Zdraví

Důvody, proč začít jíst více celeru ještě dnes

Celer je v mnoha ohledech obyčejnou zeleninou. Zatímco ostatní druhy zeleniny se vyznačují výraznou chutí a pestrými barvami, celer ustupuje do pozadí. Kdy jste naposledy slyšeli někoho říct o celeru, že je jeho nejoblíbenější zeleninou? Ale vzhledem ke všem jeho zdraví prospěšným vlastnostem je nejvyšší čas, aby se celer dostal do centra pozornosti. Zde je sedm neuvěřitelných zdravotních přínosů, které jsou obsaženy v jednom stonku celeru.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Je to ideální potravina na hubnutí

Když držíte redukční dietu, návaly hladu se brzy stanou vaším stálým společníkem. Při kaloricky omezující dietě si vaše tělo musí zvyknout na to, že jí mnohem méně než dříve, což je přechod, který je málokdy snadný. Celer je však skvělou nízkokalorickou svačinkou, když vás přepadne hlad. Jeden stonek celeru má pouze pár kalorií a navíc je plný vody a vlákniny. To znamená, že nejenže udrží váš počet kalorií na nízké úrovni, ale také vás déle zasytí.

Působí protizánětlivě

Celer obsahuje polysacharidy a polyfenoly, dvě sloučeniny, které snižují záněty. Chronické záněty se projevují u nemocí, jako je revmatismus a artritida, a také u kožních onemocnění, jako je akné a ekzémy. Sloučeniny v celeru potlačují produkci zánětlivých hormonů. Tím se snižuje závažnost zánětlivých onemocnění a hormony se vracejí do rovnovážného stavu.

Snižuje zadržování vody

Překvapivě velkou část naší celkové tělesné hmotnosti tvoří ve skutečnosti právě nadměrné zadržování vody. Pokud se neudržujete dostatečně hydratovaní, vaše tělo zadržuje vše, co může, místo aby to vypustilo ven. Protože celer obsahuje z větší části vodu, může vaše tělo hydratovat a pomoci vám shodit nadbytečnou hmotnost vody. Díky obsahu vody v celeru je také velmi účinný při detoxikaci vašeho těla tím, že odvádí nečistoty z vašeho organismu.

Zlepšuje trávení

Konzumace celeru zlepšuje váš krevní oběh a hydratuje vás. Obě tyto vlastnosti z něj dělají skvělou zeleninu, která pomáhá vašemu trávení. Naše trávicí orgány potřebují dostatečný přísun krve, aby mohly vstřebávat živiny z potravy. Musí být také správně hydratovány, jinak nemohou produkovat hleny a odvádět odpadní látky z těla ven. Konzumace většího množství celeru by vám mohla pomoci zbavit se zažívacích problémů a snížit nadýmání po jídle.

Pomáhá vám při cvičení

I když je zdravá strava pro hubnutí zásadní, stejně důležitý je i dobrý tréninkový režim. Pokud však nejste zvyklí cvičit, můžete se po cvičení cítit velmi vyčerpaní. Abyste tomu zabránili, snězte po tréninku řapíkatý celer nebo si ho přidejte do svého smoothie. Celer obsahuje sodík a draslík, dva minerály, které se po velkém pocení mohou ztrácet. Elektrolytové nápoje jsou určeny k doplnění těchto ztracených minerálů, ale celer funguje stejně dobře.

Udržuje vaše játra zdravá

Játra jsou hlavním detoxikačním orgánem našeho těla, proto je důležité, aby dobře fungovala. Pokud své tělo zatěžujete přílišným množstvím toxinů, nebo se stravujete s vysokým obsahem cholesterolu, může to pro vaše játra znamenat vážné potíže. Ukazuje se, že celer by mohl zabránit hromadění tuku v játrech a zvýšit produkci prospěšných jaterních enzymů. Díky tomu se vaše játra rychleji zotaví a začnou vás opět chránit před toxiny.

Snižuje krevní tlak

Nejde jen o stonky, stejně prospěšná jsou i celerová semínka. Vysoký krevní tlak je často způsoben zúženými cévami. Sloučeniny obsažené v celerových semenech mohou působit jako uvolňovač svalů, čímž podporují rozšíření cév. To usnadňuje lepší krevní oběh a snižuje chronicky vysokou hladinu krevního tlaku.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Stylecraze , PharmEasy