Účinná přírodní léčba vaginální atrofie (vaginální suchost)

Vaginální atrofie neboli chronická vaginální suchost je stav, kdy se poševní stěny začnou ztenčovat, vysychat a zanášet. Obvykle je to způsobeno poklesem hladiny estrogenu, zejména během menopauzy. Může k němu dojít také po porodu. Atrofie může způsobovat neustálé podráždění a bolest při pohlavním styku. Její příznaky mohou ovlivnit i funkci močového ústrojí a způsobit pálení a inkontinenci. Tyto přírodní léčebné postupy mohou pomoci tyto příznaky zmírnit a poskytnout úlevu.

Proč byste měli zvážit přírodní léčbu

Nejběžnějším způsobem léčby vaginální atrofie je předepsaná náhrada estrogenu. Ty mohou být ve formě perorálních tablet, lokálních krémů nebo vaginálních kroužků. Perorální tablety, zejména pokud jsou doplněny progestinem, jsou považovány za škodlivé, protože estrogen by mohl zvýšit riziko následujících stavů.

Rakovina prsu
Rakovina děložní sliznice
Krevní sraženiny
Cévní mozkové příhody
Srdeční infarkty
Demence

Vaginální estrogen ve formě lokálních krémů nebo vaginálních kroužků má menší riziko, ale stále může způsobit tyto problémy. Ženám, které mají v anamnéze rakovinu, děložní myomy nebo jsou starší 60 let, se nedoporučuje podstupovat estrogenovou léčbu z jakéhokoli důvodu, protože rizika převažují nad potenciálním přínosem. Pokud spadáte do některé z těchto kategorií, stojí za to prozkoumat některé přírodní možnosti, které mohou přinést úlevu s malými nebo žádnými vedlejšími účinky.

Poznámka: Než vyzkoušíte některý z těchto prostředků, nezapomeňte se poradit se svým lékařem a ověřit, zda jsou tyto možnosti pro vás vhodné.

6 přírodních způsobů léčby vaginální atrofie

1. Rakytníkový olej

Tento olej se v asijských zemích často používá jako lék na záněty pohlavních orgánů a dělohy. Studie ukazují, že rakytníkový olej užívaný perorálně výrazně pomáhá zvyšovat lubrikaci, a funguje jako účinná lokální léčba pro ženy po menopauze. Pomáhá také snížit další příznaky menopauzy, jako je noční pocení. Vědci předpokládají, že mastné kyseliny v oleji by mohly pomoci zlepšit vaginální lubrikaci a snížit zánět.

2. Probiotika

Přírodní jogurt, který vám leží v ledničce, by mohl obsahovat bakterie, které pomáhají vašim příznakům. Studie zjistily, že nízké množství laktobacilů (bakterií obsažených ve většině probiotik) bylo spojeno s příznaky vaginální atrofie. Vědci naznačují, že probiotika by mohla být účinným způsobem, jak udržet v pochvě bakteriální prostředí, v němž převažují laktobacily. Mohla by tedy představovat bezpečnou alternativu k předepsané léčbě.

3. Vitamín E

Studie ukazují, že vitamín E ve formě čípků vykazuje úspěch při léčbě vaginální atrofie. Vědci poznamenávají, že trvá déle, než se projeví výsledky, ale může být stejně účinný, jako lokální estrogenové krémy. Je to skvělá volba pro ženy, které nemohou užívat hormonální léčbu, protože mají v anamnéze rakovinu nebo jiné faktory.

4. Vitamín D

Vitamín D je dalším čípkovým doplňkem, který může zmírnit příznaky atrofie. Ženy, které dostávaly čípek, hlásily výrazné zlepšení, které bylo prokázáno i lékařsky. Výsledky ukázaly, že s pomocí této léčby se zlepšilo vaginální pH i suchost. Vitamín D, stejně jako vitamín E, je skvělou volbou pro ženy, které se nemohou nebo nechtějí rozhodnout pro hormonální léčbu.

5. Ploštičník hroznatý

Ploštičník hroznatý je bylina dobře známá pro zmírnění příznaků menopauzy. Studie ukazují, že může zlepšit vaginální průtok krve a zvýšit zájem o sex, zejména v raných fázích menopauzy. To znamená, že by mohl zvýšit libido a zlepšit lubrikaci. Je možné, že ploštičník hroznatý by se mohl používat jako prevence vaginální atrofie.

6. Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná je rostlina, která se v léčbě používá již od starověku. Výzkum naznačuje, že přípravky a výtažky s použitím této rostliny mohou být možností léčby, pokud se ženy zdráhají vyzkoušet léčbu na předpis.

Další tipy, které je třeba mít na paměti

Kromě těchto doplňkových léčebných postupů existuje několik změn životního stylu, které můžete v rámci léčby přijmout:

Snažte se udržovat zdravou hmotnost a index tělesné hmotnosti. Neshazujte však váhu příliš rychle.

Cvičení může pomoci podpořit krevní oběh a vyrovnat hladiny hormonů. Nadměrné cvičení může vést k vysychání, takže to s ním nepřehánějte.

Vyhýbejte se používání sprchových gelů nebo jakýchkoliv dámských hygienických výrobků, které jsou parfémované. Vaginální atrofie vás už tak činí náchylnými k infekcím a tyto výrobky ji ještě zhoršují.

Vaginální atrofie může být frustrující a bolestivá, ale naštěstí tyto přírodní léčebné postupy a změny životního stylu, mohou pomoci zmírnit vaše příznaky a zlepšit kvalitu vašeho života.

Foto: Pixabay.com

Zdroje: Medline Plus , National Cancer Institute , Mayo Clinic