7 vaginálních infekcí které můžete dostat během těhotenství

Mírné vaginální infekce jsou během těhotenství poměrně časté. Hormonální změny v tomto období mohou zahltit reprodukční systém. Vaginální infekce jsou často důsledkem těchto drastických změn. Dobrou zprávou je, že většina těchto infekcí je snadno léčitelná, pokud je zachycena včas, takže se naučte rozpoznat příznaky.

1. Bakteriální vaginóza

Bakteriální vaginóza neboli BV je jednou z nejčastějších infekcí během těhotenství. Bakteriální vaginózou se během těhotenství pravděpodobně nakazí 1 ze 4 těhotných žen. BV je důsledkem přemnožení bakterií v pochvě. Pokud se neléčí, může způsobit komplikace v těhotenství. U žen s BV je vyšší pravděpodobnost, že budou mít předčasný porod a porodí dítě s nízkou porodní hmotností.

Příznaky

Neobvyklý vaginální výtok (bílý, šedý, zpěněný nebo vodnatý).
Silný zápach připomínající ryby, zejména po sexuálním styku.
Pálení při močení.
Svědění kolem vnější strany pochvy.

Léčba

Váš lékař bude muset kultivačním vyšetřením potvrdit, že se jedná o BV a nikoli o kvasinkovou infekci, která má podobné příznaky.

Bakteriální vaginóza může někdy odeznít sama. Pokud příznaky přetrvávají, lékař vám předepíše antibiotika, ale až po překročení druhého trimestru.

2. Kvasinková infekce

Studie ukazují, že 3 ze 4 žen prodělají kvasinkovou infekci alespoň jednou za život. Pokud jste těhotná, pravděpodobnost, že ji dostanete, se zvyšuje. Kvasinkové infekce jsou vlastně plísňové infekce způsobené přemnožením houby „Candida“. Kvasinková infekce vám ve skutečnosti nemůže způsobit komplikace v těhotenství, ale může být obtížnější ji v tomto období kontrolovat, proto neváhejte a vyhledejte léčbu.

Příznaky

Hustý, bílý vaginální výtok, který vypadá jako tvaroh a může být cítit po kvasinkách nebo chlebu.
Pálení, zarudnutí a otok pochvy a vulvy.
Bolest při močení.
Bolest při sexu.
Bolestivost.

Léčba

Těhotné ženy mohou používat lokální protiplísňové vaginální krémy nebo čípky.
Těhotné ženy by však neměly užívat volně prodejné perorální tablety zvané flukonazol, protože mohou způsobit vrozené vady.

3. Trichomoniáza

Trichomoniáza je nejčastější, léčitelná, sexuálně přenosná choroba způsobená organismem zvaným trichomonas vaginalis. Přibližně 70% lidí s trichomoniázou nepociťuje žádné příznaky, ale přesto mohou infekci přenést. U těhotných žen může infekce způsobit předčasný porod a vést k narození dítěte s nízkou porodní hmotností.

Příznaky

Svědění, pálení, zarudnutí nebo bolestivost pochvy.
Nepříjemné pocity při močení.
Změna množství nebo konzistence poševního výtoku, který může být čirý, bílý, nažloutlý nebo nazelenalý s neobvyklým rybím zápachem.

Léčba

Trichomoniáza se běžně léčí perorálními antibiotiky, která mohou bezpečně užívat i těhotné ženy.

4. Streptokok skupiny B

Streptokok skupiny B neboli GBS je bakteriální infekce. Tato bakterie se ve skutečnosti běžně vyskytuje u většiny dospělých a nezpůsobuje žádné škody. Může však způsobit problémy u lidí s chronickými onemocněními, jako je cukrovka nebo srdeční onemocnění. Skutečné nebezpečí však představuje pro novorozence. GBS může způsobit sepsi (infekci krve), pneumonii (infekci v plicích) a někdy meningitidu (infekci tekutiny a výstelky kolem mozku a míchy).

Příznaky

Těhotné ženy s GBS obvykle nemají žádné příznaky.
Pokud nebyly dříve vyšetřeny, mohou mít infekci, pokud jejich porod začne v méně než 37. týdnu (předčasný porod), praskne jim voda 18 nebo více hodin před porodem, nebo mají během porodu horečku.

Léčba

Všechny těhotné ženy jsou testovány na GBS mezi 35. a 37. týdnem pomocí jednoduchého stěrového testu.
Pokud je test pozitivní nebo se u nich projeví některý z výše uvedených příznaků, jsou jim během porodu podána antibiotika.

5. Infekce močových cest

Infekce močových cest vzniká, když se do močových cest dostanou bakterie zvenčí a způsobí infekci. Záněty močových cest jsou zvláště časté u těhotných žen, protože rostoucí bříško může vyvíjet tlak na močový měchýř a zachycovat bakterie. Často tak dochází k tomu, že moč zůstane v močové trubici uvězněna delší dobu. Moč v těhotenství je také koncentrovanější s hormony a cukry, což podporuje růst bakterií. Pokud se infekce neléčí, rozšíří se do ledvin a může způsobit jejich trvalé poškození.

Příznaky

Pálení nebo bolestivé močení.
Zakalená a/nebo krvavá moč.
Bolesti pánve nebo dolní části zad.
Časté močení.
Pocit, že musíte často močit.
Horečka.
Nevolnost a/nebo zvracení.

Léčba

Často se předepisují antibiotika, aby se zajistilo, že se infekce zcela odstraní z těla.

6. Chlamydia Trachomatis

Chlamydie jsou opět jednou z nejčastějších sexuálně přenosných chorob a vyskytují se zejména u mladých žen. Během těhotenství mohou chlamydie způsobit předčasné prasknutí vody, předčasný porod, nízkou porodní hmotnost, nitroděložní růstovou retardaci a způsobit zánět v děloze. Děti narozené porodními cestami infikovanými chlamydiemi jsou ohroženy vznikem infekcí plic, očí, nosu a krku.

Příznaky

Většinou asymptomatické.
V některých případech nažloutlý výtok hlenu a hnisu z děložního čípku nebo pochvy.
Bolesti břicha.
Krvácení z pochvy.
Příznaky podobné infekci močových cest.

Léčba

Ve většině případů je k vyléčení infekcí účinná perorální antibiotická léčba.
V ideálním případě musí být vyšetřeny všechny těhotné ženy, které mají nového partnera, nebo ženy s více sexuálními partnery.

7. Syfilis

Syfilis je pohlavně přenosná choroba, která může způsobit dlouhodobé poškození, pokud se neléčí. Syfilis se stejně jako všechny ostatní pohlavně přenosné nemoci šíří přímým pohlavním stykem. Může se také přenést z matky na dítě během těhotenství. Syfilis může způsobit potrat, předčasný porod nebo smrt dítěte brzy po narození. Kojenci mohou trpět dalšími onemocněními, jako je meningitida, problémy nervového systému, těžká anémie nebo kožní vyrážky.

Příznaky

Nesvědivá kožní vyrážka.
Malé kožní výrůstky na vulvě a v okolí konečníku.
Únava, bolesti hlavy, kloubů a horečka.
Zduření lymfatických uzlin.
Ztráta hmotnosti.
Vypadávání vlasů.

Léčba

Pravidelné testování je povinné pro včasné odhalení syfilidy.
Syfilis se léčí pomocí antibiotik.
Pokud jste těhotná a test je pozitivní, okamžitě se nechte léčit.

Prevence vaginální infekce

Zde je několik jednoduchých kroků, které můžete podniknout, abyste snížili riziko vzniku těchto infekcí.

• Noste volné prodyšné bavlněné spodní prádlo.
• Nezadržujte moč. Močte tak často, jak potřebujete.
• Ujistěte se, že jste se po sexu vymočili.
• Při použití toalety se vždy utírejte zepředu dozadu.
• Pokud cvičíte nebo plavete, osprchujte se a ihned se převlékněte z mokrého nebo propoceného spodního prádla.
• Snažte se do svého jídelníčku zařadit přírodní jogurt, abyste si udrželi zdravé bakteriální prostředí.
• Jezte méně rafinovaného cukru, abyste zabránili růstu kvasinek.
• Při sexu vždy používejte kondom.
• Pravidelně se nechte testovat na pohlavně přenosné choroby před těhotenstvím a během něj.
• Pokud jste s dlouhodobě monogamním partnerem, ujistěte se, že i on má negativní výsledky testů na pohlavní choroby.

Vaginální infekce mohou být během těhotenství různé, od mírných až po závažné. Pokud se u vás během těhotenství objeví cokoli neobvyklého, nezapomeňte na to upozornit svého lékaře. Včasný zásah je klíčem k zajištění bezproblémového těhotenství bez komplikací.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Office on Women’s Health , Parents.com