6 příznaků Alzheimerovy choroby které jsou často přehlíženy

O Alzheimerově chorobě se ve filmech a časopisech mluví a píše hodně. A přestože se díky tomu mnoho lidí dozvědělo o této nemoci, stále existuje mnoho pochybností o přesných příznacích této poruchy.

Lidé, kteří se bojí, že onemocní, mají často tendenci panikařit při prvních příznacích zapomínání. Pak se stává, že lidé zaměňují příznaky Alzheimerovy choroby za problémy související s věkem. Než se pustíme do rozlišování mezi nimi, je nezbytné, abychom se na začátku podívali, co je to za poruchu.

Co je Alzheimerova choroba?

Alzheimerova choroba je nezvratné, progresivní onemocnění mozku. Pomalu ničí paměť, myšlenkové schopnosti a schopnost vykonávat i ty nejjednodušší úkoly. Předpokládá se, že Alzheimerovou chorobou trpí desítky milionů lidí. Nejčastějším rizikovým faktorem této poruchy je přitom věk.

Podle odhadů se Alzheimerova choroba řadí na třetí místo hned za rakovinu a srdeční poruchy jako příčina úmrtí starších lidí. Tato porucha obvykle začíná po šedesátém roce života a v současné době ji nelze vyléčit. Některé léky však mohou zabránit zhoršování příznaků. Klíčem k rozpoznání této poruchy je věnovat pozornost jemnostem v chování.

6 nenápadných příznaků Alzheimerovy choroby

1. Ztráta paměti, která narušuje život

Věci jako občasné špatné rozhodování nebo to, že zapomenete zaplatit nájem za jeden měsíc, jsou příznaky stáří. Ale dělat špatná rozhodnutí neustále a mít problémy s placením účtů každý měsíc jsou příznaky Alzheimerovy choroby. K dalším takovým příznakům patří problémy s nakládáním s penězi a pravidelným placením účtů, neustálé bloudění a ztrácení se, neustálé ztrácení věcí a jejich nalézání na podivných místech.

2. Problémy s konverzací a učením

Občasné zapomínání, které slovo použít, nebo potíže s učením se nového jazyka jsou běžné. Problémy s udržením konverzace a potíže se čtením, psaním, nebo při práci s čísly však mohou být příznakem Alzheimerovy choroby.

Navíc opakování otázek, ztráta zájmu o konverzaci a potíže s uspořádáním myšlenek a logickým myšlením jsou příznaky Alzheimerovy choroby.

3. Změna osobnosti

Všichni občas procházíme výkyvy nálad. Lidé s Alzheimerovou chorobou však mají obecně impulzivní, obsedantně se opakující a často nevhodné chování. Můžete si také všimnout určitých změn osobnosti a ztráty životní jiskry.

Alzheimerova choroba vede lidi k nepřiměřeným výbuchům hněvu. A způsobuje, že jsou neklidní, rozrušení, plačtiví a úzkostní. Mohou se dokonce pravidelně potulovat, zejména v pozdních odpoledních nebo večerních hodinách. V neposlední řadě může tato porucha vést k zanedbávání hygieny.

4. Bludné chování

Několik poruch, které provázejí stáří, způsobuje bludné chování, včetně poruch s bludy, poruch nálady a lékařsko-neurologických stavů. Lidé s Alzheimerovou chorobou však mají obecně halucinace a bludy. Ty mohou být sporadické nebo extrémně pravidelné.

5. Obtíže při plnění úkolů

Multitasking není silnou stránkou většiny z nás a s přibývajícím věkem může být kvůli fyzickým omezením ještě obtížnější. Ale potíže při provádění zdánlivě snadných úkolů s více kroky (nikoliv multitasking), jako je oblékání košile s knoflíky, mohou být známkou Alzheimerovy choroby.

6. Trvalá zapomnětlivost

Zapomínání, který den v týdnu je určitý den, je zcela normální. Lidé s Alzheimerovou chorobou však mají tendenci mít problémy s udržením přehledu o dnech, datech, měsících a letech. Mohou mít také potíže se zapamatováním jmen svých přátel a rodiny.

Pokud si všimnete, že se váš blízký potýká s těmito příznaky, pak byste rozhodně měli zamířit k odborníkovi na konzultaci. Pokud se setkáte s možností, že jim bude tato porucha diagnostikována, může být užitečné vědět, kam až může ve svých posledních stádiích dojít.

Příznaky těžké formy Alzheimerovy choroby

V pozdějších stadiích této poruchy se dříve nenápadné příznaky zhoršují. V této fázi je důležité být k blízké osobě, která trpí Alzheimerovou chorobou, mimořádně citlivý. Zde jsou věci, na které si musíte dát pozor.

Neschopnost komunikovat
Úbytek hmotnosti
Záchvaty
Kožní infekce
Potíže s polykáním
Sténání, naříkání nebo chrčení
Nadměrné spaní
Ztráta kontroly nad stolicí a močovým měchýřem
Neschopnost rozpoznat sebe nebo rodinu

V této fázi jsou pacienti zcela závislí na svých blízkých. U lidí s Alzheimerovou chorobou se často objevuje aspirační pneumonie. Při tomto stavu se do plic místo vzduchu dostává jídlo nebo tekutiny. Aspirační pneumonie je jednou z nejčastějších příčin úmrtí lidí s Alzheimerovou chorobou.

Alzheimerova choroba může být velmi děsivá. Je však důležité zachytit ji včas, aby člověk, který jí trpí, mohl dostat veškerou potřebnou pomoc, která mu pomůže poruchu překonat a učiní ji o něco snesitelnější.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: National Institute On Aging , Alzheimer’s Disease – Medline Plus