Zdraví

Souvislost mezi příjmem kofeinu a močovým měchýřem

Káva je pro miliony lidí nápojem, který je po ránu povzbudí. První ranní šálek kávy nebo čaje může být skvělým způsobem, jak se ráno probudit a získat další dávku energie, abyste se protlačili rutinou a zvládli cestu do práce. Po prvním šálku obvykle následuje více šálků, aby člověk fungoval po celý den na optimální úrovni, ale to může mít na tělo mnoho negativních účinků. Kofein funguje tak, že povzbuzuje oběhový systém, což znamená, že v těle dochází k větší aktivitě krve. To nás udržuje v bdělosti po celý den, ale může to také vytvářet nepřiměřený tlak na náš močový měchýř. Kofein je známý jako diuretikum, což znamená, že zvyšuje množství moči, kterou tělo produkuje. Navíc zvyšuje průtok krve směrem k ledvinám a zároveň snižuje vstřebávání vody a sodíku, což zvyšuje naléhavost vylučování moči z těla. Tyto účinky mohou také vést k dehydrataci, pokud se člověk dostatečně nehydratuje. Nadměrná konzumace kofeinu vede k různým problémům spojeným s močovým měchýřem.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Neustálé nutkání močit

Neustálé nucení na močení je velmi častým příznakem neustále hyperaktivního močového měchýře a způsobuje náhlou a okamžitou potřebu močit, kterou nelze přehlédnout. Jedná se o velmi častý stav u těch, kteří močí velmi často během dne (nejméně 8 krát denně). Neustálé nucení na močení může být způsobeno řadou faktorů, jako jsou slabé pánevní svaly, léky, alkohol a kofein. Tento stav může být poměrně rušivý, protože může udeřit kdykoli a zadržování moči nepřipadá v úvahu. Kofein již způsobuje, že tělo produkuje více moči díky svým močopudným vlastnostem, ale jeho nadměrná konzumace může vést i k dalším komplikacím v těle. Kofein může otupit nervy, které přenášejí zprávy mezi močovým měchýřem, a nadměrný příjem kofeinu po dlouhou dobu může otupit nervy do té míry, že váš mozek již nedokáže rozpoznat, kdy je váš močový měchýř plný. To znamená, že močový měchýř může přetéct a to vede k nedobrovolnému úniku moči.

Infekce močových cest

Infekce močových cest může být velmi bolestivý stav, i když trvá relativně krátkou dobu. Většina lidí běžně pociťuje bolestivé močení, podráždění močového měchýře a neustálé pocity naléhavosti a frekvence. Lze ji odstranit předepsanými antibiotiky a zvýšenou hydratací. Největší riziko vzniku infekce močových cest mají ženy a starší lidé. Vzhledem k tomu, že kofein již negativně ovlivňuje močový měchýř, může u těch, kteří kofein konzumují nadměrně, zvýšit pravděpodobnost vzniku infekce močových cest. Infekci v močovém měchýři způsobují bakterie, které se šíří v důsledku dehydratace nebo nedostatečného vyprazdňování močového měchýře. Kofein organismus dehydratuje již proto, že snižuje množství vstřebávané vody, a způsobuje časté močení, které není možné vždy uhlídat. To vytváří značný tlak na močový měchýř a může vést k bolestivé infekci močových cest. Pokud již trpíte zánětem močových cest, bylo by nejlepší vyhnout se kofeinu, alkoholu a citrusovým nápojům a spoléhat se při hydrataci pouze na vodu.

Inkontinence

Inkontinence, známá také jako neúmyslná ztráta moči, postihuje miliony lidí, což jsou většinou ženy. Studie provedená na Alabamské univerzitě zjistila, že u žen, které konzumují velké množství kofeinu, je o 70 % vyšší pravděpodobnost, že budou později trpět inkontinencí moči, ve srovnání s ženami, které kofein nekonzumují. Zatímco mírné množství kofeinu nebylo spojeno s tímto konkrétním problémem močového měchýře, vyšší příjem vykazoval významné riziko vzniku inkontinence. Zatím však není známo, zda kofein zhoršuje již existující inkontinenci způsobenou jinými faktory. Ačkoli se zdá nereálné zcela vyřadit kofein u těch, kteří jej potřebují k přežití dne, snížení konzumace kofeinu na maximálně dva šálky denně může snížit negativní účinky na močový měchýř.