Zdraví

Potraviny, které snižují hladinu hemoglobinu (HbA1c) při diabetu

Jedním ze zlatých pravidel prevence a péče o diabetiky je neustálé sledování hladiny glukózy v krvi pomocí diagnostických testů. Zatímco test na glykémii vám řekne, jak vysoká nebo nízká je vaše hladina glukózy právě v daný den (což se může lišit v závislosti na mnoha faktorech), test HbA1c neboli glykovaného hemoglobinu vám řekne, jak vysoká nebo nízká byla vaše hladina glukózy v posledních několika týdnech nebo měsících a zda vám hrozí komplikace diabetu. Zjištění hladiny HbA1c je obzvláště důležité, když zkoušíte novou dietu, cvičební režim nebo léky. A pokud je hladina HbA1c vyšší než obvykle, v závislosti na tom, zda jste diabetik, prediabetik nebo zdravý člověk, musíte provést určité změny ve svém jídelníčku. Zde je seznam potravin, jejichž pravidelná konzumace by mohla snížit hladinu HbA1c.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví
  • Pro začátek byste se měli vyhnout konzumaci rafinovaných, zpracovaných potravin s vysokým obsahem tuku a cukru, protože způsobují prudké zvýšení hladiny cukru v krvi.

Bobulovité ovoce

Bobulovité ovoce má nízký glykemický index, což je termín označující rychlost, jakou se potravina v těle tráví za vzniku glukózy, a pomáhá při regulaci hladiny cukru v krvi. Má také nízký obsah cukru, což pomáhá při hubnutí a zabraňuje prudkému zvýšení hladiny cukru v krvi. Oblíbené druhy, jako jsou maliny, borůvky a brusinky, mají méně než 5 gramů cukru v jednom šálku.

Bobulovité ovoce je navíc bohaté na antioxidanty, vitamin C a mangan, které snižují rizika spojená s cukrovkou, jako jsou například srdeční choroby. Bobulovité ovoce má také vysoký obsah vlákniny, která zabraňuje prudkému nárůstu cukru tím, že zpomaluje rozklad sacharidů v těle a vstřebávání cukru.

Zimní dýně

Tato chutná a všestranná zelenina je vhodným doplňkem diabetického stravovacího plánu. Studie ukazují, že dýně obsahuje polysacharidy, což je druh nestravitelné vlákniny, která zabraňuje zvýšení hladiny cukru v krvi po jídle. Kromě toho mohou mít na hladinu cukru v krvi mírný vliv také bílkoviny a nenasycené oleje obsažené v semenech.

Kapusta

Kapusta má vysoký obsah vitaminu C, který může u lidí s cukrovkou 2. typu snižovat hladinu cukru v krvi nalačno. Kromě toho má nízký glykemický index, vysoký obsah vlákniny a nízký obsah kalorií. Obsahuje také vitaminy A, E a K a také foláty, vápník a železo. Kromě kapusty se diabetikům doporučuje zvýšit konzumaci další listové zeleniny, jako je špenát, bok choy a brokolice.

Hnědá rýže

Hnědá rýže, hrubě mletá zrna, se tráví déle než bílá rýže, jemně mletá zrna, a zabraňuje prudkému zvýšení hladiny cukru v krvi. Má také vyšší obsah vlákniny než bílá rýže, která, jak již bylo uvedeno, řídí hladinu cukru v krvi. Proto se diabetikům doporučuje nahradit ve stravě bílou rýži rýží hnědou. Totéž platí i pro další rafinované obiloviny, jako jsou bílé těstoviny, instantní ovesné vločky a kukuřičné lupínky, které lze nahradit celozrnnými těstovinami, ovesnými vločkami a pšeničnými cereáliemi.

Vejce

Přestože vejce obsahují velké množství nasycených tuků, jedna studie prokázala, že konzumace 2 vajec denně jako součást vysokoproteinové stravy zlepšuje hladinu cukru v krvi u lidí s cukrovkou 2. typu. Také vás na dlouhou dobu zasytí, takže slouží jako dobrá volba k snídani a svačině.

Luštěniny

Kromě toho, že luštěniny mají vysoký obsah antioxidantů a nízký glykemický index, jsou kvalitním zdrojem bílkovin, které mohou ve vašem jídelníčku nahradit červené maso, jež je spojováno s vyšší hladinou cukru v krvi. Neobsahují také žádné nasycené tuky ani cholesterol, kterými je většina druhů živočišného masa proslulá.

Ořechy

Ořechy, jako jsou mandle, pistácie, arašídy a vlašské ořechy, nezpůsobují prudké zvýšení hladiny cukru v krvi a mají vysoký obsah vlákniny, která zpomaluje rozklad sacharidů v těle a vstřebávání cukru. Mají také vyšší bod sytosti, díky kterému vás déle zasytí a snižují celkovou spotřebu kalorií, což z nich dělá ideální náhradu za svačiny s vysokým obsahem sacharidů.

Semínka chia

Tato „superpotravina“ má vysoký obsah vlákniny a nízký glykemický index, díky čemuž je ideální pro diabetiky, kteří se snaží regulovat hladinu cukru v krvi. Kromě toho obsah vlákniny v chia semínkách může také snížit počet kalorií, které přijímáte z jiných potravin snědených během stejného jídla, a zajistit vám pocit sytosti na delší dobu, což společně zabraňuje přejídání.

Lněná semínka

Stejně jako chia semínka mají i lněná semínka nízký glykemický index a udrží vás dlouho syté. Kromě toho obsahují nerozpustnou vlákninu (která dodává stolici objem) s lignany (druh antioxidantu), které zlepšují kontrolu hladiny cukru v krvi. V jedné studii lidé s cukrovkou 2. typu, kteří užívali lignany ze lněných semínek po dobu 12 týdnů, zaznamenali významné zlepšení hladiny HbA1c. Vzhledem k tomu, že naše tělo nedokáže strávit celá lněná semínka, nezapomeňte si koupit mletá lněná semínka nebo si je namelte sami.

Nízkotučný jogurt

Nadbytek tuku obsažený v plnotučném mléce, jogurtu, sýru a másle nemá bezprostřední vliv na hladinu glukózy v krvi, ale jejich konzumace může zpomalit trávení a ztížit činnost inzulinu. To zase může způsobit vysokou hladinu glukózy v krvi několik hodin po jídle. Kromě toho jsou tuky vysoce kalorické a mohou vést k přibývání na váze. Místo toho volte raději jídla s nízkým obsahem tuku nebo se sníženým obsahem tuku. Jako bonus může vitamín D obsažený v mléčných výrobcích také hrát roli při zlepšování citlivosti na inzulín (který způsobuje zvýšení hladiny cukru v krvi), zejména u dětí a dospívajících.

Nudle shirataki

Nudle shirataki, které se s oblibou používají v bezlepkových a nízkosacharidových režimech a při hubnutí, jsou také vhodné pro diabetiky. Studie ukazují, že konjac, hlavní složka nudlí shirataki, snižuje hladinu cukru v krvi u lidí s cukrovkou 2. typu. Pro potvrzení tohoto přínosu je však třeba provést další výzkum.

Skořice

Přidání skořice do jídla vám může pomoci snížit hladinu HbA1C. Studie uvádějí, že konzumace pouhého jednoho gramu tohoto koření, kromě dodržování dalších preventivních opatření, snižuje HbA1C u pacientů se špatně kontrolovaným diabetem 2. typu.

Extra panenský olivový olej

Přestože potraviny s vysokým obsahem tuku mohou zvyšovat hladinu cukru v krvi, doporučuje se, aby diabetici přijímali 25-35 % denních kalorií z mononenasycených a polynenasycených zdravých tuků, protože je známo, že snižují výskyt srdečních onemocnění a cholesterolu, tedy poruch, které jsou s cukrovkou spojeny. Extra panenský olivový olej obsahuje první z nich a bylo prokázáno, že snižuje i hladinu cukru v krvi. V kombinaci s dalšími potravinami by navíc olivový olej mohl zpomalovat přeměnu škrobu na cukr. Alternativně můžete také zkusit konzumovat lněný olej nebo olej z vlašských ořechů.

Česnek

Zde je další důvod, proč zdvojnásobit množství česneku v těstovinách, humusu, polévce a kari. Studie uvádějí, že toto koření pomáhá při regulaci hladiny cukru v krvi u lidí s cukrovkou 2. typu. A i když tato konkrétní studie využívala česnekové tablety (300 mg denně), můžete do svého jídelníčku prostě zařadit pokrmy bohaté na česnek nebo se poradit s odborníkem o ideálním dávkování.

Kurkuma

Vzhledem k tomu, že se toto koření kromě toho, že se prodává jako doplněk stravy, přidává do mléka, kari a ranních „injekcí zdraví“, není překvapením, že se přínosy kurkumy rozšiřují i na regulaci hladiny cukru v krvi. Studie uvádějí, že kurkumin (žlutá chemická látka v kurkumě) snižuje hladinu cukru v krvi u pacientů s cukrovkou. Kromě toho také snižuje riziko srdečních a ledvinových komplikací souvisejících s cukrovkou. Chcete-li zvýšit vstřebatelnost kurkumy, kombinujte ji s černým pepřem.

Jablečný ocet

Jablečný ocet je vhodným doplňkem ranního „panáka zdraví“, salátů a dipů, protože studie prokázaly, že zlepšuje citlivost na inzulin a snižuje hladinu cukru v krvi nalačno. Navíc se předpokládá, že při konzumaci s jídly obsahujícími sacharidy snižuje reakci krevního cukru o 20 %. Jedna studie ukázala, že u lidí se špatně kontrolovanou cukrovkou vedla konzumace 2 polévkových lžic jablečného octa před spaním k 6 % poklesu hladiny glukózy nalačno. A přestože jsou k potvrzení tohoto přínosu jablečného octa zapotřebí další studie, můžete ho vyzkoušet a zjistit, zda vám prospívá.

Kromě zařazení výše uvedených potravin do svého jídelníčku nezapomeňte dodržovat pohybový režim. Navíc dbejte na omezení velikosti porcí jídla a vyvarujte se přejídání.