Proč pokojová rostlina přestala růst a tipy jak tomu zabránit

Proč moje pokojová rostlina neroste? Když pokojová rostlina přestane růst, je to frustrující a zjistit, co je příčinou problému, může být složité. Pokud však budete své rostliny pečlivě sledovat, nakonec začnete chápat jejich konkrétní potřeby. Do té doby vám přinášíme několik tipů, jak vyřešit problém pomalého růstu pokojové rostliny.

Květináče a doplňky do domácnosti můžete koupit zde: Asko Nabytek.cz  *  Sconto Nabytek.cz  *  Nejlevnejsi Nabytek.cz  *  Nabytek Helcel.cz

Důvody proč pokojová rostlina přestala růst

Světlo

Všechny rostliny potřebují světlo. Některým se daří na jasném přímém světle, ale většina dává přednost mírnějšímu nepřímému světlu. Pokud vaše pokojová rostlina přestala růst, možná budete muset rostliny přemístit z příliš jasného okna nebo můžete světlo omezit pomocí průsvitného závěsu. Pokud je naopak ve vašem domě málo světla, možná bude nutné doplnit dostupné sluneční světlo pěstebními lampami nebo zářivkami. Nezapomeňte občas otřít listy rostliny, protože prach blokuje světlo a vzduch, které rostlina potřebuje k růstu.

Voda

Nedostatek vody nebo naopak její nadbytek je častým důvodem, proč pokojové rostliny nerostou. Nezvykejte si zalévat podle nějakého časového plánu, protože některé rostliny potřebují zalévat častěji a jiné zase méně často. Většina z nich dává přednost hloubkové zálivce, když je půda poměrně suchá, a ne zálivce po troškách a často. Po několika minutách vyprázdněte drenážní misku a nikdy nenechávejte rostlinu stát ve vodě.

Hnojivo

Pokud jde o hnojení rostlin, je vždy lepší hnojit raději méně než příliš mnoho. Většině rostlin prospívá lehké a pravidelné hnojení na jaře a v létě, ale velmi malé nebo žádné hnojení, když pokojová rostlina v zimních měsících spí. Příliš mnoho hnojiva může způsobit zakrnění pokojových rostlin, vadnutí a žloutnutí listů.

Přesazování

Pokud vaše pokojová rostlina neroste, zkontrolujte, zda není kořenově vázaná. Pokud jsou kořeny příliš přeplněné, nemusí být v půdě dostatek vody a živin, a proto může rostlina hladovět. Hledejte kořeny rostoucí na povrchu půdy nebo prorůstající drenážním otvorem. Nový květináč by měl být jen o něco větší, protože v květináči, který obsahuje příliš mnoho zeminy, se může více zadržovat voda, což vede k hnilobě kořenů. Ujistěte se, že nový květináč má na dně drenážní otvor.

Škůdci a choroby

Škůdci jsou vždy možným rizikem, když pokojová rostlina neroste, a některé z nich je obtížné odhalit. Například pavouci jsou drobní škůdci, které je obtížné spatřit, ale zanechávají na listech viditelné pavučiny. Pozor na choroby, jako je moučná plíseň nebo sazí plíseň, které často souvisejí s nadměrnou vlhkostí. Také viry mohou způsobit zakrnění pokojových rostlin.

Pokojové rostliny potřebují pro svůj růst splnění určitých základních potřeb, aby rostlina přežila a mohla se optimálně vyvíjet.