Zdraví

Astma během těhotenství: Co musíte vědět když plánujete dítě

Pokud jste v minulosti trpěla astmatem, možná se obáváte, co se stane, když otěhotníte. Astma postihuje 4-12 % těhotných žen, způsobuje zduření dýchacích cest a vyvolává příznaky, jako je dušnost, kašel, svírání na hrudi a sípání. Může se však astma během těhotenství zhoršit, nebo ještě hůře, ovlivnit vývoj vašeho dítěte? Zde je to, co byste měli vědět.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Závažnost astmatu během těhotenství se u jednotlivých žen liší

Těhotenství může mít na ženy s astmatem různý vliv. U více než třetiny žen s tímto onemocněním se příznaky nemění, zatímco u další třetiny dochází ke zhoršení stavu. Méně než třetina žen může zjistit, že se jejich příznaky během těhotenství zlepšují. I když je každý případ jiný, u žen s těžkým astmatem je pravděpodobnější, že dojde ke zhoršení stavu. U některých žen se také může s postupujícím těhotenstvím a s přibývající hmotností objevit více příznaků. Ve skutečnosti je nejpravděpodobnější, že ke zhoršení stavu, pokud k němu dojde, tak mezi 24. a 36. týdnem.

Je pravděpodobné, že vaše příznaky nebo příhody astmatu v tomto těhotenství budou odrážet předchozí těhotenství. Pokud se vaše astma během předchozího těhotenství zintenzivnilo, vybavte se správným léčebným plánem, i když plánujete další těhotenství.

Neregulované astma může během těhotenství způsobit vážná zdravotní rizika

Jak tedy těhotenství ovlivňuje vaše astma? Hormonální změny způsobené těhotenstvím mohou ovlivnit vaše plíce, dutiny a nos. Zvýšení hladiny estrogenu může způsobit ucpání cév v nose, což vede k ucpanému nosu. Mezitím má zvýšení progesteronu za následek zvýšený dechový podnět, a proto může způsobit, že se budete cítit zadýchaná. Zatímco tyto změny mají tendenci postihovat většinu těhotných žen, astmatičky je mohou pociťovat výrazněji. Mohou dokonce zhoršit další spouštěče.

Existuje však i dobrá zpráva. Pokud je vaše astma kontrolováno léky a pečlivě sledováno, nemělo by vám způsobovat žádné problémy. Váš lékař bude moci léčbu stupňovat podle toho, jak se vám daří. Nekontrolované astma může mít naopak vážné důsledky.

Mezi možné komplikace způsobené nekontrolovaným astmatem pro matku patří např:

Těhotenská hypertenze nebo vysoký krevní tlak.
Preeklampsie, která se vyznačuje vysokým krevním tlakem, bílkovinou v moči a zadržováním vody v těle.
Krvácení z pochvy nebo krvácení z dělohy.
Hyperemesis gravidarum, která se vyznačuje úbytkem hmotnosti, silným zvracením a nerovnováhou elektrolytů a tekutin.

Možné komplikace v důsledku nekontrolovaného astmatu pro dítě zahrnují:

Špatný růst v děloze nebo nitroděložní růstová retardace
Předčasný porod
Nízká porodní hmotnost
Nedostatek kyslíku nebo novorozenecká hypoxie
Porod mrtvého dítěte

Pokračujte v užívání léků na astma pod dohledem lékaře

Těhotenství je obdobím, kdy jste obezřetná ohledně jakýchkoli léků a jejich vlivu na vaše dítě. Mohou tedy léky na astma způsobit nějaké problémy? Přibližně 3 % těhotných žen užívají léky na astma, jako jsou protizánětlivé léky nebo bronchodilatancia. Některé výzkumy sice naznačují možnou souvislost mezi léky na astma a vyšším rizikem některých vrozených vad, jako je anorektální atrézie (vada konečníku), atrézie jícnu (vada trávicí trubice) a omfalokéla (vada břišní stěny), vědci však zároveň upozorňují, že se může jednat o náhodné zjištění. Naznačili také, že je možné, že za vyšší riziko může spíše samotné astma nebo zdravotní problémy s ním spojené než léky na astma.

Celkově lze říci, že ačkoli je studií o bezpečnosti léků na astma během těhotenství málo, lékařský konsenzus je takový, že ženy s astmatem mohou své léky bezpečně užívat a měly by v tom pokračovat. Obecně jsou léky, jako jsou krátkodobě působící inhalační bronchodilatátory, inhalační kortikosteroidy, jako je budesonid, a antileukotrienové látky, jako je montelukast, považovány za bezpečné pro užívání během těhotenství. Naproti tomu dlouhodobě působící beta-agonisty a perorální steroidy přicházejí v úvahu pouze v případě velmi těžkého astmatu. Rozhodující je, abyste ve spolupráci se svým lékařem zajistila, že vaše astma zůstane pod kontrolou. Váš lékař může upravit váš léčebný plán nebo změnit léky podle toho, jak se vám daří v těhotenství.

Poraďte se se svým lékařem i v době, kdy plánujete těhotenství, aby vám poskytl správné léky a pokyny. Dodržujte plán užívání těchto léků a sledujte pravidelné kontroly, abyste měla astma pod kontrolou.

Podnikněte kroky ke snížení pravděpodobnosti astmatického záchvatu

Udělejte něco navíc, abyste snížili pravděpodobnost astmatického záchvatu během těhotenství. Zde je návod, co můžete udělat:

Vyhýbejte se spouštěčům. Vyhýbejte se látkám, jako je tabákový kouř, roztoči nebo jiné dráždivé látky, které mohou vyvolat záchvat. Udělejte si doma zónu bez dráždivých látek – používejte antialergické potahy na lůžkoviny, odstraňte koberce, na kterých se mohou hromadit dráždivé látky, pravidelně vysávejte a pořiďte si vysoce účinný filtr pevných částic a odvlhčovač vzduchu, který pomáhá kontrolovat plísně.

Po celou dobu těhotenství užívejte léky na astma podle předpisu lékaře.

Mírné cvičení může být prospěšné, ale před zahájením cvičebního programu se poraďte se svým lékařem.

Nechte se očkovat proti chřipce, protože těhotenství i astma mohou zvyšovat riziko komplikací způsobených chřipkou. Očkování proti chřipce během těhotenství poskytne vašemu dítěti ochranu před chřipkou i v prvních měsících po narození.

Dopřejte si antiastmatické potraviny, jako jsou jablka, pomeranče a rajčata. Tyto běžné potraviny vám mohou pomoci lépe zvládnout a dokonce zmařit příhodu. Jablka například prospívají zdraví vašich plic – díky přítomnosti prospěšných flavonoidů v nich mohou snížit přecitlivělost průdušek a riziko vzniku astmatu. Bylo zjištěno, že příznivý účinek mají také pomeranče. Rajčata zase mohou snížit počet bílých krvinek (neutrofilů), které vyvolávají záněty dýchacích cest. Předpokládá se, že za tento příznivý účinek je zodpovědná antioxidační sloučenina známá jako lykopen.

Astmatický záchvat během porodu je velmi vzácný, proto dýchejte klidněji

Záchvaty astmatu jsou během porodu velmi vzácné, zejména pokud je vaše astma pod kontrolou. Hormony, jako je adrenalin a kortizon, které tělo produkuje během porodu, mohou také pomoci odvrátit astmatický záchvat.

Během těhotenství vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc, pokud

Vaše stávající léky rychle nezlepšují příznaky nebo pokud zlepšení netrvá tak dlouho jako dříve.
Máte potíže s dýcháním.
Sníží se počet kopanců plodu.