9 přírodních léčebných postupů pro odstranění bolesti zad

Věděli jste, že bolesti zad jsou jedním z nejčastějších zdravotních problémů na světě? Více než 80% lidí tímto problémem někdy trpí. A ve většině případů je za bolest zad zodpovědná každodenní práce – opakované činnosti, které zahrnují nošení nebo zvedání věcí, nebo dokonce sezení u počítače bez přestávky, mohou způsobit svalové napětí a ztuhlost, které vedou k bolestem zad. V některých případech je bolest zad důsledkem zdravotního stavu, jako je například vyhřezlá ploténka nebo ischias. Ty obvykle znamenají další příznaky, jako je necitlivost, brnění nebo slabost.

Pokud je bolest zad způsobena základním zdravotním problémem nebo zraněním, vyhledejte lékařskou pomoc. Názor lékaře potřebujete také v případě, že se vaše bolest během několika týdnů nezlepší, je intenzivní nebo se zhoršuje. Naštěstí existuje mnoho přírodních nebo alternativních prostředků, které mohou pomoci zmírnit bolest zad, když udeří. Zklidněte svá bolavá záda těmito prostředky:

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Pro zmírnění bolesti zad používejte horké nebo studené zábaly

Jedná se o snadný prostředek, který můžete vyzkoušet doma a vyřešit tak bolest zad. Když vás začnou bolet záda, přiložte na postižené místo láhev s horkou vodou, abyste zmírnili bolest. Pomoci může také použití studeného obkladu. Dávejte však pozor, abyste led neaplikovali přímo na kůži, protože byste se mohli popálit chladem. Před použitím ledový obklad zabalte do žínky. Někteří lidé také zjistili, že bolest zmírňuje střídání ledového obkladu a láhve s horkou vodou. Postupujte podle toho, co vám vyhovuje – žádná pevná pravidla neexistují!

2. Používejte kurkumu nebo vrbovou kůru jako přírodní léky proti bolesti

Bylinky jako kurkuma a vrbová kůra mohou dobře posloužit jako léky proti bolesti, pokud vás bolí záda.

Kurkuma: Kurkumin, antioxidant obsažený v kurkumě, má protizánětlivé účinky a může pomoci při úlevě od bolesti. Výtažky z kurkumy jsou k dispozici ve formě prášků, kapslí a tinktur. Můžete si také uvařit šálek horkého kurkumového čaje. Její protizánětlivé účinky využijete přidáním tohoto koření do každodenního vaření – přidejte asi polévkovou lžíci do polévek, dušených pokrmů nebo kari. Mějte však na paměti, že kurkuma může zvyšovat krvácivost a nemusí být vhodná, pokud užíváte léky na ředění krve.

Vrbová kůra: Tato rostlina se tradičně používá již tisíce let po celém světě k léčbě bolesti. Obsahuje bolest tišící salicin a protizánětlivé flavonoidy, které mohou zmírnit bolesti zad. Lze ji užívat ve formě kapslí, tinktury nebo čaje. Stejně jako kurkuma však i ona může zvyšovat krvácivost a neměla by se užívat s léky na ředění krve nebo aspirinem. Nedoporučuje se ani dětem mladším 18 let, protože by mohla zvýšit riziko Reyova syndromu.

3. Namasírujte si záda léčivým ájurvédským olejem

Ájurvéda doporučuje nechat si namasírovat záda mahanarayana tailou, což je léčivý přípravek obsahující sezamový olej, mléko a množství prospěšných bylin, jako je bilva, ašvagandha, brihati a šatavari. Podle ájurvédy, pokud máte tělesný typ váta nebo pitta, měli byste postižené místo lehce potřít olejem. Ti, kteří mají tělesný typ kapha, by si měli dopřát hlubší masáž.

4. Aplikujte zázvorovou pastu a následně namasírujte záda eukalyptovým olejem

Zde je další prostředek proti bolesti zad, který má kořeny ve starobylé vědě ájurvéda. Smíchejte trochu zázvorového prášku a vody a vytvořte pastu. Tuto pastu naneste na postižené místo a nechte ji působit 10 až 15 minut, než ji smyjete. Poté dané místo potřete eukalyptovým olejem. Stojí za zmínku, že zázvor i eukalyptový olej mají protizánětlivé účinky a jsou známé tím, že poskytují úlevu od bolesti.

5. Vyzkoušejte akupunkturu pro zmírnění chronické bolesti zad

Několik studií zjistilo, že akupunktura je účinná při zmírňování chronické bolesti zad. Akupunktura je postup, který pochází z tradiční čínské medicíny. Podle staré čínské moudrosti proudí životní síla, neboli čchi, vaším tělem po drahách známých jako meridiány a nerovnováha, respektive zablokování tohoto toku energie způsobuje onemocnění. Cílem akupunktury je odstranit nerovnováhu této energie pomocí stimulace konkrétních tělesných bodů zaváděním tenkých jehel. Záda ovlivňuje několik meridiánů, například močový měchýř, ledviny, žlučník a játra, a váš akupunkturista vybere vhodné tělesné body pro léčbu bolesti zad. Ujistěte se, že se na léčbu obrátíte na důvěryhodného a zkušeného akupunkturistu.

6. Přijměte režim jógy zaměřený na bolesti zad

Jóga je cvičení mysli a těla, u kterého bylo zjištěno, že snižuje funkční postižení, bolest a užívání léků proti bolesti u lidí s bolestmi zad. Jedna studie zjistila, že i krátký, ale intenzivní sedmidenní kurz jógy, který zahrnoval dechová cvičení (pránájámy), fyzické pozice (ásany), meditaci a výuku konceptů jógy, dokázal zlepšit flexibilitu páteře a snížit postižení související s bolestí u lidí trpících chronickou bolestí dolní části zad.

Ačkoli existuje mnoho škol jógy, které mohou nabízet prospěšné techniky pro řešení bolesti zad, několik studií zjistilo, že terapie Iyengar jógou je obzvláště účinná. Instruktor jógy může začít úvodním vyšetřením, aby zjistil problémy se srovnáním páteře, chůzí nebo držením těla. Poté vás může seznámit s pasivními pozicemi, které mají ulevit od bolesti, a následně s podpůrnými pozicemi, které vyžadují aktivnější protažení. Jakmile se bolest zad zmírní a zlepší se vaše síla, flexibilita a správné držení těla, může instruktor zavést pozice, které budou pro vaše záda větší výzvou. Cvičení pránájámy neboli hlubokého dýchání, zejména anulom vilom neboli střídavého dýchání nosem, může také pomoci vypořádat se s dóšou váta, která je zodpovědná za bolesti zad.

7. Nechte si upravit páteř prostřednictvím chiropraktické léčby

Chiropraktická léčba manipuluje s tělesnou strukturou, především s páteří, za účelem zmírnění bolesti. Bylo zjištěno, že je to účinné při řešení bolesti zad. Jedna studie pozorovala, že během dvou let se stav lidí s bolestmi zad, kteří podstoupili chiropraktickou léčbu, zlepšil o 7% více než u těch, kteří podstoupili ambulantní léčbu v nemocnici. Mějte však na paměti, že tato léčba funguje u těch, jejichž bolesti zad jsou mechanického původu. Nedoporučuje se v případech, kdy je postižen nervový kořen.

8. Prozkoumejte masážní terapii

Masážní terapie je další možností, kterou byste mohli zvážit, pokud máte bolesti zad. Jedna studie zjistila, že u lidí s bolestmi dolní části zad, kteří dvakrát týdně po dobu pěti týdnů absolvovali 30 minutové masáže, došlo k úlevě od bolesti a zlepšil se jim rozsah pohybu trupu. To však není vše. Uváděli také nižší úzkost, depresi a zlepšení spánku. Ájurvéda také doporučuje abhjangu (masážní terapii) s léčivými oleji pro zmírnění bolesti zad.

9. Zlepšení držení těla

Zlepšení držení těla může snížit svalové napětí a pomoci při bolestech zad. Pokud máte správné držení těla, znamená to, že kosti ve vaší páteři jsou správně vyrovnané. Zde jsou dva cviky, které vám mohou pomoci napravit vaše držení těla:

Cvičení s představou

Představte si, že k temeni vaší hlavy je připevněna šňůra, která vás táhne vzhůru. Udržujte pánev ve vodorovné poloze a nedovolte, aby se spodní část zad zakymácela. Protáhněte hlavu směrem nahoru ke stropu a snažte se rozšířit prostor mezi pánví a hrudním košem. Vaše tělo by se při tomto cviku mělo dostat do roviny.

Stisk ramen

Položte si ruce na stehna a posaďte se rovně na židli. Jemně stáhněte ramena a stiskněte lopatky k sobě. V této poloze vydržte, dokud nenapočítáte do pěti, a poté ramena uvolněte. Cvik opakujte 3-4 krát.

Foto: Pixabay.com

Zdroje: University of Maryland , National Health Service , Harvard Health Publications