Krása

5 mýtů o mužské plešatosti které si myslíte že jsou pravdivé

Nedávno jste si všimli, že máte ve vaší rodině výskyt mužské plešatosti, a tak jste začali každé ráno trávit před zrcadlem a zkoumat svou vlasovou linii. S každým ztraceným pramenem máte pocit, že se blížíte k plešatosti. Spěšně se podíváte na internet, abyste zjistili, co může být příčinou mužské plešatosti.

Většina z těchto obecně považovaných příčin plešatosti, na které můžete narazit, však neobstojí. Zde je 5 mýtů o mužské plešatosti, které jste možná považovali za pravdivé.

Kvalitní a přírodní přípravky na vlasy můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Krása

Stres způsobuje plešatost

Nedělej si moc starostí, jinak ti vypadají vlasy,“ to už jsme všichni slyšeli mockrát. A samozřejmě jste si celou dobu mysleli, že je to pravda. Ale jak se ukazuje, věda s tím nesouhlasí. Je sice pravda, že stres může způsobit vypadávání vlasů (neboli neostrou alopecii), ale jedná se o dočasnou formu vypadávání vlasů, která ve skutečnosti nevede k plešatosti. Ve skutečnosti je ztráta 50 až 100 pramenů vlasů denně naprosto normální. Pokud ztratíte více, může dojít k řídnutí vlasů, ale při správné péči můžete ztracené vlasy znovu získat. Takže na rozdíl od toho, co vám všichni říkají, stres nevede k trvalé plešatosti.

To však neznamená, že je v pořádku být nadměrně stresován, protože to může mít za následek určité zdravotní potíže, které jsou ve skutečnosti horší než plešatost!

Tvrdá voda zhoršuje padání vlasů

Pokud vám po přestěhování do jiného domu nebo města začaly padat vlasy, možná vás napadlo, zda to není způsobeno změnou vody, kterou používáte. Někdy mohou minerály (uhličitan vápenatý a síran hořečnatý) obsažené v tvrdé vodě změnit strukturu vlasů, což vás může vést k domněnce, že tvrdá voda má na vlasy negativní vliv. Studie však tento mýtus vyvrátila, když testovala účinky tvrdé vody na vlasy. Výsledky studie neprokázaly žádné snížení pevnosti nebo pružnosti vlasů, což naznačuje, že tvrdá voda nemá nic společného s padáním vlasů, natož s plešatostí.

Vlasy trpí kvůli kloboukům

Mnoho odborníků na krásu tvrdí, že pravidelné příliš dlouhé nošení klobouků může vlasy dusit a způsobovat jejich lámání. Klobouky totiž logicky vyvíjejí tlak na vlasy a stahují je, což způsobuje jejich padání. Podle Penn State University však „tah“ způsobený klobouky jednoduše nestačí k tomu, aby způsobil poškození. Proto ani u vás nemůže dojít k dočasnému padání vlasů! Přemýšleli jste tedy, zda máte dát svému oblíbenému klobouku sbohem… no, nemusíte!

Slunce vlasům neprospívá

Opalování je hlavním zážitkem léta. Přesto často slýcháme, že pobyt na slunci může způsobit plešatost. Je pravda, že nadměrné vystavení slunečním UV paprskům může způsobit lámavost vlasů a vést k jejich vypadávání. Paprsky však nemíří přímo na vlasové folikuly, které jsou zodpovědné za růst vlasů. Poškozují vlasový stvol. Padání vlasů způsobené sluncem tedy není trvalé a vlasy vám mohou opět dorůst.

Přesto je dobré chránit vlasy před sluncem zakrytím kloboukem nebo šátkem.

Na vině jsou vaše mateřské geny

Pokud je otec vaší matky postižen mužskou plešatostí, je pravděpodobné, že vám bylo řečeno, abyste si dávali pozor. Důležitý gen, který je zodpovědný za plešatost, se nachází ve vašem chromozomu X, který jste získali od matky. Není to však jediná příčina mužské plešatosti. Studie uvádějí, že plešatost kdekoli ve vaší rodině může způsobit i vaše plešatění. Ve skutečnosti by DNA ve vašem chromozomu 20 (který nezdědíte po matce) mohla zvýšit riziko plešatosti až čtyřikrát. Plešatost se tedy u vás může objevit, i když váš dědeček z matčiny strany má husté vlasy i ve věku 80 let!

Nyní, když víme, že tato „fakta“ jsou vlastně jen mýty, se podívejme na to, co plešatost skutečně způsobuje, kromě vašich genů. Mezi časté příčiny patří vaše strava, plísňové infekce, základní zdravotní potíže a vedlejší účinky některých léků.

Místo toho, abyste se tedy trápili tím, jak vaše starosti způsobují vypadávání vlasů, nastavte si správně svůj jídelníček a nechte si udělat screening, který diagnostikuje případná autoimunitní onemocnění. Řešení však většinou není ve vašich rukou. A pokud nakonec o vlasy přijdete, není se za co stydět. Koneckonců „pleš je přece odvážná a sexy“. Copak jste to neslyšeli?