Zdraví

Cibulová šťáva nemusí být pro vaše vlasy tak prospěšná

Od doby, kdy došlo k uzavírání kadeřnictví a kosmetických služeb v rámci opatření COVID, se velmi rozšířily kosmetické vychytávky typu „udělej si sám“. Kvůli uzavírkám byly všechny kosmetické salony na několik měsíců zavřené, což vedlo lidi k tomu, aby vzali péči o vlasy a pleť do vlastních rukou. Jednou z nejoblíbenějších a nejtrendovějších metod péče o vlasy bylo nanášení cibulové šťávy na pokožku hlavy a vlasy. Mnoho z těchto kutilských postupů má kořeny v tradičních ájurvédských léčebných postupech a prostředcích. Terapie pomocí cibulové šťávy je také ájurvédskou praktikou, která má prokazatelně mnoho výhod.

Cibulová šťáva je velmi bohatá na protizánětlivé látky, antioxidanty a síru. Teoreticky bylo prokázáno, že je velmi prospěšná pro podporu růstu vlasů, snížení jejich padání a zlepšení jejich lesku. Paradoxně může být vysoký obsah síry pro pokožku hlavy také docela dráždivý! Zde je názor odborníků na používání tohoto slzotvorného prostředku na vaše vlasové potíže.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Výhody cibulové šťávy

Zde jsou výhody, o kterých byste měli vědět.

Cibule má živiny poskytující výhody antioxidantů a antimikrobiálního působení na vlasy. Bylo prokázáno, že se lidem po použití tohoto prostředku zlepšila struktura vlasů, problémy s lupy a vypadáváním vlasů.

Klíčovou složkou cibulové šťávy je keratin. Ten je stavebním kamenem vlasů a pomáhá urychlit regeneraci buněk a růst vlasů.

Tato tvrzení některých odborníků však nebyla vědecky podložena, zejména pokud jde o padání vlasů. Existuje jen několik studií, které prokázaly zlepšení i v případech týkajících se alopecie.

Cibulová šťáva není vždy vhodná pro vlasy

Cibulová šťáva působí na pokožku hlavy dráždivě. Zlepší sice prokrvení, ale pouze dočasně. Pokud použijete jakýkoli přípravek, který by mohl podráždit pokožku, zvýší se tím prokrvení. Pak to ale také může po použití zanechat pocit svědění, pálení nebo dokonce vyrážky. To způsobí více škody než užitku a mohlo by to zvýšit padání vlasů.

Další problémy, jako je vypadávání vlasů, lupy a řídnutí vlasů, musí vyšetřit a diagnostikovat certifikovaný dermatolog. Při nesprávném oplachování může dojít k podráždění a přecitlivělosti. Nadbytek cibulové šťávy pohlcuje přirozenou vlhkost a mastnotu z pokožky hlavy, což může vést k jejímu vysušení. Navíc, protože má nepříjemný zápach, mají lidé tendenci více šamponovat, aby tento zápach odstranili, což má za následek zvýšení suchosti.

Cibulová šťáva se nedoporučuje lidem se sklonem k alergiím, lupénce nebo ekzémům a její nadměrné používání několikrát týdně může zvýšit citlivost pokožky hlavy a zhoršit vypadávání vlasů. Lepší výsledky by přinesl komplexnější přístup k péči o vlasy a vlasovou pokožku, který zahrnuje vyváženou stravu, správnou hydrataci a dostatek spánku, doplňky stravy a pravidelnou péči o vlasy podle typu vlasů. To je ideální způsob, jak udržet vlasy a pokožku hlavy zdravé.

Cibule je vhodná spíše pro vaše jídlo, ale možná ne tolik pro vaši pokožku hlavy!

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Medical News Today