Z čeho se skládá a jak vzniká ušní maz a proč ho máme?
Většinu lidí znechucuje ušní maz, lepkavá žlutá hmota hluboko v uších. Mnozí mají pocit, že ho musí po koupání vyčistit. Přitom je ušní maz zcela normální látka. Má však nějaký účel? A z čeho se vlastně skládá?
Ušní maz, odborně nazývaný cerumen, je ve skutečnosti známkou dobrého zdraví. Také ho nemusíte čistit, protože ucho to udělá samo. V podstatě vyhazujeme peníze výrobcům vatových tamponů! Pokud nejste přesvědčeni, věnujte chvilku tomu, abyste se dozvěděli něco o ušním mazu a o tom, proč ho máme.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíCo je ušní maz?
Vše začíná ve zvukovodu. V této části ucha se nacházejí ceruminózní žlázy, které vylučují voskovitou látku zvanou cerumen neboli ušní maz. Přibližně 60 % je tvořeno keratinem, typem strukturálního proteinu.
Do směsi se přidává také maz z mazových žláz. Díky mastným kyselinám a cholesterolu obsaženým v mazu je ušní maz lepkavý. A když mazové žlázy vylučují více než ceruminózní žlázy? Ušní maz bude mimořádně mazlavý. Do ušního mazu se dostávají také odumřelé kožní buňky.
Jaké jsou druhy ušního mazu?
Poměr ceruminózních a mazových žláz se u různých etnických skupin liší. Projevuje se jako jeden ze dvou typů:
1. Vlhký cerumen
Lepkavý, mazlavý ušní maz má vysokou koncentraci lipidů. To znamená, že je tvořen z 50 procent lipidy a větším množstvím pigmentu, takže je světle nebo tmavě hnědý. Nejčastěji se vyskytuje u bělochů a Afroameričanů.
2. Suchý cerumen
Suchý ušní maz má nízkou koncentraci lipidů. Často je šedý nebo hnědý a má křehkou strukturu. Tento typ je nejčastější u Asiatů a původních obyvatel Ameriky, dále u lidí z východní Evropy, Blízkého východu, tichomořských ostrovů a jižní Afriky. Zajímavé je, že Asiaté žijící v Severní Americe a Evropě mají tendenci mít vlhčí ušní maz.
Jaký je smysl ušního mazu?
Ušní maz chrání jemné vnitřní ucho před vodou a nečistotami. Rovněž čistí a promazává zvukovod a zároveň chrání střední ucho před bakteriálními a plísňovými infekcemi. Udržování zdravého množství ušního mazu může ve skutečnosti zlepšit obranu proti ušním infekcím.
Je tedy něco, co byste s tím měli dělat? Krátká odpověď zní: Nic! Ušní maz je naprosto normální a pro zdraví uší nezbytný. Vypadne sám od sebe, takže nemusíte nic dělat.
Příznaky usazeného ušního mazu
Pokud se maz nahromadí a vytvoří ucpání, je to jiný příběh. Tomu se říká impakce a ve skutečnosti zvyšuje riziko infekce. Mezi další frustrující příznaky patří např:
Ztráta sluchu
Hučení v uších (zvonění)
Závratě
Svědění
Bolest
Pocit plnosti
Riziko je vyšší po použití vatových tamponů, ale impakce může vzniknout také v důsledku anatomických změn v uchu nebo abnormální produkce keratinu.
Jak se léčí?
Impakcí ušního mazu trpí 2 až 6 % běžné populace. Naštěstí se nejedná o nic, co by váš ošetřující lékař nedokázal vyřešit. Většina lékařů používá irigaci, což je jednoduchý a málo rizikový zákrok. Je také méně pravděpodobné, že dojde k poškození ušního bubínku. Někteří mohou cerumen vyjmout pomocí postupu zvaného kyretáž. Tato možnost však představuje větší riziko pro ušní bubínek, takže vyžaduje zkušené ruce.
Lékař vám také může předepsat ušní kapky na změkčení mazu. V takovém případě se pečlivě řiďte jeho pokyny.
Jak si bezpečně vyčistit uši
Nezapomínejte, že vnitřní ucho se čistí samo. Proto je nejlepší omezit čištění na vnější ucho, abyste nepoškodili bubínek nebo zvukovod. Opatrně používejte vatový tampon a nic víc.