5 různých faktorů které mohou ovlivnit zdraví vašich střev

Vše, co se dostane do vašich úst, se následně projeví uvnitř i vně vašeho těla. Každý váš návyk a fyzická aktivita se projeví na vašem těle. Proto je pro zdravý život velmi důležité dodržovat zdravý životní styl.

Zdraví vašich střev je důležité nejen pro lepší trávení, ale také pro vaše duševní zdraví. Je načase, abyste zdraví svých střev věnovali trochu pozornosti a péče. To by mohlo být důvodem, proč pociťujete mozkovou mlhu a cítíte se méně produktivní v práci.

Chcete-li se tedy o svá střeva správně starat, musíte vědět, co jim může způsobovat potíže. Pojďme prozkoumat původce těchto potíží, které by vaše střeva měla být schopna překonat.

1. Jídlo

Jídlo, které jíte, je rozhodně jedním z hlavních faktorů, které mohou určovat zdraví vašich střev. Zpracované potraviny, jako je pizza, těstoviny, hamburgery atd. podporují záněty ve střevech i ve vašem těle. Zánět je příčinou mnoha chronických onemocnění, jako je rakovina, srdeční choroby, cukrovka, artritida a deprese. Pokud jsou vaše střeva zanícená, nemusí být schopna vstřebávat živiny, i když jíte správné potraviny.

Proto je důležité držet se potravin, které dokáží bojovat proti zánětu. Proti zánětu mohou bojovat tučné ryby, jako je losos, tuňák a sardinky, zelená listová zelenina, jako je špenát, kapusta a zelí, ořechy, jako jsou mandle a vlašské ořechy, rostlinné oleje, jako je olivový olej, ovoce, jako jsou pomeranče, jahody, borůvky a třešně. Kromě toho si dopřejte dostatek vláknitých potravin, protože vláknina je důležitá pro trávení a správnou stolici. Probiotické potraviny, jako je obyčejný jogurt a kefír, mohou vyživovat dobré bakterie ve střevech a mohou pomoci udržet zdraví střev.

2. Stres

Úroveň stresu má přímý vliv na zdraví vašich střev. Množství stresu totiž ovlivňuje střevní flóru, která se skládá z vyvážené rovnováhy dobrých i špatných bakterií. Mnoho jedinců dnes nechápe hodnotu péče o sebe sama. U některých lidí je to proto, že na to nemají čas, zatímco u jiných proto, že to nepovažují za důležité. Existují studie, které se zabývají vysvětlením vlivu stresu na zdraví střev. Ten zhoršuje zdraví střev a následně i celkovou imunitu.

Dejte si proto volno od práce nebo jiné každodenní činnosti, která vám může způsobovat stres. Dopřejte své mysli a tělu možnost relaxace. Cvičení jógy, poslech hudby, procházka v parku, to je několik způsobů, jak můžete porazit každodenní stres.

3. Spánek

Nedostatečný nebo přerušovaný spánek může ovlivnit zdraví vašich střev. Pokud totiž trpíte nedostatkem spánku, může to způsobit, že budete jíst škrobovité a sladké potraviny, abyste nahradili energii, kterou vaše tělo ztratilo v důsledku nedostatku spánku. Spojení mezi střevy a mozkem je dostatečným vysvětlením toho, jak může nekvalitní spánek ovlivnit zdraví vašich střev. Proto platí i opačný postup. Pokud nemáte zdravá střeva, může být pro vás obtížné v noci klidně a nerušeně spát.

4. Léky

Když onemocníte nebo vás dokonce jen trochu bolí hlava, jistě sáhnete po pilulce, která problém vyřeší za méně než hodinu. Sáhnout po lécích však nemusí být pro vaše tělo vždy přínosem, kromě toho, že vám přinesou dočasnou úlevu. Na většinu infekcí se například předepisují antibiotika. Každé užívání antibiotik však narušuje i vaše střevní bakterie. Změna střevních bakterií a nekonzumace správných potravin může způsobit vážnou bakteriální nerovnováhu ve střevech, která vede k vážnějším zdravotním problémům, jako je dysbióza (nazývaná také dysbakterióza).

Proto pokud jste schopni najít alternativní metody pro vaše běžné nemoci, jako je zázvorový čaj na kašel a nachlazení, byl by to zdravý krok. Pokud však máte vážné zdravotní potíže a lékař vám předepsal léky, nezavrhujte je. Jen to s léky příliš nepřehánějte a držte se požadovaného dávkování.

5. Toxiny

Všude, kam se vydáte, se nacházejí jedovaté látky. Vzduch, který dýcháte, obsahuje škodliviny, které mohou narušit váš dýchací systém a oslabit imunitní systém. Do potravin a nápojů se přidávají konzervační látky. Pokud ovoce a zeleninu nemyjete v čisté vodě, vaše tělo konzumuje i pesticidy. Všechny tyto toxické látky mohou negativně ovlivnit sliznici vašich střev a způsobit nerovnováhu střevních bakterií, což snižuje imunitu vašeho těla.

Vyhněte se tedy děravému střevu nebo dráždivému tračníku tím, že budete jíst správné potraviny a dodržovat zdravý životní styl. Neberte svá střeva jako samozřejmost. Mohou vás chránit před nemocemi pouze tehdy, když o ně budete náležitě pečovat.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Piedmont