Zdravé a nezdravé potraviny které mají vliv na vaše játra

Játra jsou životně důležitým orgánem, který plní mnoho klíčových funkcí pro tělo. Nejsou zodpovědná jen za produkci bílkovin, cholesterolu a žluči, ale také za ukládání vitamínů, minerálů a sacharidů. Pomáhají také odbourávat toxiny z organismu, jako je alkohol, léky a vedlejší produkty metabolismu. Nemůžete se těšit dobrému zdraví, pokud se o svá játra nebudete starat. Zde je seznam několika potravin, které játrům prospívají, a naopak některé potraviny, kterým byste se měli pro zdravá játra raději vyhnout.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Potraviny dobré pro vaše játra

1. Borůvky

Borůvky v sobě mají antioxidanty zvané polyfenoly, které nás chrání před nealkoholickým ztukovatěním jater, které se obvykle vyskytuje u lidí s obezitou a vysokou hladinou cholesterolu.

2. Bylinky a koření

Nyní máte další důvod, proč si jídlo posypat oreganem. Koření jako oregano, šalvěj a rozmarýn v sobě mají polyfenoly, které pomáhají udržovat naše játra zdravá. Přidáním těchto koření do jídla navíc snížíte množství soli, kterou konzumujete. Mezi další koření, která můžete použít, patří například kari, skořice a kmín.

3. Ovesné vločky

Játra fungují nejlépe, když máme potraviny bohaté na vlákninu. Začít den ovesnými vločkami není dobré jen tehdy, pokud chcete zhubnout, ale je to také výborná ochrana před onemocněním jater.

4. Káva

Pokud jste náhodou milovníky kávy, jistě vás potěší, že váš kofeinový zvyk je ve skutečnosti pro vaše játra prospěšný! Podle výzkumů může pití 2-3 šálků kávy denně, chránit játra před poškozením způsobeným alkoholem a nezdravou stravou. Dokonce snižuje riziko vzniku rakoviny jater.

5. Zelený čaj

Zelený čaj je bohatý na antioxidanty známé jako katechiny, které mohou být vaší pojistkou proti několika formám rakoviny, včetně rakoviny jater. Pro tyto výhody je nejlepší popíjet ho ještě horký. Ledové a hotové verze nemají tolik katechinů.

Co je pro vaše játra škodlivé

1. Alkohol

Nadměrné pití alkoholu škodí vašemu tělu více, než si uvědomujete, zejména vašim játrům. Nejlépe uděláte, když omezíte příjem alkoholu na jednu skleničku denně, pokud jste žena, nebo na dvě denně, pokud jste muž.

2. Tučná jídla

Konzumace potravin bohatých na nasycené tuky je pro vaše játra velmi škodlivá a neumožňuje játrům vykonávat jejich práci. Může to vést k počínajícímu zánětu, který se časem změní v jizvení a dokonce v cirhózu jater. Až budete příště jíst venku, vynechejte hamburgery a hranolky a zvolte něco zdravějšího.

3. Cukr

Příliš mnoho cukru je pro vaše játra velmi škodlivé. Je to proto, že součástí jejich práce je přeměna cukru na tuk. Pokud jíte příliš mnoho cukru, vaše játra ho přeměňují na tuk, což má z dlouhodobého hlediska za následek ztukovatění jater. Sladkosti si můžete dopřát i nadále, pokud si je budete dopřávat jen příležitostně.

4. Sůl

Strava s vysokým obsahem soli může vést ke stavu zvanému fibróza jater, což je první stadium onemocnění jater. Existuje mnoho malých kroků, které můžete podniknout, abyste snížili celkový příjem soli. Například výběr čerstvé zeleniny namísto konzervované. Nebo odložení solničky během jídla.

5. Balené potraviny

Až vás příště přepadne mlsná, udělejte si laskavost a vyhněte se automatům a rychlému občerstvení. Chipsy a pečivo jsou obvykle plné cukru, soli a tuku, které škodí vašim játrům. Lepším nápadem je svačit zdravější potraviny, které si můžete přinést z domova.

Foto: Pixabay.com

Zdroje: Healthline