Důvody proč je světlicový olej skvělý pro vaši pleť a pokožku

O světlicovém oleji se hodně píše jako o zdravém oleji na vaření, a to díky jeho mnoha přínosům pro tělo. Pokud je však pro vás prioritou zdraví pokožky, je pro vás dávka světlicového oleje to pravé! Světlicový olej se získává ze semen světlice barvířské, jednoleté rostliny podobné bodláku, a díky vysokému obsahu kyseliny linolové dokáže pro vaši pokožku zázraky. Čtěte dále a zjistěte, co přesně má světlicový olej pro vaši pleť připraveno.

Světlicový olej je obecně k dostání ve dvou druzích – s vysokým obsahem kyseliny olejové nebo kyseliny linolové. Zatímco světlicový olej s vysokým obsahem kyseliny olejové dobře působí na suchou pokožku, většina dalších výhod pro pleť se připisuje světlicovému oleji s vysokým obsahem kyseliny linolové.

Kvalitní a přírodní přípravky pro pleť a pokožku můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Krása

Bojuje proti akné

Světlicový olej bohatý na kyselinu linolovou, která tvoří asi 70 % jeho složení, je přesně to, co vaše pleť potřebuje, pokud se potýkáte s akné. Nedostatečný obsah kyseliny linolové může vést k hyperkeratinizaci, což je stav, kdy dochází ke zvýšené tvorbě keratinu, což je bílkovina přítomná v kůži, vlasech a nehtech. To způsobuje, že odumřelé kožní buňky se spíše slepují, než aby se odlupovaly, což následně vede k ucpávání kožních pórů a vzniku pupínků. Podle studie se při lokální aplikaci kyseliny linolové po dobu jednoho měsíce zmenšily ucpané kožní póry nebo mikrokomedony přibližně o 25 %. Naneste si tedy trochu světlicového oleje, abyste pupínky zničili hned v zárodku a vyřešili mikrokomedony dříve, než se z nich stanou černé nebo bílé tečky. Pomáhá také to, že světlicový olej je nemastný a lehký.

Zesvětluje opálení

Když je vaše pokožka vystavena slunečnímu záření, zvyšuje se v ní hladina přirozeného pigmentu známého jako melanin. Melanin chrání pokožku před škodlivými účinky slunečních paprsků a také dělá vaši pokožku tmavší – proto se pokožka na slunci opaluje. Výzkumy však ukazují, že kyselina linolová má zesvětlující účinky na pokožku. Dokáže potlačit tvorbu melaninu a snížit hyperpigmentaci způsobenou vystavením ultrafialovému záření. Urychluje také výměnu nejsvrchnější vrstvy kůže neboli stratum corneum, což vede k odstranění melaninu. Vitamin E obsažený v saflorovém oleji také pomáhá chránit pokožku před ničivým slunečním zářením díky své schopnosti působit proti oxidačnímu stresu.

Kyselina linolová se také úspěšně používá k léčbě melasmy, hyperpigmentačního onemocnění, při kterém se na kůži tvoří tmavé skvrny. Použití světlicového oleje vám tedy může pomoci zbavit se odolného opálení a vyrovnat tón pleti.

Bojuje proti vráskám a suché pleti

Mohlo by se v saflorovém oleji skrývat tajemství mladé a pružné pleti? Zdá se, že výzkumy tomu nasvědčují. Jedna studie zjistila, že ženy středního věku, jejichž strava obsahovala větší množství kyseliny linolové, měly lepší pleť, která byla méně suchá a měla méně vrásek. Přidání světlicového oleje do vaření se tedy může projevit na mladší pleti. Kyselina linolová samozřejmě není jedinou složkou, která se podílí na tvorbě skvělé pleti. Studie také zjistila, že nižší příjem sacharidů a tuků a vyšší příjem vitaminu C mají příznivé účinky.

Pomáhá také to, že světlicový olej je bohatý na vitamín E, silný antioxidant, který bojuje proti zrychlenému stárnutí a tvorbě vrásek na pokožce. Ve 100 g světlicového oleje je přibližně 34 mg vitamínu E, což splňuje více než 200 % denní potřeby. Zařaďte světlicový olej do svého vaření i do týdenní péče o pleť. Přidejte například trochu světlicového oleje vždy, když si děláte zábal na obličej, abyste omladili pleť. Funguje také jako lehký hydratační krém pro vaši pleť.

Pomáhá hojit rány

Výzkumy ukazují, že lokální aplikace i perorální podávání kyseliny linolové může pomoci při hojení ran. Jedna studie na zvířatech zjistila, že aplikace kyseliny linolové zvýšila množství hojících se ran a také celkový obsah DNA a bílkovin v ranách. Jiná studie se zabývala vlivem perorálního podávání kyseliny linolové na hojení ran u diabetických potkanů. Bylo zjištěno, že konzumace kyseliny linolové vyvolala tvorbu nových cév a zlepšila hojení ran. Kyselina linolová může mít prozánětlivý účinek, který by mohl urychlit proces hojení ran.

Zlepšuje funkci kožní bariéry

Nejsvrchnější vrstva kůže plní důležitou úlohu – funguje jako bariéra mezi vaším tělem a okolním prostředím a nejenže zabraňuje pronikání alergenů, dráždivých látek a škodlivých zárodků do vašeho těla, ale také omezuje ztráty vody z vašeho těla. Pokud však máte nedostatek esenciálních mastných kyselin, může to narušit bariérovou funkci vaší pokožky. Studie ukazují, že aplikace nebo konzumace kyseliny linolové může tento stav napravit a obnovit normální bariérovou funkci pokožky.

Mimochodem, nerovnováha esenciálních mastných kyselin neohrožuje pouze bariérovou funkci pokožky, ale může mít i další účinky – například šedivění vlasů, plešatění a šupinaté červené skvrny na pokožce hlavy (dermatitida pokožky hlavy). A jak zjistila jedna případová studie, lokální aplikace světlicového oleje dokázala tyto příznaky u osob trpících tímto nedostatkem zvrátit.

Pokud máte alergii na ambrózii nebo jiné rostliny z čeledi Asteraceae, může být světlice barvířská mimo hru. Než jej začnete používat pravidelně, experimentujte s malým množstvím v jídle. Před použitím na kůži si také nezapomeňte předem provést alergický náplasťový test.