Zdraví

Jednoduché domácí prostředky na bolest ucha

Probudit se s bolestí ucha je to poslední, co byste si kdy přáli, ale pokud máte v některé části ucha infekci, je to nevyhnutelné. Ačkoli jsou všechny bolesti ucha mučivé a podobné, ve skutečnosti existují různé typy ušních infekcí, které způsobují bolest generovanou z různých částí ucha. Otitis externa neboli zánět zevního zvukovodu je infekce nebo zánět vnějšího ucha, který způsobuje bolest ve zvukovodu. Zánět středního ucha je infekce nebo zánět vnitřního ucha, který je často doprovázen silnou bolestí a odtokem hnisu. Pokud je infikována bubínková membrána neboli ušní bubínek, nazývá se to myringitida. Myringitida může vést až k perforaci ušního bubínku, pokud není včas léčena. Ačkoli jsou ušní infekce běžné u dětí, postihují i dospělé. Bolest ucha je obvykle způsobena alergií, bakteriální nebo plísňovou infekcí, poraněním některé části ucha, běžným nachlazením, nahromaděním přebytečného ušního mazu, sníženým tlakem nebo artritidou čelisti. Zde je několik domácích prostředků, které vám pomohou ulevit, pokud je bolest ucha již neúnosná.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Nahřívací polštářek

Dočasnou úlevu od bolesti vám přinese přiložení nahřívací podložky nebo láhve s horkou vodou na bolavé ucho. Zlepší také krevní oběh v oblasti, což je prospěšné pro rychlejší zbavení se infekce.

Zázvor

Rozmačkejte čerstvý zázvor, vymačkejte ho a několik kapek šťávy nakapejte do postiženého ucha. Zázvor má protizánětlivé vlastnosti a pomůže zmírnit bolest ucha. Můžete zahřát polévkovou lžíci kořene zázvoru ve čtvrt šálku sezamového oleje a zevně jím masírovat okolí ucha.

Cibule

Cibule je antiseptikum, takže zabraňuje růstu jakéhokoli mikroorganismu, který způsobuje bolest. Nastrouhejte trochu cibule, vymačkejte z ní šťávu a několik kapek této šťávy nakapejte do bolavého ucha asi 2 až 3 krát denně.

Máta peprná

Chladivý účinek máty peprné vám poskytne částečnou úlevu od bolesti ucha. Má také některé antimikrobiální vlastnosti, které pomohou zvládnout infekci. Rozmačkejte několik listů máty peprné, vymačkejte z nich šťávu a několik kapek jí nakapejte do infikovaného ucha. Dobrým prostředkem je také mátový olej, jen se ujistěte, že ho nedáváte přímo do ucha. Mátový olej můžete použít k vnější masáži okolí infikovaného ucha.

Česnek

Česnek má antibiotické i analgetické vlastnosti, takže je prospěšný při rychlé úlevě od bolesti ucha. Rozdrťte stroužek česneku, zahřívejte jej ve 2 lžících sezamového oleje asi 5 minut a po vychladnutí jej sceďte. Do bolavého ucha kápněte 2 až 3 kapky tohoto oleje s česnekem. Opakujte, když vás ucho začne opět bolet.

Sůl

Používání zahřáté soli přináší úlevu od bolesti ucha tím, že z něj odvádí vlhkost, kterou potřebují mikrobi ke svému rozvoji. Zlepšuje také krevní oběh v dané oblasti. Vezměte 5 polévkových lžic soli, zahřívejte ji na pánvi, dokud nezíská nahnědlou barvu, a zabalte ji do látky nebo ji vložte do ponožky. Každý den ji přikládejte na infikované ucho, dokud bolest neustoupí. Sůl můžete znovu ohřát v mikrovlnné troubě, když vychladne, jen se ujistěte, že je teplota přijatelná.

Jablečný ocet

Kombinace jablečného octa a alkoholu pomáhá zbavit se mikrobů, které způsobují ušní infekci, a tím zmírnit bolest ucha. Do infikovaného ucha kápněte několik kapek směsi a nechte ji několik minut působit. Postup opakujte 2 až 3 krát denně.

Mnohem lepší než jakýkoli lék je v první řadě předcházet bolesti ucha. Vždy konzumujte potraviny s vysokým obsahem antioxidantů a spěte s mírně vyvýšenou hlavou, abyste zabránili vzniku tlaku ve zvukovodu. Pokud bolest způsobuje vysoká nadmořská výška, žvýkejte žvýkačku nebo si dejte do úst tvrdý bonbon, který vám uleví.