Zdraví

Může po srdcervoucím zážitku nastat syndrom zlomeného srdce?

Není nic víc, co by vám zlomilo srdce, než ztráta milované osoby, ať už v důsledku smrti, nebo rozchodu. Pro každého, kdo někdy přišel o někoho blízkého, je to zážitek, který zdrtí duši. Taková ztráta po sobě může zanechat víc než jen zlomené srdce. Někdy může zanechat trvalou jizvu na duši jedince. Studie prokázaly, že emocionální trauma a bolest se mohou projevit jako fyzická bolest a hmatatelné příznaky bolesti. Emocionální bolest může způsobit průtok krve do části mozku, což může vyvolat fyzickou bolest. Psychologové to nazývají „somatosenzorickou reprezentací“ emoční bolesti po traumatickém zážitku, jako je ztráta člověka nebo odmítnutí. Emocionálně traumatický zážitek, jako je zlomené srdce nebo rozchod, může způsobit oslabení našeho imunitního systému, což může následně vyvolat záněty a infekce.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Nejškodlivějším účinkem zlomeného srdce je to, co může způsobit našemu srdci. Zlomené srdce může vyvolat velký stres a může pořádně rozhodit naše hormony. Stres může způsobit, že naše tělo produkuje vysoké množství kortizolu a adrenalinu. Tyto hormony mohou při produkci malého množství zvýšit naši srdeční frekvenci. Když se však tyto hormony produkují ve velkém množství, mohou skutečně zvýšit srdeční frekvenci, což může způsobit poškození a v některých případech dokonce selhání srdce.

Syndrom zlomeného srdce

Existuje mnoho vědeckých studií, které se tomuto stavu věnují. Je také známý jako stresem vyvolaná kardiomyopatie. Je známo, že tento syndrom způsobuje emoční stres. K tomuto stavu dochází, když zvýšené množství stresu z emočně nebo fyzicky stresujícího zážitku způsobí rychlé oslabení srdečních svalů. Příznaky jsou velmi podobné příznakům srdečního infarktu. Na rozdíl od skutečného infarktu však následky při správné péči poměrně rychle odezní, aniž by po sobě zanechaly trvalé následky. Obvykle tomu tak je, ale existují případy, kdy si zlomené srdce vyžádalo několik lidských životů.

Provádí se spousta studií a sbírá se mnoho údajů, aby se získal lepší obraz o tomto stavu. V mnoha případech stres ze zlomeného srdce způsobil kardiomyopatii vyvolanou stresem, která si vyžádala lidské životy. Předpokládá se, že zhruba 2% z 3oo ooo srdečních infarktů jsou způsobena zlomeným srdcem. Lékaři tvrdí, že pacienti, kteří zemřeli na skutečné infarkty měli ucpané tepny, ale u lidí, kteří zemřeli na syndrom zlomeného srdce, byly zjištěny čisté tepny, ale abnormální srdeční komory v důsledku ochrnutí srdečního svalu.

Jsou ženy náchylnější ke „zlomenému srdci“?

Lékaři naznačují, že více než 90% všech případů zlomeného srdce připadá na ženy po menopauze. Proto se lidé ptají, zda se to stává pouze ženám. Lékaři se však domnívají, že muži to mají stejně často jako ženy, ale předpokládá se, že zkolabují a zemřou dříve, než se jim dostane lékařské pomoci. Podle většiny lékařů je pravděpodobnější, že se u žen projeví a zotaví se, zatímco u mužů je pravděpodobnější, že prostě zemřou, když je stresový faktor příliš velký na to, aby ho zvládli. Předpokládá se, že to způsobuje stres a vysoké množství adrenalinu.

Mladí muži a kardiomyopatie

Bylo zaznamenáno mnoho případů úmrtí mladých mužů, kteří byli závislí na drogách, přestože tito muži byli relativně zdraví. Nucené omezení od drog může u drogově závislých mužů zvýšit hladinu stresu i adrenalinu, což může být příčinou jejich náhlého úmrtí. Podle lékařů může být omezování na svobodě pro tyto mladé muže velkým stresovým faktorem.

Na vině je stres

Stres je skutečným viníkem způsobujícím tento nešťastný syndrom. Stres, který je vyvolán zlomeným srdcem, tak může u lidí způsobit kardiomyopatii vyvolanou stresem. Studie ukazují, že den po úmrtí manžela či manželky je dnem, kdy je u někoho největší pravděpodobnost vzniku stresem indukované kardiomyopatie. Stres tedy neprospívá ani našemu zdraví, ani zlomenému srdci.

Pokud právě prožíváte období zlomeného srdce, pečujte o sebe a vězte, že budete v pořádku. Soustřeďte se na to, abyste se vyhnuli stresu, a držte se humoru, abyste spatřili světlou stránku věci.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Queensland Health , WebMD