Co to je erythritol a vše co potřebujete vědět o erythritolu

Erythritol, cukerný alkohol, je běžně používanou složkou přidávanou do potravin, které se označují jako bez cukru, nebo do potravin, které neobsahují přidaný cukr. A pokud jste diabetik, omezujete cukr nebo držíte dietu za účelem hubnutí, pak jste o umělém sladidle erythritolu s největší pravděpodobností slyšeli. Erythritol chutná stejně jako cukr a má téměř nulové kalorie. Pojďme se blíže podívat na to, co všechno tato běžná potravinářská přísada obnáší a zda je tak bezpečná, jak si myslíme.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co to přesně je?

Erythritol, který je k dostání ve formě granulí nebo v prášku, je cukerný alkohol, který se přidává do potravin označených jako „bez cukru“. Chutná stejně jako cukr a má téměř nulový obsah kalorií. Dalšími běžně známými a používanými cukernými alkoholy jsou xylitol nebo sorbitol.

Může vám způsobit žaludeční nevolnost?

Na rozdíl od jiných cukerných alkoholů, jako je sorbitol nebo xylitol, se erythritol skládá z malých molekul a téměř všechen se vstřebá v tenkém střevě a vyjde ven v nezměněné podobě, močí. Proto se v malém množství tráví lépe než jiné cukerné alkoholy. Je vidět, že tolerance erythritolu se u různých lidí liší. Někteří hlásí průjem a žaludeční potíže i při běžném množství v jídle a nápojích, zatímco jiní ho dokážou strávit bez problémů. Množství potřebné k vyvolání žaludečních potíží se u lidí také liší. Obecně však platí, že požití více než 50 gramů erythritolu může vyvolat žaludeční příznaky, jako je nevolnost a kručení v břiše.

Může způsobit zvýšení hladiny cukru nebo inzulínu?

Erythritol má nulový glykemický index a je známo, že nemá žádný vliv na hladinu cukru v krvi ani na hladinu inzulínu, proto je oblíbený mezi lidmi, kteří drží nízkosacharidovou dietu. Mnoho studií, které byly na toto téma provedeny, uvádí, že erythritol nezvyšuje sérovou hladinu glukózy ani inzulínu v těle. Potvrdily také, že nezpůsobuje žádné významné změny v hladinách celkového cholesterolu nebo volných mastných kyselin.

Nevýhoda všech umělých sladidel

Pokud jíte konvenčně slazené potraviny, váš mozek je schopen zjistit, že jste jedli, a dá tělu signál k uvolnění hormonů, které snižují chuť k jídlu. Velkou nevýhodou všech umělých sladidel je, že procházejí tělem nestrávená a nejsou schopna signalizovat mozku, aby uvolnil hormony, které vám dodají pocit sytosti. To znamená, že se po jídle nebudete cítit sytí a rozhodnete se jíst více, což v první řadě maří účel používání umělých sladidel.

Dejte sbohem zubnímu kazu!

Velkou výhodou používání erythritolu jako sladidla je, že na rozdíl od cukru nepodporuje vznik zubního kazu. K tomu dochází proto, že bakterie způsobující zubní kazy v ústech potřebují cukr, který jim pomáhá růst a množit se a narušovat naše zuby. Erythritol nemohou bakterie v našich ústech zpracovávat a nemohou růst ani způsobovat zubní kazy.

Co se děje s erythritolem uvnitř našeho těla?

Devadesát procent erythritolu, který zkonzumujeme, se vstřebá v našem tenkém střevě a po cestě krevním řečištěm se vyloučí jako moč a pouze zbývajících 10 procent se dostane do tlustého střeva. Což znamená, že většina erythritolu, který zkonzumujeme, se vstřebá do těla dříve, než se dostane do tlustého střeva. Tím se erythritol liší od ostatních cukerných alkoholů, které mají na některé lidi projímavý účinek.

Závěrečný verdikt?

Jak jsme právě viděli, erythritol nezpůsobuje zubní kaz, nezvyšuje hladinu cukru a inzulínu v krvi a neobsahuje téměř žádné kalorie. Také nedráždí žaludek, pokud se konzumuje v rámci stanoveného limitu do 50 gramů. Po tom, co bylo řečeno, je přesto dobré raději z opatrnosti ubrat a nepřehánět to s potravinami obsahujícími erythritol, protože tyto potraviny sice neobsahují cukr jako takový, ale budou obsahovat značné množství kalorií v podobě tuků a sacharidů. A pokud si vybíráte potraviny slazené cukernými alkoholy za účelem hubnutí, nemusí vám to s vašimi cíli při hubnutí pomoci, jak si myslíte.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: WebMD , Medical News Today