Zdraví

Olivový olej pomáhá při léčbě lupénky neboli psoriázy

Psoriáza neboli lupénka je jedním z nejhorších kožních onemocnění. Obměna kožních buněk je při tomto onemocnění mnohem vyšší. Na kolenou, loktech, trupu, dlaních, chodidlech a pokožce hlavy se objevuje stále více červených plošek s bílými šupinkami. V současné době neexistuje žádný lék na lupénku, ale mnozí dodržují léčebné postupy zaměřené na snížení stresu a zmírnění zánětu. Oblíbeným přírodním prostředkem při léčbě lupénky je olivový olej.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Olivový olej je vhodný na lupénku

Olivový olej, zejména ten extra panenský, je známý jako tekuté zlato díky své schopnosti zklidnit zanícenou pokožku. Obsahuje polynenasycené mastné kyseliny (PUFA) a mononenasycené mastné kyseliny (MUFA), které výborně hydratují podrážděnou pokožku.

Vysoký obsah vitaminu E v něm obsažený dokáže snížit pocit pálení a jeho antioxidační vlastnosti pomáhají udržet poškození pokožky pod kontrolou.

Domácí prostředky používající olivový olej

Níže uvádíme několik jednoduchých domácích prostředků, které využívají olivový olej a další protizánětlivé složky při léčbě lupénky.

1. Denní masáž olivovým olejem

Před koupelí naneste zahřátý olivový olej na všechna postižená místa na těle. Krouživými pohyby olej jemně vmasírujte. Po 20 minutách jej smyjte vlažnou vodou. Tento postup provádějte každý den.

2. Směs olivového a čajovníkového oleje

Tea tree olej má silné antiseptické, antimikrobiální vlastnosti. Tento olej po smíchání s olivovým olejem pomáhá zvlhčovat a redukovat zarudnutí psoriatických ložisek.

Návod k použití:

Smíchejte tea tree olej a olivový olej v poměru 1:10.
Směs zahřejte a masírujte postižená místa a po 30 minutách ji smyjte.

3. Olivový olej a kurkuma

Kurkuma je více než jen kořením, je také zázračnou bylinou. Kurkumin obsažený v kurkumě má celou řadu ochranných účinků na lidský organismus. Díky protizánětlivému působení zabraňuje tvorbě nových cytokinů na kůži. Velmi dobře doplňuje působení olivového oleje.

Návod k použití:

V misce smíchejte stejné množství kurkumy s extra panenským olivovým olejem a vytvořte jemnou pastu.
Tuto pastu naneste na postižená místa.
Po několika minutách ji smyjte vlažnou vodou.

4. Olivový olej a med

Med je přírodní hydratační a exfoliační prostředek, a proto pomáhá odstraňovat šupinky kůže z lupénkových míst.

Návod k použití:

V misce smíchejte 1 lžíci medu se 2 lžícemi olivového oleje.
Naneste na lupénku po celé její ploše.
Asi po 20 minutách vše smyjte.

5. Olivový olej s bambuckým máslem

Bambucké máslo je plné vitaminů E, D, F a je účinné proti poškození kůže způsobenému slunečním zářením.

Návod k použití:

Rozpusťte 100 ml bambuckého másla a 1 polévkovou lžíci olivového oleje.
Minutu dobře míchejte a poté nechte vychladnout.
Denně po koupeli jej jemným tlakem naneste na postižená místa pokožky.

Olivový olej lze používat i vnitřně pro zmírnění příznaků lupénky. Doporučuje se používat extra panenský olivový olej bez tepelné úpravy, jako salátové zálivky nebo dipy. Také se doporučuje dodržovat stravu, která obsahuje hodně antioxidantů, tekutin a je chudá na zpracované potraviny. Vzhledem k tomu, že stres může lupénku zhoršovat, může být z dlouhodobého hlediska užitečné také každodenní praktikování relaxačních technik, jako je meditace a jóga.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Psoriasis Care , Everyday Health