Mohou podprsenky způsobit rakovinu prsu

Rakovina prsu je komplikované onemocnění. Zdá se, že každý den se objeví nová příčina, od deodorantů po kosmetiku. A pak je tu ještě mýtus, že nošení podprsenky způsobuje rakovinu prsu. Říká se, že podprsenky s kosticí blokují odtok lymfy zpod prsu. To znamená, že se nemůže dostat zpět do těla, a proto je snadné onemocnět rakovinou.

Pokud jste žena, tento mýtus by vás mohl znepokojit. Podprsenky jsou standardním spodním prádlem a jsou potřebné pro podporu a soukromí. Ale způsobuje nošení podprsenky skutečně rakovinu prsu? Rozhodně ne. Zde je důvod, proč to nemá nic společného s těmito pěti rizikovými faktory tohoto onemocnění.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Rizikové faktory rakoviny prsu

Pohlaví

Ve srovnání s muži nosí podprsenky mnohem častěji ženy. To, že je žena vystavena vysokému riziku rakoviny prsu, se však týká spíše jejího pohlaví, které je největším rizikovým faktorem.

Ženy tvoří více než 99 % případů rakoviny prsu. Muži naproti tomu tvoří méně než 1 procento. Mají nízkou hladinu estrogenu a jejich prsní buňky jsou neaktivní. Zatímco prsní buňky žen jsou extrémně citlivé na hormony, jako je estrogen, což je vystavuje vyššímu riziku vzniku rakoviny prsu.

Věk

Puberta je jediným obdobím, kdy podprsenky souvisejí s věkem ženy. Po růstovém rozmachu musí začít nosit podprsenku. K tomu obvykle dochází mezi 15. a 17. rokem života.

Věk je rizikovým faktorem pro vznik rakoviny prsu – ale až ve vyšším věku. Proces stárnutí činí vaše tělo náchylnějším ke genetickému poškození.

Podle údajů Institutu pro rakovinu bude u 1 z 68 žen diagnostikována ve věku 40 let. Tato statistika se zvyšuje na 1 ze 42 ve věku 50 let a 1 z 28 ve věku 60 let. Velkou roli hrají hormonální změny po menopauze.

Rodinná anamnéza

Výskyt rakoviny prsu v rodině také nesouvisí s nošením podprsenek. Riziko se zdvojnásobuje, pokud máte jednu příbuznou prvního stupně ženského pohlaví – například sestru, matku nebo dceru – s rakovinou prsu. A pokud máte dvě diagnostikované příbuzné prvního stupně? Riziko je pětkrát vyšší než průměr.

Jistě, možná vám matka nebo starší sestra pomohly vybrat první podprsenku. Ale to nemá na vaše riziko vliv. Jde spíše o sdílení abnormálních genů, jako jsou BRCA1, BRCA2 nebo CHEK2.

Těhotenství

Těhotenství ovlivňuje vaše riziko vzniku rakoviny prsu. A když jste těhotná, budete potřebovat těhotenské podprsenky s lepší podporou. Tyto verze mají kostice stejně jako běžné podprsenky.

Souvislost těhotenství s rakovinou prsu však nemusí souviset s podprsenkami. Těhotenství pomáhá prsním buňkám plně dozrát, což vás chrání před rakovinou prsu. Jsou méně náchylné na estrogen a další hormonální změny.

Nadváha nebo obezita

Rakovina prsu se častěji vyskytuje u žen s nadváhou nebo obezitou. Je také velká pravděpodobnost, že mýtus o podprsence má původ v tomto faktoru. Tukové buňky vytvářejí estrogen. Pokud tedy máte tuk navíc, máte vyšší riziko vzniku rakoviny prsu citlivé na estrogen. Riziko je ještě větší, pokud se tuk nachází v oblasti břicha.

Ženy s nadváhou a obézní ženy mají často větší prsa. Budou tedy více potřebovat podprsenky s kosticí. Na druhou stranu ženy se zdravou hmotností mohou nosit podprsenky méně často.

To vysvětluje, proč souvislost mezi podprsenkou a rakovinou prsu přetrvává.

Závěr? Nošení podprsenek nezpůsobuje rakovinu prsu. Zaměřte se na výše uvedená rizika a pečujte o sebe. Vyvarujte se kouření, omezte příjem alkoholu a dobře se stravujte. Bude to mít větší přínos než chození bez podprsenky!