Zajímavosti

6 faktorů prostředí, které mají vliv na produktivitu

S každodenním nárůstem hospodářské soutěže a konkurence se stává produktivita velmi skloňovaným pojmem. Struktura a prostředí v kanceláři ovlivňuje, jak dobře zaměstnanci plní svou práci. Některé sice mají menší váhu než ostatní, všechny ale chod firmy jistým způsobem ovlivňují. Nejlepší světové společnosti se odlišují od těch ostatních tím, že se soustřeďují i na tyto méně nápadné faktory, které mají vliv na produktivitu.

6 faktorů prostředí, které mají vliv na produktivitu

Kancelářský nábytek

Ergonomické kancelářské židle s bederní opěrkou a správnou výškou sedáku i jeho tvarem zvyšují komfort zaměstnanců i jejich efektivitu.

Osvětlení

Souvislost mezi světlem, náladou a produktivitou byla předmětem mnoha studií. Při návrhu kanceláře se ujistěte, že využívá co nejvíce přirozené světlo. Dobré světlo podporuje aktivitu, zatímco šero otupuje a lidé jsou méně aktivní a nevrlejší. Také se vyvarujte příliš ostrých zářivek, neboť způsobují bolesti hlavy, únavu a namáhání očí.

Firemní kultura

Atmosféra v kanceláři je ovlivněna přístupem šéfa, komunikací i zaměstnaneckými vztahy. Otevřené kancelářské systémy, které umožňují plynulou interakci, fungují lépe než uzavřené boxy. Mají vaši zaměstnanci pocit, že si jich vážíte nebo se cítí neužiteční? Aby vaši zaměstnanci byli produktivnější, budete jim muset poskytnout vizionářské vedení a povzbuzení.

Barvy stěn

Barvy, jak známo, ovlivňují nálady a pocity. Například, šedá tlumí, zatímco žlutá nebo krémová podněcuje k aktivitě. Studie ukázaly, že kanceláře s béžovými, šedými či bílými stěnami vytváří pocity smutku, deprese a nudy. U mužů dále produkují deprese také fialová a oranžová. Modrá, zelená nebo měkká žlutá jsou spojené s čerstvostí, vitalitou a účinností. Věří se, že stimulují mozek i spolupráci.

Akustika

Většině lidí se nejlépe pracuje v tichém prostředí. Pracovníci ve zvukotěsných kancelářích hlásili až 27% zlepšení složitých pracovních míst a 38% zlepšení při řešení jednoduchých úkolů. Akustiku můžete zlepšit podlahou, stěnami i různými dalšími materiály.

Sociální zařízení

Moderní kancelářské prostředí zahrnuje kromě samotných pracovních prostor také například pokoje pro kojící matky, jednoduché kuchyně, stejně jako místnosti pro zábavu, kde se můžete v televizi podívat na noviny.

Stylové vybavení do kanceláře a svůj domov můžete výhodně nakoupit zde:  Další zajímavé články z kategorie Domov