Zdraví

Důvody, proč byste měli jíst více melounu

Vodní meloun nebo také jen meloun je oblíbené letní ovoce. Je to chutná, sladká a chladivá pochoutka pro horké letní měsíce. Naštěstí pro nás má meloun spoustu skrytých zdravotních výhod, které dokážou s naším tělem udělat zázraky. Zde jsou důvody, proč bychom měli jíst více melounu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zabraňuje zánětům

Meloun obsahuje spoustu antioxidantů, jako jsou karotenoidy a lykopen. Tyto sloučeniny pomáhají předcházet oxidačnímu stresu, který vzniká při nadměrném výskytu zánětů. Jinými slovy, tyto sloučeniny zabraňují zhoršování stavu nebo poškození, které by tělo mohlo utrpět. Pomáhají snižovat pravděpodobnost onemocnění a pomáhají nám také rychleji se zotavit.

Prevence rakoviny

Tyto antioxidanty hrají roli v prevenci vzniku rakoviny. Ukazuje se, že lykopen, jeden z antioxidantů obsažených v melounu, souvisí se snížením pravděpodobnosti vzniku rakoviny trávicího systému.

Zachovává zrak

Karotenoidy jsou známé svou úlohou při udržování zdraví očí. Konkrétně bez těchto látek může dojít k onemocnění zvanému makulární degenerace. Jedná se o rozpad sítnice. Karotenoidy pomáhají tomuto rozpadu zabránit, a tím zachovat zrak.

Pomáhá při bolesti svalů

Prokázalo se, že meloun pomáhá zmírnit bolestivost svalů po fyzické aktivitě. Je to díky sloučenině zvané citrulin. Tento účinek byl nejvíce patrný, když sportovci pili čerstvou nepasterizovanou melounovou šťávu na rozdíl od balené melounové šťávy.

Snižuje krevní tlak

Sloučenina v melounu zvaná citrulin udržuje zdraví srdce tím, že snižuje krevní tlak. Prokázalo se, že meloun pomáhá snižovat celkovou hladinu krevního tlaku u lidí, kteří vykazují známky prehypertenze.

Hydratuje

V souladu se svým názvem obsahuje vodní meloun přibližně 92% vody. Protože naše tělo tvoří ze 2/3 voda, konzumace melounu může pomoci hydratovat organismus a poskytnout mu potřebnou hydrataci. To v kombinaci s jeho výživovou hodnotou dělá z melounu docela zdravou potravinu.

Ochlazuje tělo

Díky obsahu vody meloun velmi dobře chladí. Pokud čerstvě nakrájený meloun uložíte do ledničky, je to zdravá studená pochoutka během letních měsíců. V letních měsících ochladí celkovou tělesnou teplotu a zabrání přehřátí organismu.

Udržuje zdravou pokožku

Meloun obsahuje důležité vitaminy A a C. Oba tyto vitaminy jsou nezbytné pro udržení zdravé pokožky. Vitamin C je nezbytný pro tvorbu kolagenu, který zajišťuje pevnost a pružnost pokožky. Karotenoidy i lykopen mohou také pomáhat chránit pokožku před poškozením způsobeným slunečním zářením.

Napomáhá trávení

Dostatek vody je nezbytný pro udržení pohybu střev. Meloun obsahuje také malé množství vlákniny, která může stolici zahustit a usnadnit její pohyb.

Snižuje hladinu cukru v krvi

L-citrulin, sloučenina, která pomáhá snižovat krevní tlak, se zdá být slibná při kontrole hladiny cukru v krvi. U diabetických potkanů, kterým byl podáván meloun, došlo k výraznému zlepšení hladiny cukru v krvi.

Pokud přemýšlíte, čím se v létě zásobit, meloun je skvělou volbou. Nejenže je to osvěžující a výživná pochoutka, ale děti ho snadno snědí a skvěle se hodí jako doplněk na venkovní grilování a večírky.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Health