Jaké jsou nejčastější fyzické příznaky úzkosti

Úzkost může člověka zahltit a pohltit a projevuje se různými způsoby. Příznaky úzkosti se u jednotlivých lidí liší a jeden člověk může mít i více příznaků. Proto je obtížné tento stav včas a správně diagnostikovat. Záchvaty úzkosti mohou být silně traumatizujícím zážitkem a také dosti matoucím, když je třeba je vysvětlit ostatním. Také lékaři mohou tyto fyzické příznaky nesprávně přisuzovat přidruženým nemocem a úzkost v diagnóze vynechat. Podívejme se tedy na některé fyzické příznaky, které se vyskytují u lidí s úzkostnou poruchou.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Časté fyzické příznaky u úzkostných stavů

Zvýšená srdeční frekvence

Lidé, kteří zažívají záchvaty paniky nebo úzkosti, si vždy stěžují na bušení srdce, nebo dušnost a bolest na hrudi. Mnozí z vás jistě zažili, že vám při panickém záchvatu bije srdce mnohem rychleji. Jedná se o zcela normální reakci těla, které se snaží situaci co nejdříve vyřešit. Pro osoby trpící úzkostí jsou však tyto příznaky až příliš časté a mohou být docela znepokojivé a nebezpečné. V důsledku toho se jim dělá nevolno a někdy mohou dokonce upadnout do bezvědomí. Často jsou tyto příznaky zaměňovány s příznaky srdečního infarktu.

Záchvaty

Rozlišit záchvaty vyvolané stresem od epileptických záchvatů může být náročné. Při záchvatech vyvolaných úzkostí vysílá stres do mozku signály spolu s pocitem paniky a úzkosti. To vyvolává epileptické záchvaty, které mohou mít za následek zvracení a bolesti hlavy. Psychický stres je také základním faktorem u jedinců s diagnózou úzkosti. Účinným způsobem léčby může být zvládání stresu spolu s léky na kontrolu záchvatů. Jako účinné se z dlouhodobého hlediska ukázaly také meditace a cvičení, které pomáhají kontrolovat stresový faktor.

Zvládání stresu spolu s léky na kontrolu záchvatů může být účinným způsobem léčby. Ukázalo se, že meditace a cvičení jsou z dlouhodobého hlediska rovněž účinné pro kontrolu stresového faktoru.

Nespavost

Lidé s úzkostnou poruchou mají potíže s usínáním kvůli výkyvům nálad a neustálému přívalu negativních myšlenek, které je obklopují. Nespavost je proto častým příznakem úzkostné poruchy. Zvládnutí nespavosti i úzkosti je nezbytné pro snížení hladiny psychického stresu.

Trávit hodiny bez spánku a zároveň se pohybovat mezi různými psychickými stavy může být fyzicky i psychicky vyčerpávající. Takoví jedinci mají tendenci vydávat více energie až do vyčerpání, přičemž mysl neustále přemýšlí a je také zmatená. Cvičení, jako je jóga a meditace, mohou snížit hladinu stresu a dát spánkový režim opět do pořádku.

Silné pocení a studené ruce

Lidé trpící úzkostí se při záchvatu paniky často silně potí a pociťují rychlé ochlazení nervů. Pocit studených rukou je reakcí nervového systému vyvolanou stresem. Když vaše tělo reaguje na strach, příval adrenalinu způsobí, že srdce bije rychleji. Tepny se zužují a ostatní části těla odvádějí krev z rukou a nohou, aby se věnovaly panické situaci. Proto jsou vaše ruce chladnější a aktivují se potní žlázy, aby se zbavily tepla, které se v těle nahromadilo. Tyto stavy lze vyřešit, když se pomocí příslušných léků a postupů ošetří základní zdroj úzkosti.

Snížené libido

Úzkost může snížit sexuální apetit kvůli zdrcující povaze této poruchy. Pocity nízkého sebevědomí, osamělosti a sebelítosti neusnadňují zdravé vztahy a pozitivní sexuální aktivitu. Včasná diagnóza a systematická, definitivní léčba mohou přinést úlevu od těchto příznaků a dlouhodobě zlepšit kvalitu života.

Úzkostná porucha je velmi podobná všem ostatním nemocem, liší se však tím, že jde o problém těla i mysli a příznaky se u jednotlivých lidí liší. Včasná diagnóza následovaná správnými možnostmi léčby, jako jsou antidepresiva a praktiky, jako je jóga, meditace a cvičení pro tělo i mysl, může zlepšit kvalitu života a zmírnit příznaky.