Zdraví

Příznaky a symptomy nedostatku vitamínu B2 (riboflavinu)

Máte obavy, že byste mohli mít nedostatek vitamínu B2? Nedostatečné množství tohoto vitamínu může způsobit, že se nebudete cítit úplně dokonale a bude vám bránit v normálním aktivním životě. Dávejte si pozor na tyto příznaky, abyste mohli nedostatek zachytit včas a vyhnout se vážnějším škodám.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Riboflavin (vitamín B2) je potřebný pro tvorbu červených krvinek, růst a další funkce

Vitamín B2 neboli riboflavin je ve vodě rozpustný vitamín, který pomáhá při tvorbě červených krvinek, dýchání, funkci a růstu buněk, tvorbě protilátek a reprodukci. Pokud chcete mít zdravé nehty, pokožku a vlasy, je dobré zajistit dostatečný příjem této živiny. Podílí se také na funkci štítné žlázy, protože reguluje její činnost.

Denní příjem je 1,1-1,3 mg vitamínu B2

Vzhledem k tomu, že vitamín B2 je rozpustný ve vodě, neukládá se v těle a je třeba ho pravidelně konzumovat, abyste tělu dodali dostatečné množství této živiny. Zatímco dospělí muži potřebují přibližně 1,3 mg denně, ženy potřebují 1,1 mg denně, jak vyplývá z čísel doporučené výživové dávky. Žena však potřebuje více vitamínu, když čeká nebo kojí své dítě. Zaměřte se tedy na 1,4 mg, pokud jste těhotná, a 1,6 mg, pokud kojíte.

Nedostatečný příjem riboflavinu se může na vašem těle začít projevovat poměrně rychle, a proto se první příznaky a symptomy projeví již několik dní poté, co je jeho příjem natolik nízký, že ho má vaše tělo nedostatek. Zde je uvedeno, na co byste si měli dát pozor.

Neuropsychiatrické příznaky, jako je špatná nálada, letargie a hypochondrie

Nedostatek riboflavinu je také spojen s některými neuropsychiatrickými příznaky. Můžete se například cítit unavení a letargičtí nebo líní. Můžete také pociťovat poklesy nálady. Hypochondrie, stav, který způsobuje, že žijete v neustálém strachu, že byste mohli mít nějakou formu závažného onemocnění, může ztěžovat váš každodenní život. Někdo s tímto problémem se může domnívat nebo se obávat, že normální funkce vašeho těla, jako je pocení, jsou známkou nějaké hrozné nemoci. Může se také obávat nebo se fixovat na zdraví určitých orgánů, jako je srdce nebo trávicí soustava.

Špatné vstřebávání železa a chudokrevnost

Nedostatek riboflavinu v těle může narušit schopnost vašeho těla zpracovávat nebo využívat železo. Tento nedostatek ovlivňuje vaši kostní dřeň, což má za následek nižší počet červených krvinek. V důsledku toho můžete být náchylnější ke vzniku anémie, zejména pokud je váš příjem železa již nízký. Anémie se projevuje jedním nebo více z těchto příznaků:

Slabost
Dušnost
Bledá/žlutavá kůže
Rychlý/nepravidelný srdeční tep
Bolest na hrudi
Závratě
Bolest hlavy
Studené lepkavé ruce/nohy
Hučení/bušení v uších

Pellagra, která způsobuje dermatitidu, průjem a demenci

Pellagra je důsledkem nedostatku několika vitamínů skupiny B, včetně B2. Výsledkem tohoto onemocnění jsou dermatitida, průjem a demence. Pokud trpíte pelagrou, můžete pociťovat jeden nebo více z těchto příznaků:

Popraskané rty, vředy a další kožní problémy
Dermatitida a další příznaky související s kůží, které můžete očekávat, zahrnují:

Léze připomínající spáleniny na místech vystavených přímému slunečnímu záření, jako jsou paže a nohy, čelo a dolní část krku.
Pálení a svědění kůže
Šupinatění a olupování
Bolestivé vřídky v koutcích úst (angulární stomatitida)
Oteklé, popraskané a suché rty (cheilóza)

Otok úst a jazyka
Kromě viditelného otoku mohou být příčinou těchto příznaků např:

Nadměrná tvorba slin
Bolestivost v ústech
Jasně červený oteklý jazyk

Gastrointestinální příznaky
Nedostatek riboflavinu a z něj plynoucí pelagry může také narušit váš trávicí systém a způsobit:

Nevolnost
Průjem
Pálení v horní části břicha

Neurologické a psychologické příznaky
Kromě fyzických příznaků se u vás mohou vyskytnout také neurologické a psychologické příznaky, které zahrnují:

Úzkost
Deprese
Únava
Bolesti hlavy a závratě
Podrážděnost
Třes
Apatie

Přibližně u 4 až 10 % osob s pelagrou se vyvinou duševní problémy, jako je demence.

Oční problémy jako šedý zákal, rozmazané vidění a fotosenzitivita

Nedostatek vitamínu B2 také způsobuje náchylnost k tvorbě šedého zákalu, pokud se u vás dlouhodobě projevuje jeho silný nedostatek. Oči vás mohou často svědit nebo vypadat červeně. To může mít za následek rozmazané vidění. Může také způsobit, že budete citliví na světlo, takže vás budou bolet oči nebo vám budou slzet, když se setkáte s jakýmkoli oslněním nebo příliš velkým množstvím slunečního světla.

Někteří lidé jsou více ohroženi nedostatkem vitamínu B2
Někteří lidé jsou náchylnější k nedostatku vitamínu b2/riboflavinu. Mezi ně patří např:

Starší dospělí
Dospívající
Sportovci vegetariáni, protože cvičení a s ním spojený stres ovlivňují metabolismus této živiny v těle
Vegani/každý, kdo pravidelně nekonzumuje mléko a mléčné výrobky
Těhotné ženy
Kojící matky

Jak zvýšit příjem vitamínu B2

Riboflavin se vyskytuje v následujících druzích potravin, proto ho přijímejte v dostatečném množství, abyste zabránili jeho nedostatku.

Orgánové maso, jako jsou hovězí játra a ledviny
Libové maso
Mušle
Vejce
Mléčné výrobky jako mléko a jogurt
Luštěniny
Ořechy
Sladový ječmen
Listová zelenina jako špenát
Obohacené potraviny, jako jsou snídaňové cereálie, ovesné vločky, tavené sýry, ovocné nápoje a dětská výživa.

Pamatujte si, že pokud se rozhodnete upravit jídlo vařením, ztratíte velkou část živin – dvakrát více než při vaření v páře, protože se jedná o vitamín rozpustný ve vodě. Místo toho je vařte v páře nebo v mikrovlnné troubě a ztráty by měly být mnohem menší. Pokud máte jiné zdravotní problémy nebo závažný nedostatek, je nejlepší poradit se s lékařem, který rozhodne o potřebě doplňků stravy nebo jiné léčby.