Zdraví

Důležité výhody rybího oleje na základě vědeckých poznatků

Zaujme vás něco, co může posílit vaše duševní zdraví, ochránit váš srdeční sval a pečovat o vaši pleť? Zjistěte více o rybím oleji, který pochází z tkání tučných ryb. Rybí olej je nejbohatším zdrojem omega-3 mastných kyselin a poskytuje vám mnoho zdravotních výhod. Samotný fakt, že naše tělo si omega- 3 nedokáže vyrobit, jen podtrhuje jeho význam. Pokud neradi jíte tučné ryby, můžete sáhnout po doplňcích stravy s rybím olejem. Pokud stále nejste přesvědčeni, zde jsou vědecky prokázané výhody rybího oleje.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Udržuje vaše srdce zdravé

Protizánětlivé vlastnosti rybího oleje hrají důležitou roli při kontrole škodlivých faktorů, které způsobují kardiovaskulární onemocnění. Rybí olej zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu a snižuje krevní tlak u osob s vysokým krevním tlakem. Bylo také zjištěno, že se zvýšila míra přežití obětí infarktu, pokud konzumovaly vysoké dávky rybího oleje.

Používá se k léčbě artritidy

Rybí olej je skvělou zbraní proti artritidě. Dokáže úspěšně snížit bolest kloubů a svalovou ztuhlost. Dokonce může snížit potřebu léků na artritidu. Bylo zjištěno, že doplňky stravy s omega-3 rybím olejem byly účinné stejně jako NSAID, jedny z nejčastěji používaných léků proti bolesti. EPA a DHA, tedy typy omega-3 obsažené v rybím oleji, pomáhají zmírňovat příznaky revmatoidní artritidy.

Pečuje o vaše duševní zdraví

Omega-3 mastné kyseliny hrají klíčovou roli ve fungování mozku. Mají příznivý vliv na vaši náladu. Předpokládá se, že nízká hladina omega-3 je zodpovědná za mnoho duševních poruch. U lidí, kteří užívali omega-3 mastné kyseliny navíc k antidepresivům, došlo k většímu zlepšení příznaků než u těch, kteří užívali pouze antidepresiva. Zatím není potvrzeno, zda samotné omega-3 budou mít na depresi vliv. Omega-3 mastné kyseliny také zlepšují příznaky chování u dětí s poruchou pozornosti/hyperaktivitou (ADHD).

Pomáhá hubnout

Obezita je dnes celosvětovou epidemií. Dobrou zprávou je, že konzumace rybího oleje vám může pomoci zabránit hromadění tělesného tuku. Výzkumná studie publikovaná v časopise Journal of Clinical Nutrition tvrdí, že kombinace pravidelného cvičení a doplňku stravy s rybím olejem má schopnost snížit množství tělesného tuku. Hraje také roli při snižování množství břišního tuku. Existovaly však i studie, které tomuto tvrzení odporovaly.

Léčí problémy s plodností

Nízká hladina DHA, která je vedlejším produktem omega-3, je spojována se sníženou plodností. DHA obsažená v rybím oleji by to mohla změnit. Rybí olej navíc může zvýšit plodnost u žen tím, že udržuje jejich hormonální rovnováhu a reguluje měsíční cykly. Je také velmi prospěšný během těhotenství, protože těhotné ženy a kojící matky omega-3 potřebují. Jsou nezbytné pro raný růst a vývoj dětí.

Bojuje proti poruchám zraku

Hledáte nejlepší způsob, jak chránit zdraví svých očí? Rybí olej by vám s tím mohl pomoci. DHA hraje důležitou roli při fungování oka. S přibývajícím věkem se můžete spolehnout, že vás rybí olej bohatý na omega-3 ochrání před případnými očními chorobami. Je vidět, že u lidí, kteří měli vysoký příjem rybího oleje ve stravě, je výskyt očních poruch souvisejících s věkem nižší.

Prospěšné účinky na pleť

V boji proti skvrnám a vráskám způsobenými stárnutím pleti pro vás bude rybí olej skvělou municí. Rybí olej by vám mohl pomoci udržet zdravou pleť tím, že sníží deficit EPA a DHA. Je účinný při léčbě příznaků ekzémů. Předpokládá se, že za tímto účinkem stojí schopnost rybího oleje snižovat leukotrien B4, zánětlivou látku.

Než začnete užívat doplňky stravy s rybím olejem, ujistěte se, že jste se poradili se svým lékařem. U některých lidí může mít za následek několik nežádoucích účinků. Někdy se jako vedlejší účinek může objevit nevolnost, pálení žáhy, řídká stolice a vyrážka. Těhotné ženy, kojící matky a lidé s cukrovkou by se měli o užívání doplňků a potřebné dávce poradit se svým lékařem.