5 zcela přírodních způsobů jak se efektivně zbavit plísně

Pokud máte v domě vlhká místa, která pravidelně neuklízíte, můžete si být téměř jisti, že se tam objeví plíseň. Plísně mohou pokrýt vaše sprchové závěsy, zadní strany dveří, strop a stěny. Protože nic nemá plíseň raději než vlhké a chladné prostory, tak se nejčastěji vyskytuje ve vaší koupelně a kuchyni. Plísně nejen špatně vypadají, ale mohou být také velmi škodlivé pro vaše zdraví. Vdechování těchto spor může vyvolat alergie a další dýchací potíže. Nechcete však tyto toxiny zahubit hromaděním dalších jedovatých a toxických látek. Zde je pět zcela přirozených způsobů, jak se zbavit napadení plísněmi.

1. Vydejte se cestou čističky vzduchu

Když se na vaší stěně objeví malá skvrna plísně, velmi brzy se rozšíří prakticky všude. Je to proto, že plíseň se množí uvolňováním spor do vzduchu, které mohou růst všude, kam dopadnou. Kromě toho, že se plíseň rychle šíří, jsou spory také nebezpečné, protože když je vdechnete, mohou zhoršit vaše dýchací potíže. Chcete-li problém vyřešit hned v zárodku, investujte do čističky vzduchu. Čistička vzduchu čistí vzduch a zbavuje ho škodlivých toxinů, jako jsou spory. Díky tomu máte expanzi plísní pod kontrolou a můžete dýchat jen čistý vzduch a nic jiného.

2. Octový sprej

V každém domácím úklidovém kufříku nesmí chybět láhev s obyčejným bílým octem. Ocet je jedním z nejsilnějších antibakteriálních a protiplísňových prostředků a dokáže vyřešit téměř jakýkoli problém v domácnosti. Je smrtící proti plísním už sám o sobě, takže spolu s ním nemusíte nic míchat. Nalijte bílý ocet do lahve s rozprašovačem a hojně jím postříkejte místa, která jsou plísní zasažena. Nechte několik minut působit, aby ocet plíseň zcela zničil, a poté vše setřete vlhkým hadříkem.

3. Udržujte vše v suchu

Plísně nemohou přežít v suchém prostředí, protože ke svému rozvoji potřebují vlhkost. Nejlepším způsobem, jak omezit nebo zabránit napadení plísní, je udržovat vše v co největším suchu. Kuchyně a koupelny jsou nejčastějšími místy, kde se plísně množí, protože jsou také nejvlhčí. Abyste tomu předešli, opravte všechny vodovodní rozvody, aby nedocházelo k únikům vody z potrubí. Pravidelně větrejte skříňku pod dřezem, aby nebyla vlhká a zatuchlá. Po sprchování zavírejte sprchové závěsy a mezi jednotlivými použitími je nechte zcela vyschnout. Nenechávejte mokré ručníky nebo oblečení jen tak ležet, protože se takto vytváří ideální prostředí pro vznik plísní. Pokud žijete ve velmi vlhké oblasti, může vzniku plísní zabránit odvlhčovač vzduchu.

4. Vyrobte si přírodní dezinfekční prostředek s esenciálními oleji

Esenciální oleje jsou dokonalou zbraní proti plísním, protože se jedná o netoxické, levné a účinné prostředky, které pomáhají zbavit se napadení plísněmi. Chcete-li si vyrobit vlastní domácí sprej proti plísním, smíchejte dohromady s vodou 10 kapek protiplísňového esenciálního oleje do skleněné lahvičky s rozprašovačem. Existuje mnoho různých druhů esenciálních olejů, které můžete pro tento účel použít. Nejčastěji se používá tea tree, který je proti plísním neuvěřitelně účinný. Silné protiplísňové vlastnosti má také esenciální olej z oregana, díky němuž je zbavení se plísní hračka. Další esenciální oleje, které můžete použít k dezinfekci domácnosti, jsou tymián, skořice a hřebíček. Jakmile máte směs připravenou, nastříkejte ji přímo na plíseň. Nechte ji několik minut působit a poté setřete. Postupujte opakovaně, dokud plíseň úplně nezmizí.

5. Vodka

Pokud vám nevadí, že váš dům voní, jako byste měli předchozí noc divoký večírek, pak byste měli zkusit postříkat plíseň vodkou. Vodka dokáže plíseň zničit během několika minut po kontaktu s ní. Alkohol je proti plísním přirozeně účinný a vodka ho má velmi vysokou koncentraci. Vodka je také zcela bezbarvá, takže nezanechává žádné skvrny. Napusťte trochu vodky do lahve s rozprašovačem a postříkejte plíseň. Po několika minutách ji jemně setřete horkou vodou. Nebojte se, zápach by měl do několika hodin zcela zmizet.

Zdroj: The Spruce