Krása

Akné na čele: 5 možných příčin a domácích prostředků na akné

Potýkáte se často s pupínky, bílými nebo černými tečkami na čele? Pravděpodobně trpíte akné na čele. Akné je běžné kožní onemocnění způsobené nadměrným vylučováním kožního mazu, přirozeného oleje produkovaného tzv. mazovými žlázami. Může postihnout kteroukoli část těla, ale obvykle se častěji vyskytuje na částech obličeje, jako je nos, spánky a čelo. Akné na čele je však jedním z nejčastěji se vyskytujících typů.

Kvalitní a přírodní přípravky na pleť a akné můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Krása

Zajímá vás, co může být příčinou těchto nepříjemných výronů na čele? Zde je 5 faktorů, které za ně mohou být zodpovědné, a 5 účinných prostředků k jejich domácí léčbě.

5 hlavních příčin akné na čele

Škodlivé produkty péče o vlasy

Výrobky, které používáte k péči o vlasy, mohou někdy podráždit pokožku na čele. Šampony, kondicionéry a stylingové přípravky obsahují chemické látky a oleje, které mohou stékat dolů a ucpávat póry na čele, což vede k tvorbě výronů. Tento typ akné se nazývá acne cosmetica. Obvykle začíná drobnými hrbolky podél linie vlasů, ale může se rozšířit, pokud budete bez opatrnosti pokračovat v používání škodlivých produktů péče o vlasy. Pozor byste si měli dávat také na zbytky těchto přípravků na povlacích polštářů nebo v čepicích.

Stres

Psychický stres může vést ke vzniku četných kožních problémů, včetně akné na čele. Bylo zjištěno, že stres způsobuje hyperaktivitu mazových žláz, což vede ke vzniku a zhoršování akné na čele. Lidé se sklonem k akné tak mohou zjistit, že se jim akné v oblasti čela zhoršuje, pokud jsou pod příliš velkým stresem.

Nezdravá strava a špatné trávení

Jídlo, které jíte, hraje významnou roli ve zdraví a vzhledu vaší pleti. Nadměrná konzumace mastných potravin nebo nerovnováha v obsahu omega-6 a omega-3 mastných kyselin ve stravě může vyvolat akné na čele. Akné na čele se může objevit také v případě, že váš trávicí systém nefunguje dobře. Špatné trávení totiž může vést k hromadění toxických látek ve vašem těle, což má za následek vznik akné.

Špatná hygiena

Pokud si pravidelně nečistíte obličej, vaše póry se pravděpodobně ucpou usazeninami nečistot. To zase může vést k hromadění kožního mazu, který se nakonec může změnit v akné. Někdy se bakterie žijící na povrchu pokožky mohou dokonce dostat do pórů a způsobit infekci. To se pravděpodobně stane, pokud máte ve zvyku pupínky a hrbolky na kůži vymačkávat. Pokud se infekce zhorší, může se vaše pokožka zanítit a dokonce se na ní mohou vytvořit cysty.

Hormonální nerovnováha

Androgeny neboli mužské hormony jsou přítomny jak u mužů, tak u žen. Nerovnováha nebo zvýšení jejich hladin může nadměrně stimulovat mazové žlázy, což způsobuje jejich větší produkci oleje. To může způsobit, že vaše pleť bude náchylnější k vyrážkám.

Nyní, když už víte, které faktory mohou být spouštěčem vašeho akné na čele, vám přinášíme 5 jednoduchých, ale účinných domácích prostředků k jeho léčbě. Pokud jste náchylní k alergickým reakcím, je dobré před vyzkoušením některého z těchto prostředků provést náplasťový test.

5 skvělých domácích prostředků proti akné na čele

Tea Tree Oil

Olej z čajovníku, esenciální olej získávaný z původního australského stromu, má silné antimikrobiální vlastnosti, které mohou viditelně snížit intenzitu akné.

Jak používat

Pravidelně nanášejte 2-3 kapky tea tree oleje na pokožku čela, abyste zničili bakterie způsobující akné a zbavili se akné a pupínků.

Citronová šťáva

Kyselina citronová v citronu má silné antibakteriální vlastnosti, které se osvědčují v boji proti akné na čele. Okamžitě také vyčistí ucpané póry, čímž snižuje pravděpodobnost infekce.

Jak používat

Citronovou šťávu naneste přímo na postižené části čela.
Nechte ji působit 5 minut a poté smyjte.

Med

Antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti včelího medu z něj činí účinný prostředek na akné na čele.

Jak používat

Přímo naneste včelí med nebo jej smíchejte s citronovou šťávou a pastu pak naneste na čelo.
Nechte ji působit 5 minut a poté smyjte.

Gel z aloe vera

Gel z aloe vera je díky svým protizánětlivým vlastnostem účinný při snižování zarudnutí způsobeného akné. Zabraňuje také bakteriím infikovat rány po akné, čímž zabraňuje šíření akné a vyrážky.

Jak používat

Vezměte několik čerstvých listů aloe a rozkrojte je, aby se uvolnil gel uvnitř.
Tento gel naneste přímo na postižená místa na čele.
Nechte jej chvíli působit, aby aloe působila na akné.

Jablečný ocet

Organické kyseliny obsažené v jablečném octu ničí bakterie způsobující akné, což z něj činí účinný prostředek proti akné na čele.

Jak používat

Smíchejte jeden díl jablečného octa se třemi díly vody.
Tento roztok naneste na postižené části čela a nechte působit asi 15 sekund.
Pro dosažení výsledků pravidelně opakujte.

Kromě těchto domácích prostředků může vaši pleť udržet zdravou a bez výronů pravidelný jemný peeling obličeje, konzumace výživných potravin a pití velkého množství vody. Velký význam může mít také používání správných a přírodních produktů pro péči o pleť. Udělejte tyto jednoduché kroky, abyste se vyhnuli akné na čele a mohli se těšit z krásné a zdravé pleti.