Zdraví

5 esenciálních olejů které pomáhají v boji proti rakovině

Zamyslete se nad tím, co děláte pro to, abyste předešli rakovině. Jsou esenciální oleje součástí tohoto plánu? Úžasně pomáhají zvládat stres, který je záludným rizikovým faktorem vzniku rakoviny. Stres podporuje onemocnění tím, že potlačuje imunitu a zvyšuje hladinu kortizolu, „stresového hormonu“. Esenciální oleje a aromaterapie však dokážou víc než jen zvládat stres. Některé mají schopnost působit na samotné rakovinné buňky, a tím pomáhají v boji proti rakovině.

To samozřejmě nijak nesnižuje význam správného stravování, aktivního života a dostatku spánku. Také vám to nedává volnou ruku v kouření cigaret, ani v pití velkého množství alkoholu! Používání esenciálních olejů pro prevenci rakoviny by mělo být součástí širšího zdravotního programu, který začíná těmito 5 oleji, které bojují proti rakovině.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Heřmánek

Heřmánek není jen uklidňujícím prostředkem před spaním. Apigenin, jeho hlavní flavonoid, je chemoprotektivní látka. Reguluje buněčnou reakci na oxidační stres, potlačuje zánět a brání šíření rakovinných buněk. Mluvíme o trojí hrozbě.

Přesto je apigenin proslulý tím, že dokáže vyvolat autofagii neboli přirozenou autodestrukci. Výsledkem je smrt rakovinných buněk, jinak známá jako apoptóza. Nejlepší na tom je, že přitom nepoškodí ani nepotlačí normální buňky.

2. Tymián

Tymiánový esenciální olej se po staletí používá jako konzervační prostředek v potravinách. Má protizánětlivé, antimikrobiální a trávicí účinky. Díky účinným sloučeninám zvaným thymol a karvakrol však dokáže odvrátit i rakovinu.

Tyto látky jako antioxidanty neutralizují volné radikály tím, že jim darují elektron. Tymián je navíc pro rakovinné buňky velmi toxický! Je tak silný, že dokáže zničit lidské rakovinné buňky nacházející se v ústech a játrech.

3. Rozmarýn

Jste příznivci bylinkových vůní? Jistě vás potěší, že rozmarýn, voňavý stálezelený keř, je nejlepší volbou pro prevenci rakoviny. Obsahuje kyselinu karnosovou a karnosol, dva silné antioxidanty, které ničí volné radikály dříve, než to odnesou zdravé buňky.

Rozmarýn jako esenciální olej tyto účinky neztrácí. Studie z roku 2014 v časopise Interdisciplinary Toxicology dokonce zjistila, že rozmarýnový olej může vyvolat apoptózu tím, že si pohrává s DNA rakovinných buněk. V důsledku toho tyto buňky odumírají a normální buňky zůstávají nepoškozené.

4. Oregano

Oregano je známé svými antimikrobiálními vlastnostmi, ale podle výzkumu tím jeho výhody nekončí. Studie z roku 2017 v časopise Molecules sdílí, že oregano má thymol a karvakrol, stejné antioxidanty, které se nacházejí v tymiánu. Oregano tedy dokáže odvést hvězdnou práci při odstraňování volných radikálů.

Tento olej také obsahuje 4-terpineol, sloučeninu, která zastavuje růst a šíření rakovinných buněk. Bylo skutečně zjištěno, že působí proti rakovině prsu a tlustého střeva, takže rozhodně stojí za zmínku.

5. Kadidlo

Kadidlo se používá jako parfém, a jako kadidlo při různých náboženských obřadech i při meditacích již tisíce let. Je to však víc než jen krásná vůně. Esenciální olej obsahuje kyselinu boswelovou, hlavní složku, která dokáže zastavit abnormální růst tkání.

Navíc kadidlo dokáže specificky vyhledávat rakovinné buňky. Potlačením genové exprese a aktivací určitých drah vyvolává apoptózu. Jedna studie zjistila, že tento účinek je užitečný v boji proti rakovině močového měchýře.

Esenciální oleje používejte opatrně. Ne každý druh je bezpečný pro konzumaci, proto před jejich přidáním do jídla dvakrát a klidně i třikrát zkontrolujte etikety. Pokud jsou esenciální oleje součástí zdravého a vyváženého životního stylu, mohou udržet rakovinu pod kontrolou.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: U.S. National Library of Medicine , Cancer.net