Domov

Způsoby, jak odstranit plíseň z vašeho domova

Plíseň v domácnosti není jen nevzhledná, ale může být i zdraví nebezpečná. Podívejme se na několik různých přístupů, jak plíseň z domu vyhnat, které zároveň zajistí, že se nevrátí.

Odstranění plísně octem

Ocet bývá jedním z nejúčinnějších prostředků proti plísním a dokáže zničit až 82% druhů plísní. Není toxický, je naprosto bezpečný pro životní prostředí a na rozdíl od jiných chemických čisticích prostředků neuvolňuje žádné nebezpečné výpary. K tomuto ošetření potřebujeme destilovaný bílý ocet. Nalijte ocet do lahve s rozprašovačem a nastříkejte jej na plesnivý povrch a nechte jej hodinu působit. Nakonec povrch opláchněte čistou vodou a nechte ho uschnout. Zápach z octa zmizí během několika hodin. Toto ošetření opakujte opět za několik dní, abyste zajistili, že plocha zůstane bez plísní.

Odstranění plísní pomocí peroxidu vodíku

Peroxid vodíku má silné protiplísňové, antibakteriální a antivirové vlastnosti. Je mnohem lepší alternativou chlorového bělidla, protože je bezpečný a nezanechává za sebou žádné toxické zbytky ani výpary. Pro tento způsob řešení budete potřebovat peroxid vodíku o 3% koncentraci, který snadno seženete v drogerii. Peroxid vodíku pomáhá odstraňovat plísně z mnoha povrchů a materiálů, jako je oblečení, podlahy, koupelnové vybavení, stěny a dokonce i kuchyňské spotřebiče. Jelikož se jedná o bělicí prostředek, snadno odstraní skvrny, které po sobě plíseň zanechala. To je však další důvod, proč možná budete muset na čištěném materiálu provést kontrolní test, abyste se ujistili, že barvy nevyblednou.

Chcete-li použít tento prostředek, nalijte roztok peroxidu vodíku do lahve s rozprašovačem a nastříkejte roztok na plesnivý povrch tak, abyste jej roztokem nasytili. Nechte jej deset minut působit, aby mohl plíseň zničit. Poté povrch vydrhněte, abyste plíseň odstranili. Nakonec povrch otřete, abyste plíseň a spory zcela odstranili. Peroxid vodíku skladujte na chladném a tmavém místě, protože vystavení světlu může snížit jeho účinnost.

Odstraňování plísní pomocí čisticího prostředku

Pokud je plesnivý povrch neporézní, může z něj plíseň pomoci odstranit roztok čisticího prostředku a teplé vody. Roztok plíseň nezničí, ale pomůže ji z povrchu zcela odstranit, což je to, co neporézní povrch potřebuje, aby byl bez plísní.

Odstranění plísně pomocí jedlé sody

Jedlá soda je dalším účinným čisticím prostředkem pro domácnost, který je přírodní a bezpečný. Na rozdíl od jiných prostředků na hubení plísní je díky mírnému pH naprosto neškodná pro vaši rodinu nebo domácí zvířata. Nejenže pomáhá plíseň odstranit a zničit, ale dokonce prostor dezodorizuje a zbavuje ho zatuchlého zápachu plísně. Absorbuje také vlhkost, aby se zabránilo dalšímu napadení plísní.

Chcete-li použít tento prostředek, rozpusťte čtvrt lžíce jedlé sody v láhvi s vodou a dobře protřepejte. Pomocí rozprašovače nastříkejte tento roztok na plesnivý povrch a pomocí houby nebo kartáče plíseň z povrchu odstraňte. Jakmile plíseň vydrhnete, použijte čistou vodu k odstranění případných zbytků. Znovu nastříkejte na plochu roztok jedlé sody a nechte jej na povrchu zaschnout, abyste se ujistili, že se plíseň nevrátí.

Odstranění plísně pomocí oleje Tea Tree

Tento přírodní prostředek k odstranění plísně je sice drahý, ale nejúčinnější. Tea-tree olej má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti a dokáže zničit všechny druhy plísní. Při nákupu tea-tree oleje na plísně se ujistěte, že pochází z Melaleuca Alternifolia, což je vědecký název tea-tree.

Naplňte lahvičku s rozprašovačem vodou a přidejte do ní tea-tree olej v poměru 1 čajová lžička na šálek vody. Roztok nastříkejte na povrch napadený plísní a nechte jej zaschnout. Nezapomeňte poté povrch omýt vodou. Případně můžete k odstranění plísně použít hadr s roztokem tea tree oleje. Opět nezapomeňte po otření povrchu hadrem tento povrch opláchnout. Olej po sobě zanechá silný zápach, který však po nějaké době zmizí. A roztok lze skladovat a používat po dlouhou dobu, protože tea-tree olej neztrácí tak rychle svou účinnost.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: The Maids , The Spruce