Krása

Nejčastější důvody proč vaše pubické ochlupení začíná šedivět

Určitě jste se smířili s tím, že vlasy na vaší hlavě jednoho dne zešediví. Jste připraveni spatřit na hlavě šedivý pramen a smířit se s tím. Ale co s jedním tam dole? Stejně jako vlasy na hlavě šediví i vaše pubické ochlupení, a to ze stejných důvodů. Není se však čeho obávat a rozhodně není třeba si je barvit nebo vytrhávat! Pokud však ve svých 20 nebo 30 letech zjistíte, že vám pubické ochlupení šediví, možná byste se měli podívat na svůj životní styl a stravu a zjednat nápravu.

Kvalitní a přírodní přípravky na vlasy můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Krása

Zde je 5 důvodů, proč vaše pubické ochlupení může šedivět.

Genetika

Genetický faktor je nejčastější příčinou předčasného šedivění vlasů, ať už těch na hlavě, nebo pubických. Pokud se vaší matce nebo otci objevily šedivé vlasy v raném věku, je pravděpodobné, že se to stane i vám. Je známo, že genetika je hlavní příčinou předčasného šedivění vlasů, kterou nelze zvrátit.

Každý vlasový folikul obsahuje chemickou látku zvanou melanin, která dodává vlasům barvu. Tyto pigmentové buňky s věkem nebo vlivem vašich genů postupně odumírají, čímž se množství melaninu ve vlasech snižuje a vlasy vypadají šedě. Produkci melaninu může ovlivnit také znečištění a chemické látky, což má za následek šedivé pubické ochlupení.

Zdravotní problémy

Zdravotní potíže, jako je vitiligo, nedostatek vitaminu B12, anémie a poruchy štítné žlázy, jsou spojeny s předčasným šedivěním vlasů. Vitiligo je onemocnění, při kterém dochází ke zničení melanocytů, které vytvářejí melanin. V důsledku toho může kromě kůže a vlasů zbělet i pubické ochlupení.

Nedostatečný příjem vitaminu B12 ze stravy může vést k nedostatku melaninu. Ačkoli šedivění vlasů není primárním příznakem tohoto nedostatku, může se s ním člověk setkat. Kvůli vitaminu B12 si dopřejte více mléka a mléčných výrobků, sýrů, vajec, ryb a drůbeže. Pokud jste však vegetarián nebo vegan, může být užívání doplňků stravy dobrým způsobem prevence vitaminu B12.

Nedostatek nebo nadbytek hormonů štítné žlázy může přímo ovlivnit vlasové folikuly a následně i barvu vlasů. K prokázání mechanismu, který za tím stojí, je zapotřebí dalších důkazů.

Stres

S pracovním tlakem a povinnostmi je stres nevyhnutelný. Tento stres je zdrojem nejen vašich zdravotních problémů, ale také šedivění ochlupení, a to i v případě, že jste mladí. I když mezi nimi neexistuje přímá souvislost, možnou příčinou by mohlo být zvýšení hladiny kortizolu v důsledku stresu, který zvyšuje množství volných kyslíkových radikálů v těle. Tyto volné radikály mohou poškodit vlasové folikuly a pigmentové buňky (melanocyty), což vede k šedivění.

Jóga a meditace vám mohou pomoci snížit stres a zároveň zlepšit vaše zdraví. Je známo, že cvičení také snižuje stres, protože podporuje uvolňování endorfinů neboli hormonů „dobrého pocitu“.

Kouření

Neexistuje jediný dobrý důvod, proč byste měli kouřit. Pokud potřebujete více důvodů, proč přestat kouřit, vězte, že kouření cigaret je také spojeno s předčasným šedivěním vlasů. Podle studie existuje významná souvislost mezi šedivěním vlasů před 30. rokem života a kouřením. Ačkoli mechanismus, který za tím stojí, zůstává nejasný, může to být způsobeno vznikem volných radikálů v těle, které způsobují oxidační stres, a tím způsobují šedivění vlasů.

Strava

Vitamíny a minerály jsou důležité pro normální fungování vašeho těla. Hrají také významnou roli při výživě vašich vlasů a jejich barvy, zejména vitamin B12, měď a zinek.

Studie z roku 2016 zjistila, že kromě vitaminu B12 může být s šedivěním vlasů v mladém věku spojen také nedostatek vitaminu D3 a vápníku. Konzumace potravin, jako je brokolice, brusinky, borůvky a jahody, které jsou bohaté na antioxidanty, vám pomůže zabránit předčasnému šedivění vlasů.

Strava nemusí nutně znamenat zeleninu a ovoce. Předejděte šedivění vlasů trochou hořké čokolády, protože obsahuje měď, která podporuje tvorbu melaninu. Pokud nejsou hlavní příčinou genetické faktory, tak dodržování vyvážené stravy a zdravého životního stylu zabrání šedivění pubického ochlupení.