Proč byste neměli panikařit kvůli vypadávání vlasů po porodu

Jestli jste si v těhotenství něco zamilovala, pak to byly vlasy. Většina žen má v těhotenství lesklé a husté vlasy. To však porodem končí. Po porodu může dojít k náhlému vypadávání vlasů. To je poporodní vypadávání vlasů.

Nemějte obavy, je to normální. V prvních měsících po porodu je vypadávání vlasů naprosto normální. I když můžete být zklamaná, že vám vypadávají vaše lesklé dlouhé kadeře, není třeba panikařit. Zajímá vás, proč? Tady máte odpověď.

Kvalitní a přírodní přípravky na vlasy můžete koupit zde: Notino.cz

Proč je to normální

Abyste to pochopili, musíte vědět, jak vlasy normálně rostou. Ve skutečnosti 85 – 95 procent vlasů na vaší hlavě aktivně roste. A ostatní jsou ve fázi odpočinku. Jakmile klidová fáze skončí, vlasy vypadnou. To připravuje půdu pro nové vlasy.

V těhotenství to však takto nefunguje. Svou roli hrají vaše těhotenské hormony. Zvyšující se hladina estrogenu ve vašem těle ovlivňuje růst vlasů. Prodlužuje růstovou fázi a ponechává jen velmi málo vlasů v klidové fázi. Díky menšímu počtu vypadávajících vlasů tak budete obdařeni hustými kadeřemi.

To se však změní, jakmile porodíte. S poklesem hladiny estrogenu bude více vlasů v klidové fázi. V průběhu čtyř až pěti měsíců vám tedy začne vypadávat mnohem více vlasů. No, je to všechno způsobeno hormony!

Ale jak dlouho?

V prvních měsících bude vypadávání vlasů větší. U některých žen se může vrátit do normálu během šesti měsíců. Jiné si na normální růst budou muset počkat i rok po porodu. V době, kdy budete slavit první narozeniny svých dětí, budou tedy vaše vlasy zdravé a lesklé. Do té doby můžete využít několik tipů, jak o své vlasy pečovat.

Užitečné tipy pro péči o vlasy

Přestože tomu nemůžete zabránit, určité tipy vám pomohou minimalizovat tento efekt a udržet vlasy v dobrém stavu. Podle dermatologické akademie si můžete vybrat šampon a kondicionér, které vlasy vyživují. Zde je několik užitečných tipů, jak pečovat o své vlasy:

Šampon používejte pouze tehdy, když je to nezbytné.

Používejte šampon pro zvětšení objemu, protože obvykle obsahuje složky, jako jsou proteiny, které obalují vlasy. Díky tomu vlasy vypadají plnější.

Vyberte si kondicionér, který je určen pro jemné vlasy. Jejich lehčí složení vlasy tolik nezatíží.

Dbejte na to, abyste kondicionér používali především na konečky vlasů. Použití kondicionéru na pokožku hlavy a všechny vlasy má tendenci vlasy zatěžovat.

Vyhněte se kondicionérům s označením „intenzivní kondicionér“ a jakémukoli šamponu s označením „kondicionér“. Oba mohou být pro vaše vlasy příliš těžké.

Vyhýbejte se chemickým přípravkům na vlasy.

Zvolte si účes, díky kterému budou vaše vlasy vypadat plnější. K tomu vyhledejte pomoc zkušeného kadeřníka.

Zvolte si krátký sestřih. Může být snazší ho zvládnout, protože na péči o vlasy nemusíte mít dostatek času.

Kdy zavolat lékaře

Pokud máte pocit, že vám nadměrně vypadávají vlasy, obraťte se na svého lékaře. Vypadávání vlasů může být také známkou jiných zdravotních potíží, jako je anémie nebo poporodní zánět štítné žlázy. Pokud se navíc růst vlasů nevrátí do normálu do jednoho roku po porodu, vyhledejte lékaře.

Pozor na vlasové škrtidlo

Někdy může pramen vypadaných vlasů skončit pevně omotaný kolem prstů na rukou, nohou, zápěstí, kotníků a penisu vašeho dítěte. Pokud je pramen vlasů příliš těsný, může přerušit krevní oběh nebo může způsobit infekci. Tento jev, známý jako škrcení vlasů, může být pro vaše dítě dosti bolestivý. I když je to vzácné, musíte si toho být vědomi. Pokud si toho u svého dítěte všimnete, vlasy co nejdříve opatrně odstraňte. Pokud by se vám to nepodařilo, vyhledejte lékařskou pomoc.