Co je bakteriální vaginóza a jak zjistit, zda ji máte
Vagína během dne vylučuje mnoho různých druhů tekutin a většinou je to zcela normální. Pokud si však všimnete, že vaše vaginální tekutiny z ničeho nic obzvlášť zvláštně zapáchají, může to být příznak hlubšího zdravotního problému. Mnohokrát se u žen objevuje abnormální sekrece kvůli stavu známému jako bakteriální vaginóza. Pokud vám tento pojem zní naprosto cize, zde je přehled toho, co přesně to je a na jaké příznaky si dát pozor.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíCo je bakteriální vaginóza?
Vaše vagína je domovem milionů bakterií. Pokud vás to znechucuje, nemělo by. Mnoho z těchto bakterií je pro vás ve skutečnosti dobrých a pomáhají udržovat vaši vagínu zdravou. Některé vaginální bakterie nemají tak dobré úmysly, ale to by vás nemělo znepokojovat. Dokud budete mít vyšší podíl dobrých bakterií, budou ty špatné drženy na uzdě. Někdy se vlivem určitých faktorů špatné bakterie rychle množí a převažují nad dobrými bakteriemi. To má za následek tzv. bakteriální vaginózu.
Dlouhou dobu se mělo za to, že bakteriální vaginóza je důsledkem nekontrolovaného růstu pouze jednoho druhu škodlivých bakterií, Gardnerella. Vaginální stěry však dnes odhalují, že ve skutečnosti jde o přemnožení mnoha různých druhů špatných bakterií. Kromě Gardnerelly se zde množí bakterie jako Lactobacillus, Peptostreptococcus a Fusobacterium. Protože počet dobrých bakterií je tím výrazně snížen, nemohou zabránit škodlivým bakteriím, aby ve vaší vagíně způsobovaly spoušť.
Co způsobuje bakteriální vaginózu?
Vědci zatím nedokázali poskytnout jednoznačnou odpověď na otázku, co bakteriální vaginózu způsobuje. Rovnováha dobrých a špatných bakterií v naší vagíně je sice křehká, ale nejsou si jisti, co přesně způsobuje její narušení. Jedním z nejčastěji uváděných důvodů bakteriální vaginózy je užívání antibiotik. Antibiotika z našeho těla vyhlazují kolonie bakterií, a to jak těch dobrých, tak těch špatných. To může způsobit úbytek dobrých vaginálních bakterií, což dává šanci škodlivým bakteriím růst a množit se.
Pokud jste velkou příznivkyní výplachů, může to být také důvod, proč je vaše vaginální flóra v nerovnováze. Douching nemá žádné vědecké opodstatnění a je zcela zbytečný. Místo toho, aby vaši vagínu čistilo, narušuje její rovnováhu pH, která je klíčová pro zdravou rovnováhu mezi dobrými a špatnými vaginálními bakteriemi. Voňavé výplachy jsou ještě horší, protože obsahují sloučeniny, které ve skutečnosti podporují množení špatných bakterií.
Sex však nemůže vést k bakteriální vaginóze. Mezi mužem a ženou se bakteriální vaginóza nemůže přenášet pohlavním stykem. Mezi dvěma ženami to však nemusí být pravda. Pokud jedna žena bakteriální vaginózu má, může být její sexuální partnerka vystavena riziku, že se jí také nakazí.
Jaké jsou příznaky?
Změna vaginálního zápachu
Jedním z nejčastějších příznaků bakteriální vaginózy je velmi silně zapáchající výtok vylučovaný z vagíny. Tento zápach je často popisován jako „štiplavý“ a „rybí“. To rozhodně není to, co byste chtěli, aby vám takto voněly vaše ženské partie.
Změna konzistence sekretu
Dalším příznakem je změna konzistence vaginálního výtoku. Zdravý vaginální výtok je obvykle mírně viskózní a mléčně bílé barvy. Ženy s bakteriální vaginózou si mohou všimnout, že jejich výtok je mnohem vodnatější a šedavější.
Abnormální bolest
V některých případech může přemnožení špatných bakterií způsobit bolestivý pohlavní styk. Důvodem může být to, že okolní tkáně ve vagíně jsou kvůli infekci zanícené nebo bolestivé. To může mít za následek také bolest nebo pocit pálení při močení.
Jaký je průběh léčby?
Dobrou zprávou je, že ve většině případů je bakteriální vaginóza poměrně běžná a jen zřídka škodlivá. Výjimkou jsou případy těhotných žen. Někdy může bakteriální vaginóza vést ke komplikacím při porodu, takže je mnohem nebezpečnější. Nicméně i když nejste těhotná, musíte okamžitě navštívit gynekologa, pokud si všimnete abnormálního výtoku a zápachu.
Jakmile půjdete na vyšetření, váš gynekolog vás nechá podstoupit několik rutinních testů, aby se ujistil, že se nejedná o závažnější pohlavně přenosnou chorobu nebo pohlavně přenosnou infekci. Nejčastějším způsobem léčby jsou perorální nebo lokální antibiotika. Bakteriální vaginóza obvykle po léčbě rychle odezní a nemá žádné trvalé vedlejší účinky. Pokud tedy vaše vagína skutečně podezřele zapáchá, nepropadejte panice. Není to trvalé.