Zdravotní potíže které nemusíte rozpoznat dostatečně brzy

Možná se cítíte zcela zdraví a nepociťujete žádné zdravotní potíže, ale někdy nejste tím nejlepším soudcem. I když to může znít děsivě, vaše tělo ne vždy ukazuje zjevné příznaky některých problémů. Ne vždy se objevují varovné signály či příznaky, které by vás mohly varovat. Některé zdravotní potíže nevykazují prakticky žádné příznaky, a pokud ano, jsou tak mírné, že je můžete jednoduše ignorovat a považovat je za neškodné, případně za dočasné změny ve vašem těle.

Zde je 5 takových závažných zdravotních stavů, které nemusíte odhalit v počátečních stádiích, kdy je lze zcela vyléčit.

1. Hypertenze

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je stav, při kterém je síla průtoku krve cévami vyšší než normálně. Hypertenze, často nazývaná „tichý zabiják“, se vyvíjí pomalu a nevykazuje jasné časné příznaky. Mnoho lidí si bohužel ani neuvědomuje, že může mít hypertenzi. Pokud se jí včas nevěnuje pozornost, může zvyšovat riziko mrtvice nebo srdečního onemocnění. Hypertenzi nelze zcela léčit, ale pouze o ni pečovat provedením určitých změn v životním stylu.

2. Rakovina plic

Jak již název napovídá, rakovina plic začíná v plicích a vyznačuje se nekontrolovaným růstem buněk. Účinná léčba rakoviny je obtížná, protože příznaky se objevují až v pozdějších stadiích. Existuje však několik časných příznaků, které se obvykle zaměňují s příznaky jiných onemocnění. Proto je míra přežití u rakoviny plic poměrně malá. Mezi časné příznaky rakoviny plic, na které je třeba dávat pozor, patří sípání, bolest na hrudi, únava, kašel, dušnost a krvavé hleny.

3. Glaukom

Glaukom zahrnuje skupinu onemocnění, která postihují zrakový nerv v oku. Poškozením zrakového nervu vede glaukom postupně ke ztrátě zraku. Příznaky glaukomu se objeví, až když je příliš pozdě. Pokud však pociťujete silnou bolest hlavy a očí, rozmazané vidění, zvracení, nevolnost, zarudnutí očí nebo výskyt kruhů kolem zdroje světla, mějte na paměti, že glaukom je možnou příčinou, a nechte se vyšetřit u lékaře.

4. Cukrovka

Cukrovka je běžné onemocnění způsobené zvýšenou hladinou cukru v krvi. K tomu dochází buď v důsledku nedostatečné produkce inzulínu, nebo neschopnosti těla inzulín využívat. Ačkoli se příznaky cukrovky mohou projevit již v raném stadiu, jsou tak nenápadné, že často zůstanou nepovšimnuty. Abyste se vyhnuli jakémukoliv poškození svého těla, nezapomeňte sledovat časné příznaky, jako je únava, časté močení, úbytek hmotnosti, rozmazané vidění a bolesti hlavy.

5. Spánková apnoe

Spánková apnoe je chronické onemocnění, při kterém dochází k přerušení normálního dýchání člověka během spánku. Možná máte pocit, že chrápání po náročném dni je normální. Pokud je však ve hře spánková apnoe a vy ji neléčíte, může to mít vážné následky na vaše zdraví a každodenní život.

Kromě chrápání způsobuje spánková apnoe také bolesti hlavy, změny nálad, únavu i po dobrém spánku, nepravidelný srdeční rytmus, vysokou hladinu cukru v krvi a vysoký krevní tlak. Pokud máte pocit, že poruchy dýchání jsou doprovázeny těmito příznaky, okamžitě navštivte svého lékaře.

Žít sedavým způsobem života je snadné, ale vězte, že to jde ruku v ruce se zdravotními problémy, které mohou být životu nebezpečné. Zatímco každodenní cvičení a aktivní život jsou nutností, pravidelné zdravotní prohlídky zajistí, že případné zdravotní problémy zachytíte co nejdříve a včas je vyléčíte.

Foto: Pixabay.com

Zdroje: American Heart Association , American Lung Association