Zdraví

Jaké jsou příčiny nepříjemného pocitu pálení při močení?

Už jen při vyslovení pojmu „pálení při močení“ vám může přeběhnout mráz po zádech. Nepříjemný pálivý pocit při močení je vždy bolestivý, zvláště když bolí citlivé a jemné tkáně kolem a uvnitř pochvy a močové trubice. Pálení při močení může být důsledkem drobných poranění, často mikroskopických, a vyústit v bolestivý, řezavý a pálivý pocit. Pokud se slaná moč dotkne těchto četných a drobných otevřených ranek, je pravděpodobné, že vás to bude bolet. Přečtěte si, jaké jsou příčiny náhlých záchvatů pálení při močení.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Pohlavní styk

Pálení při močení je často důsledkem opakovaného pohlavního styku nebo sexu bez dostatečné lubrikace. Mikroabraze mohou často vznikat v důsledku dlouhých sexuálních seancí, nebo pokud se žena špatně lubrikuje. Někdy to může být i důsledek spermicidů, lubrikantů a kondomů, pokud jste citliví na určité alergeny. Pokud si myslíte, že jste alergičtí na spermicid, můžete si koupit kondomy, které neobsahují spermicid. Pokud si myslíte, že jste alergičtí na latex, vyzkoušejte přírodní lubrikační gel místo obvyklých syntetických. Možná brzy zaznamenáte rozdíl.

Infekce močových cest (UTI)

Infekce močových cest jsou častější u žen než u mužů. Je to proto, že vzdálenost od močové trubice k vaginální a anální oblasti je u žen mnohem kratší než u mužů. Bakterie se tak snadno dostanou do močové trubice a následně až do močového měchýře. Když člověk trpí zánětem močových cest, je pálení při močení doprovázeno častým nutkáním na močení. Zánět močových cest lze léčit antibiotiky a moč lze ředit pitím velkého množství vody, aby se zpomalil postup infekce.

Sexuálně přenosné infekce

Často se má za to, že pálení při močení je důsledkem opakovaného sexu nebo zánětu močových cest, ale může se jednat i o závažný případ pohlavně přenosných infekcí. Proto je třeba provést průkazný test, a ne diagnostikovat vše sám. Nejčastěji se předpokládá, že pohlavně přenosné choroby s příznakem pálení při močení jsou buď kapavka, nebo chlamydie. Herpes je však dalším onemocněním, které může indikovat malý puchýř nebo podráždění v pochvě, které je bolestivé a má za následek nepříjemný pocit pálení.

Kvasinková infekce nebo vaginální bakterie

Je snadné odlišit příznaky bakteriální vaginózy a kvasinkové infekce od příznaků infekce močových cest, protože kvasinkovou infekci doprovází spousta svědění a hustý bílý výtok s rybím zápachem. Společným příznakem mezi nimi je frekvence močení a pálení při močení. Tyto kvasinkové a bakteriální infekce se tradičně léčí pomocí flukonazolu (antimykotika na předpis) nebo léků, které je třeba zavádět vaginálně.

Intenzivní cvičení

Při cvičení, při kterém cítíte svalovou kontrakci, produkuje tělo teplo. Když se naše tělo při cvičení zahřeje, zvýší se také teplota našich vnitřních tekutin, včetně moči, která se ukládá v močovém měchýři. To je jeden z důvodů, proč po intenzivním cvičení pociťujete pálení při močení. Nemusíte si dělat starosti s touto horkou močí, protože neznamená nic jiného, než že jste cvičili docela dobře.

Vodní sporty

Bakterie rády přežívají v tmavém a vlhkém prostředí. Pokud si tedy příliš dlouho hrajete na pláži, je pravděpodobné, že vaše vagína přijde do styku i se solí a pískem. Bakterie, které se během této doby množí, způsobují, že vás močení pálí. Omezte to tím, že při surfování nebo hraní v moři vyměníte plavky za neopren.

Příliš časté používání sedla

Zatímco jste na hodině spinningu v běžném sportovním oblečení, pokud není sedlo při jízdě na koni dobře polstrované a vy se hodně potíte, vaše vulva se zraňuje kvůli neustálému tření, které probíhá mezi sedlem a šortkami, které máte na sobě. To může způsobit mikroabraze, jako je tomu při pohlavním styku, a zvýšit citlivost v této oblasti, což má za následek pálení při močení. To se stává při jízdě na koni a lze tomu předejít používáním polstrovaných jezdeckých návleků a nošením cyklistických šortek.

Až budete příště trpět nepříjemným a bolestivým pálením při močení, dejte si pozor na tyto příčiny a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Medical News Today , Johns Hopkins Medicine