Zdraví

4 snadné a účinné způsoby jak posílit zdraví ústní dutiny

Televizní reklamy stanovily určité ideály pro zdraví ústní dutiny. Propagují neuvěřitelně bílé zuby a svěží mátový dech, které přitahují pozornost snad každého. A přestože víme, že si musíme dvakrát denně čistit zuby, používat zubní nit a ústní vodu, máme tendenci v péči o zdraví ústní dutiny polevovat. Než se budeme věnovat způsobům, jak posílit zdraví ústní dutiny, podívejme se, proč je to vůbec důležité.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Proč je zdraví ústní dutiny důležité?

Obecně je zdraví ústní dutiny chápáno jako nepřítomnost chronické bolesti úst a obličeje, rakoviny ústní dutiny a krku, vředů v dutině ústní, parodontózy (onemocnění dásní), zubního kazu, ztráty zubů a dalších onemocnění ústní dutiny. Studie spojují zdraví ústní dutiny s dalšími zdravotními stavy, jako jsou např.

Rakovina: Léčba rakoviny obecně vede k bolestem a dalším problémům v ústech.

Diabetes: Předpokládá se, že lidé s cukrovkou jsou ohroženi onemocněním dásní, suchostí v ústech, bolestivostí, vředy, infekcemi a zubním kazem.

Srdeční onemocnění: Lidé se srdečním onemocněním mohou být ohroženi vznikem infekce v dutině ústní při stomatologických zákrocích.

HIV: Slabá imunita způsobuje, že se u lidí s HIV objevuje bolest nebo citlivost při žvýkání.

Respirační onemocnění: Špatný stav ústní dutiny zvyšuje riziko zápalu plic.

Těhotné ženy s onemocněním dásní, mohou navíc přivést na svět předčasně narozené děti, nebo děti s podváhou. Jedinci, kterým chybí některé zuby, mohou také omezit svůj jídelníček, aby si usnadnili stravování, čímž nedosahují správné výživy. Všechny tyto paralely mezi stavem ústní dutiny a celkovým zdravotním stavem poukazují na nutnost posílení zdraví ústní dutiny.

4 tipy, jak posílit zdraví ústní dutiny

1. Správné stravování

Většina rodičů omezuje množství sladkostí, které mohou jejich děti sníst, protože se obávají vzniku zubního kazu. A nemýlí se. Některé potraviny skutečně představují riziko onemocnění ústní dutiny. Některé z věcí, které vedou ke vzniku zubního kazu, jsou např.

Sladké potraviny a nápoje: Neustálé vystavení cukru může vést ke vzniku zubního kazu. Navíc tvrdé bonbony mohou způsobit zlomení nebo vylomení zubu.

Led: K poškození zubní skloviny dochází při kousání ledu.

Citrusové potraviny: Příliš kyselé potraviny narušují zubní sklovinu a způsobují zubní kaz. Pokud máte tendenci pít hodně citronové a pomerančové šťávy, přejděte občas místo nich na čistou vodu.

Kofein: Káva a čaj mohou způsobit zabarvení zubů. Nezapomeňte pít nadměrné množství vody, abyste působili proti jejich účinkům.

Lepkavé potraviny: Tyto potraviny mají tendenci usazovat se na povrchu zubů a dávají bakteriím dostatek času na to, aby na ně působily. Abyste se vyhnuli zubnímu kazu, nezapomeňte si zuby vyčistit pokaždé, když sníte něco lepkavého.

Alkohol: Nadměrná konzumace alkoholu způsobuje dehydrataci a suchost v ústech. Časem to může vést ke sníženému průtoku slin, vzniku zubního kazu a dalších infekcí v ústní dutině.

Vyloučení nebo snížení konzumace potravin a nápojů, které způsobují zubní kaz, vám může pomoci vyhnout se případným zdravotním problémům v ústní dutině.

2. Žvýkání listů máty peprné

Může být těžké čistit si zuby pokaždé, když jste snědli něco, co je bohaté na česnek a cibuli. Většina druhů žvýkaček je navíc zatížena cukrem, zatímco ty, které obsahují náhražky cukru, mohou způsobit, že budete jíst více, abyste nahradili ztracené kalorie.

Místo toho zkuste žvýkat lístky máty peprné. Listy máty peprné neobsahují cukr, takže jsou prospěšné pro celkové zdraví.

K tomu je třeba dodat, že podle výzkumu žvýkání těchto listů účinně moduluje homeostázu v ústech (rovnováhu tekutin a zdravé hladiny PH v ústech) tím, že zvyšuje hladinu PH ve slinách. To následně zabraňuje vzniku infekcí, zubního kazu a zápachu z úst. Kdykoli tedy můžete, žvýkejte lístky máty peprné.

3. Zvládnutí hormonální nerovnováhy

Výzkumy uvádějí, že hormonální nerovnováha může být základem pro špatné zdraví ústní dutiny. Zejména ženy před menopauzou jsou ohroženy suchostí v ústech, změněnou chutí a pocitem pálení.

Nerovnováha hormonů estrogenu, progesteronu a choriového gonadotropinu může navíc vést k pohyblivým zubům, abscesům a ztrátě zubů.

Pokud máte některý z výše uvedených problémů v ústní dutině, poraďte se s odborníkem, zda nemáte hormonální nerovnováhu. Léčba těchto nerovnováh buď prostřednictvím určitých doplňků stravy, nebo změnou stravy, může zmírnit příznaky těchto zdravotních potíží v ústní dutině.

4. Vyplachování kardamonem

K odstranění bakterií nemusíte investovat do drahé ústní vody. Stačí, když si ústa vypláchnete kombinací vody a kardamomu.

Výzkumy ukazují, že toto koření má antimikrobiální vlastnosti, které zabraňují infekcím ústní dutiny, zápachu z úst a zubnímu kazu. Stimuluje také tok slin a pomáhá čistit zuby.

Kromě těchto rad dbejte na to, abyste jednou až dvakrát ročně absolvovali preventivní prohlídku ústní dutiny. O případných obavách se poraďte se svým zubním lékařem. Pokud jste těhotná, máte určité zdravotní potíže nebo procházíte menopauzou, zeptejte se odborníka na všechny zdravotní potíže v ústní dutině, na které byste si měla dát pozor.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: WomensHealth.gov , Harvard Health Publishing