Mastná pleť a jak na mastnou pleť, tipy a přírodní přípravky

Život s mastnou pletí může být pěkně kluzký. Používání čisticích přípravků na obličej může být naprosto zbytečné, zatímco make-up vše jen zhoršuje. A komu by se chtělo každou hodinu znovu nanášet zmatňující pudr? Navíc je mastná pleť dokonalou živnou půdou pro akné, což je něco, s čím se nikdo nechce potýkat.

Není třeba říkat, že mastná pleť potřebuje zvláštní pozornost a špatné ingredience nebo návyky jen přinesou mastnotu. Cílem by tedy mělo být kontrolovat nadbytečný maz, ne se ho zbavovat. Vysušování pleti ve skutečnosti podpoří mazové žlázy, aby produkovaly ještě více mazu. A abyste vše vyvážili a zvládli nadměrnou činnost mazových žláz, zde je několik věcí, které můžete udělat.

Kvalitní a přírodní přípravky na mastnou pleť můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Krása

Otírejte si obličej čisticím olejem

Čisticí olej se může zdát jako to poslední, co potřebujete, ale mění pravidla hry. Odbourává kožní maz, nečistoty a make-up, a zároveň dodává pleti vlhkost. Není divu, že je základem korejské péče o pleť a začíná se objevovat po celém světě. Dobrou volbou je olej z plodů rakytníku řešetlákového, prostředek, který prokazatelně kontroluje nadbytečný maz. Vyzkoušet můžete také jojobový olej, o kterém se předpokládá, že napodobuje kožní maz a „obelstí“ mazové žlázy, aby produkovaly méně mazu, a pomáhá udržet jeho hladinu v rovnováze. Přesto je důležité poznamenat, že neexistuje žádný vědecký výzkum, který by tuto teorii podpořil, takže byste ji museli vyzkoušet, abyste zjistili, zda na ni vaše pleť skutečně dobře reaguje.

Po použití čisticího oleje nezapomeňte pleť vyčistit, abyste se zbavili přebytečného mazu a nečistot. Snažte se vyhnout produktům s kyselinou salicylovou nebo benzoylperoxidem. Tyto složky sice bojují proti akné, ale zároveň jsou poměrně vysušující. Zvažte raději jejich použití při bodovém ošetření. Tímto způsobem se vyhnete vystavení zdravé pokožky jejich drsným účinkům.

Omezte mytí obličeje na dvakrát denně

Mastná pleť vás může nutit k tomu, abyste si pleť drhli několikrát denně. Je však důležité omezit mytí obličeje na dvakrát denně a po zpocení. Přeháněním se jen zbavíte přirozených olejů a pro zdravou a pružnou pleť je potřeba určité množství kožního mazu.

Používejte pleťovou masku 2-3 krát týdně

Protože mastná pleť je náchylnější k tvorbě pupínků a akné, dopřejte své pleti 2-3 krát týdně pleťovou masku, která uvolní póry a odstraní zachycený maz a nečistoty. Kromě toho je to uvolňující a snadný způsob, jak pleti dopřát vzpruhu. A co víc, maska se složkami pohlcujícími mastnotu si poradí s přebytečným kožním mazem. Kromě toho se poohlédněte po maskách na obličej, které obsahují kyselinu hyaluronovou nebo alfa-hydroxykyselinu (AHA) pro další vlastnosti odstraňující mastnotu. Zde jsou uvedeny oblíbené složky pleťové masky, které odbourávají mastnotu, pokud si plánujete udělat masku sami.

Papája

Ta vám dodá přirozený lesk. Studie z roku 2014 v časopise Indian Journal of Pharmaceutical Science zjistila, že papája bojuje proti mastnotě i bakteriím. Také omezí melanin, přirozený pigment, který stojí za hyperpigmentací, ale nezanechá vaši pleť suchou. Čerstvé ovoce jednoduše rozmačkejte a použijte jako masku nebo čisticí prostředek.

Jíl

Jíl je úžasný pro absorpci přebytečné mastnoty. Mnoho komerčních produktů ho obsahuje, ale ušetřete peníze a kupte si kosmetický jílový prášek v obchodě se zdravou výživou. Smíchejte ho s papájou a získáte masku, která okamžitě pohlcuje mastnotu. Používejte ji však pouze 15 minut a nenechte ji zcela zaschnout.

Vaječné bílky a citron

Lidový prostředek na mastnou pleť – citron a vaječné bílky údajně stahují póry. Chcete-li je vyzkoušet, smíchejte 1 vaječný bílek s 1 lžičkou čerstvě vymačkané citronové šťávy a použijte je jako pleťovou masku. Do směsi můžete přidat šálek rozmačkaných jahod pro dávku vitaminu C. Pokud máte alergii na citron nebo citlivou pleť, možná by bylo dobré tento prostředek vynechat.

Při používání nové pleťové masky vždy proveďte nejdříve náplasťový test. Stačí nanést malé množství na krk, zadní část ucha nebo vnitřní stranu zápěstí. Počkejte několik hodin a podívejte se na případné podráždění.

Nezapomínejte na hydrataci

I mastná pleť potřebuje zůstat hydratovaná. V opačném případě suchost způsobí, že vaše mazové žlázy budou pracovat ještě intenzivněji. Používejte hydratační krém na vodní bázi s nulovou parfemací. Díky tomu nebudou vaše póry zatěžovány dalším množstvím oleje.

Přidejte med do své péče o pleť

Med je vzácný prostředek, který se hodí pro všechny případy. Redukuje mastnotu, hydratuje pleť a ničí bakterie způsobující akné, jako je Propionibacterium acnes a Staphylococcus epidermidis. Přidávejte ho do pleťových masek, používejte ho jako přípravek na ošetření pleťových skvrn nebo si ho nanášejte samotný každý druhý den na několik minut, než ho smyjete.

Používejte tonikum se zeleným čajem

Tonika pomáhají stahovat póry a odstraňovat mastnotu. A přestože na trhu najdete několik různých značek tonik, doporučujeme zvolit zelený čaj nebo výrobek, který ho obsahuje jako složku. Polyfenoly (antioxidanty) v něm obsažené totiž regulují záněty, maz a bakterie, takže je vynikající volbou pro zlobivou a mastnou pleť. Stačí jen namočit lístky zeleného čaje do teplé vody, nalít čaj do lahvičky s rozprašovačem a pravidelně nebo po vyčištění pleti roztok nastříkat na obličej.

Mějte po ruce papírové čisticí ubrousky

Každý, kdo má mastnou pleť, zná tu trýzeň, když se snaží vypořádat s nadměrně mastnou pletí, která působí, jako bychom se neustále potili. A protože neustálé přepudrovávání obličeje mu dodá jen koláčovitou bledost, bude nejlepší nosit s sebou papírové ubrousky. Tyto tenké, malé papírky sice nedokážou zabránit tvorbě oleje v první řadě, ale odvádějí dobrou práci při minimalizaci lesklé mastnoty, kterou s sebou mastná pleť přináší, zejména v horkých letních dnech. Mastnotu tak můžete odstraňovat, kdykoli se vám zachce. A co je na tom nejlepší? Jsou levné a snadno dostupné.

Peeling ovesnými vločkami nebo mletými mandlemi každý týden

Jedná se o důležitý postup v péči o pleť, který odstraňuje odumřelé kožní buňky, mastnotu a nečistoty. A pravidelný peeling zabrání tomu, aby se kožní maz v buňkách ucpával a docházelo k vyrážkám. Přírodní složky, jako jsou ovesné vločky a mleté mandle, vaši pleť exfoliují, aniž by ji příliš vysušily (což, jak všichni víme, vyvolá větší produkci oleje). Zkombinujte některou z nich s medem a před smytím pleť jemně vydrhněte. Peeling neprovádějte častěji než dvakrát týdně.

Jezte zdravě a čistě

Ačkoli neexistuje dostatek výzkumů, které by plně objasnily přínos čisté stravy pro pleť, tradiční medicína tvrdí, že mastnou pleť zhoršuje konzumace stravy s vysokým obsahem tučných jídel z rychlého občerstvení. Kromě toho přechod na tmavou listovou zeleninu a ovoce, ořechy a celozrnné výrobky může vaší pleti dodat výživu, kterou potřebuje, aby zůstala zdravá.