Plíseň v koupelně a způsoby jak účinně bojovat proti plísním

Plíseň v koupelně není jen nevzhledná a nepříjemná. Může být i zdraví velmi škodlivá. A pokud jste někdy bydleli v domě se špatně větranou koupelnou, tak přesně víte, jak taková plíseň vypadá a jak těžké může být její odstranění.

Plíseň v koupelně můžete najít ve vlhkých rozích a štěrbinách, na okrajích van a umyvadel, v prostoru mezi dlaždicemi a v některých případech dokonce i ve vlhkých komodách či skříňkách. Než se však dostaneme ke způsobům, kterými ji můžete odstranit, je důležité pochopit, co plíseň v koupelně způsobuje a jak ovlivňuje vaše zdraví.

Příčiny a důsledky plísní v koupelně

Hlavní příčinou vzniku plísní je vlhkost. Ta způsobuje, že se tento druh plísní množí, často nekontrolovaně. Plísně jsou spojovány s několika respiračními onemocněními a je známo, že zhoršují astma.

Nevysvětlitelné kýchání a alergie, které právě teď pociťujete, mohou být ve skutečnosti způsobeny plísní. Naštěstí existují způsoby, jak plíseň v koupelně odstranit.

7 způsobů, jak předcházet plísním v koupelně

1. Vyčistěte všechny vlhké povrchy

Je důležité každý den otřít všechny vlhké povrchy v koupelně. Jakmile tak učiníte, nechte dveře do koupelny otevřené, abyste zajistili větrání. Vysoušení povrchů je natolik účinné (pokud jde o boj s plísní), že se doporučuje i v případě, že je místo zaplaveno a vyklízí se.

2. Pořiďte si odvlhčovač

Někdy není problém jen s vlhkými povrchy, ale s celkovou vlhkostí v domě. Pokud při vstupu do domu zaznamenáte zatuchlý zápach, je pravděpodobně vlhkost ve stěnách a stropech. To by mohlo podporovat růst plísní, takže pořízení odvlhčovače by mohlo být dobrým nápadem.

3. Opravte všechny netěsnosti

Plíseň v koupelně nepochází pouze z vody ve sprše nebo vaně. Netěsnosti kohoutku, sprchové hlavice nebo odpadů mohou být také příčinou hromadění vlhkosti a růstu plísní.

Kdykoli uvidíte únik nebo kapající vodu, nenechávejte to na pozdější opravu. Pokud můžete, opravte to hned, nebo pokud je to nutné, zavolejte instalatéra, aby to udělal za vás. Čekáním se situace jen zhorší, zejména pokud se plíseň uchytí a začne růst. Je mnohem těžší se plísně zbavit než jí předcházet.

4. Použijte surový nefiltrovaný ocet

Jednoduchým způsobem, jak zabránit vzniku plísní, je otřít všechny povrchy v koupelně surovým a nefiltrovaným octem (například jablečným). Nezpracovaný a neředěný ocet je totiž fermentovaný a předpokládá se, že obsahuje druh bakterií Lactobacillus, které mohou pomoci v boji proti plísním a toxinům. Jedním ze způsobů, jak toho dosahuje, je vytvoření kyselého pH, ve kterém plísně nemohou přežít. Pro tuto metodu však existuje jen velmi málo důkazů, takže byste ji mohli zpočátku vyzkoušet pouze jako experiment.

5. Uzavřete oblast

Někdy se plíseň uchytí v takové míře, že vám možná nezbude nic jiného než danou oblast uzavřít a plíseň ošetřit. V takovém případě je třeba přestat danou koupelnu používat a uzavřít do ní všechny přívody vody. Plíseň pak lze odstranit přirozeným slunečním světlem, bělidlem nebo odborným ošetřením, dokud nezmizí. Nezapomeňte, že někdy to může pouhým okem vypadat, že plíseň zmizela, ale spory vydrží dlouho. Proto je důležité nejprve zjistit, proč je daná koupelna náchylná k výskytu plísní, a před dalším používáním problém vyřešit.

6. Používejte nátěry s bioaktivními sloučeninami

Salicylát zinečnatý a benzoát zinečnatý jsou dvě sloučeniny, o nichž se předpokládá, že po smíchání s barvou na stěny velmi účinně bojují proti plísním. Tyto chemické látky, nazývané bioaktivní sloučeniny, omezují růst a „kolonizaci“ plísní. I když je shánění této barvy obtížné, můžete ji vyzkoušet, pokud vše ostatní selže.

7. Vyzkoušejte esenciální oleje

Existuje něco, co by esenciální oleje nedokázaly? Oleje z tymiánu, kumínu (římský kmín) a kmínu kořenného jsou považovány za mimořádně silné protiplísňové látky. Mohou bojovat proti plísním a snižovat účinky toxinů, které produkují. K tomu, aby se dostavily výsledky, je však zapotřebí vysokých koncentrací těchto éterických olejů. Koncentrované éterické oleje by navíc mohly poškodit pokožku. Pokud tedy hodláte tuto metodu použít, ujistěte se, že jste se plně zahalili.

Plíseň v koupelně může být docela obtížné zcela odstranit, ale není to nemožné. Jediné, co musíte udělat, je zvolit způsob ošetření, který vám nejlépe vyhovuje, v závislosti na intenzitě a příčině problému.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: The Spruce , This Old House