6 příznaků že vaše hladina cukru v krvi není v rovnováze

Pokud se cítíte malátní, máte výkyvy nálad a příliš často chodíte na záchod, může to znamenat, že vaše hladina cukru v krvi není v rovnováze. Abyste pochopili, jak rozpoznat příznaky nerovnováhy hladiny cukru v krvi, je důležité, abyste přesně věděli, co to je a proč je to důležité.

Veškeré jídlo, které sníte, se rozkládá na cukr zvaný glukóza, který se uvolňuje do krevního oběhu. Když je hladina cukru v krvi zvýšená nebo se zhroutí, způsobí to nerovnováhu, a tím ovlivní mimo jiné vaši energii, náladu, koncentraci a hmotnost. Hladinu glukózy v krvi kontroluje hormon zvaný inzulín. Když je hladina cukru příliš vysoká, inzulín pracuje na jejím snížení na normální úroveň. Když se uvolňuje příliš mnoho inzulinu, způsobuje to pád hladiny cukru, což vede k cyklu zvanému horská dráha krevního cukru. Zde se dozvíte, zda se vás týká nerovnováha cukru v krvi.

1. Cítíte se malátní

Pokud se cítíte malátní, kdykoli vynecháte jídlo, je to pravděpodobně způsobeno náhlým poklesem hladiny cukru v krvi. Váš mozek nedostává dostatek glukózy a začne se živit cukrem v krvi. To má za následek zhoršenou mozkovou činnost, a tedy závratě.

2. Často chodíte na záchod

Pokud si všimnete, že chodíte na toaletu častěji než obvykle, je třeba zkontrolovat hladinu cukru v krvi. Časté močení je klasickým příznakem zvýšené hladiny cukru v krvi. Když je v krvi vysoká hladina cukru, část glukózy si najde cestu do moči, kde nasaje více vody, což vás nutí častěji močit.

3. Máte příliš častý pocit žízně

Časté močení v důsledku nerovnováhy hladiny cukru v krvi odčerpává z vašeho těla vodu, takže máte větší pocit žízně. Vaše tělo potřebuje doplnit veškerou vodu, aby nedošlo k dehydrataci. Příliš častý pocit žízně je varovným signálem, abyste si nechali zkontrolovat hladinu cukru.

4. Hmotnost, která se odmítá snížit

Pokud se vám zdá, že shodit přebytečné kalorie a kila je i přes veškeré úsilí, které vynakládáte, nemožné, možná byste si měli nechat zkontrolovat hladinu cukru v krvi. Neschopnost zhubnout může být důsledkem vysoké hladiny cukru v krvi. Přebytečná glukóza v krvi se ukládá jako tuk pro budoucí použití, což vám ztěžuje hubnutí.

5. Cítíte se stále unavení

Právě jste se dobře vyspali, a přesto se cítíte unavení nebo letargičtí. To může být klasický příznak nerovnováhy cukru v krvi. Když se přebytečný cukr, který se koncentruje v krvi, neodvádí do tělesných buněk, vaše svaly nedostávají dostatek energie, což vede k únavě.

6. Špatně se soustředíte

Varovným příznakem poklesu hladiny cukru v krvi je neschopnost se na cokoli soustředit, nebo se na cokoli soustředit po delší dobu. Váš mozek potřebuje k efektivnímu fungování palivo a při plnění svých úkolů je závislý na glukóze. Když máte nízkou hladinu glukózy v krvi, trpí vaše poznávací schopnosti, což vede k nedostatečnému soustředění a problémům s pamětí.

Pokud se u vás projevují dva nebo více z těchto příznaků, je dobré nechat si zkontrolovat hladinu cukru v krvi. Pokud se u vás nerovnováha projeví, podnikněte kroky k její nápravě dříve, než se rozvine v cukrovku. Abyste zvládli kolísavou hladinu cukru v krvi, jezte vyváženou stravu, koordinujte jídlo a léky, vyhýbejte se uměle slazeným nápojům a potravinám, a také pravidelně cvičte.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Smart Nutrition , WebMD