3 možnosti jak může kokosový olej pomoci při vašem hubnutí

Dokud se tuky nestaly na počátku 20. století nepřítelem hubnutí, byly tuky považovány za důležitou součást zdravé a vyvážené stravy. Jak víme, tuky regulují několik tělesných funkcí, včetně udržování tělesné teploty a ochrany našich orgánů před úrazy.

Když dojde na dialog o hubnutí, je nám paušálně doporučováno vyhýbat se tukům. Pokud však chceme dosáhnout svých cílů, musíme si to dále ujasnit. Ne všechny tuky jsou špatné nebo je třeba se jim vyhýbat. Zdravé tuky mohou ve skutečnosti zlepšit náš metabolismus a trochu nám pomoci. Jedním z olejů, které přicházejí v úvahu v rámci podkapitoly zdravých tuků, je kokosový olej. Tento olej, získávaný z plodů kokosových palem, má vynikající účinky na naše vlasy, pokožku a celkové zdraví.

Probereme si tři významné možnosti, kterými kokosový olej pomáhá při hubnutí.

1. Kokosový olej může pomoci zlepšit metabolismus

Mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, které se často vyskytují v rafinovaných olejích, jsou pro tělo mnohem hůře zpracovatelné, a proto mají větší šanci, že se v těle uloží jako tuk. Mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem se metabolizují relativně snadněji.

Pouhé používání kokosového oleje bez dalších úprav stravy může pomoci zhubnout až tři centimetry z obvodu pasu během dvou týdnů. Konzumace kokosového oleje je bezpečná a výsledky může přinést už jedna čajová lžička denně. Přičítá se to zlepšení metabolismu v důsledku tuků se středně dlouhým řetězcem obsažených v kokosovém oleji.

2. Kokosový olej reguluje cukrovku

Jak víme, cukrovka a obezita se točí v začarovaném kruhu. Zatímco obezita může spustit cukrovku, cukrovka může snížit metabolismus a časem způsobit obezitu. Kokosový olej pomáhá regulovat hladinu glukózy v krvi. Díky tomu je veškerá energie v našem těle využívána efektivněji a méně sacharidů se ukládá jako tuk. To se přičítá také snadné stravitelnosti kokosového oleje.

3. Kokosový olej snižuje chuť k jídlu

Chutě jsou úhlavním nepřítelem každého, kdo se snaží zhubnout pomocí diety. Chutě však vznikají, když náš žaludek nerozpozná signál nasycení, nebo když přemnožení kvasinek v těle způsobí, že máte chuť na více cukrů.

Kokosový olej může působit na oba tyto faktory. Na jedné straně zpomaluje trávení, takže trvá déle, než se potraviny dostanou do krevního oběhu. Protože se déle cítíte sytí, je méně pravděpodobné, že budete pociťovat chutě na jídlo a zaměňovat je s hladem.

Na druhou stranu, jelikož je kokosový olej antimykotickým prostředkem, může pomoci snížit přemnožení kvasinek v našem těle a střevech, které způsobují chuť na jídlo. Díky tomuto dvojímu přístupu k boji proti chutím vám kokosový olej může pomoci zbavit se návyku na mlsání, což se projeví i na vašem zdraví.

Jak používat kokosový olej na hubnutí

Za prvé, a to je velmi důležité, vždy používejte panenský kokosový olej bez příměsí a to nejen při hubnutí. Většina olejů na trhu může obsahovat rafinované příměsi. Můžete začít pomalu tím, že kokosový olej zařadíte do svých koktejlů nebo si z něj vyrobíte oříškové tyčinky – docela dobře se dají zmrazit.

Časem můžete s kokosovým olejem začít i vařit, používat ho do dresinků a k marinování masa. Nakonec nahraďte veškerý olej, který používáte, kokosovým olejem. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení kokosový olej při použití v čisté formě nevydává příliš silný zápach.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Medical News Today , Healthline