Zdraví

Esenciální oleje které pročistí domov a posílí vaši imunitu

V průběhu let si esenciální oleje našly místo v každé domácnosti. Krásně voní, ničí bakterie a neobsahují spoustu chemikálií. Můžete je dokonce používat k čištění povrchů, jako jsou pracovní desky a okna. Při použití v difuzéru navíc esenciální oleje naplní místnost neuvěřitelnou vůní. Tím však jejich výhody nekončí.

Podle různých studií zůstávají při rozptýlení olejů ve vzduchu zachovány jejich antimikrobiální vlastnosti. To je docela úžasná zpráva, uvážíme-li, že vzduch je shodou okolností to, co dýcháme! Je to užitečné zejména v období chřipek, nebo pokud žijete s někým, kdo je silně nachlazený. Koneckonců dezinfekce povrchů je jen jednou částí vaší domácnosti. Ve vzduchu se nachází ještě více toxinů, bakterií a všeho možného. Proto je čištění vzduchu pomocí těchto pěti esenciálních olejů tak chytrým krokem.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Tea Tree Oil

Tea tree olej si udělal docela dobré jméno. Jako oblíbený antimikrobiální prostředek ničí bakterie, které způsobují zubní kazy, akné a infekce. Dokonce ani viry a plísně nebudou mít šanci.

Podle studie publikované v časopise Aerosol Science and Technology v roce 2018 se antivirové vlastnosti tea tree přenášejí i do ovzduší. Při rozptýlení dokáže zcela zničit a inaktivovat virus chřipky! Netřeba dodávat, že tea tree olej může být vaším novým nejlepším přítelem v chřipkové sezóně.

2. Eukalyptový olej

Mnoho lidí používá eukalyptový olej pro jeho omlazující vůni. Ale pokud jde o biologickou aktivitu, tento olej poskytuje antimikrobiální a antiseptické vlastnosti. A co je na tom nejlepší? Neliší se ani jako pára. Stejně jako tea tree olej vykazuje eukalyptus antivirovou aktivitu proti chřipce. A přestože není tak silný jako tea tree, sílu eukalyptu bychom neměli přehlížet. Zvažte jejich kombinaci a získejte úžasnou směs proti chřipce.

3. Olej ze skořicové kůry

Milujete kořeněné vůně? Rozptylujte si doma olej ze skořicové kůry, který je silným antimikrobiálním prostředkem. Studie z roku 2011 zjistila, že ze 14 různých olejů vykazuje nejsilnější účinky proti zárodkům, jako je E.coli, streptokoky a chřipkový virus. Za těmito účinky stojí hlavní složka, cinnamaldehyd.

4. Olej z citronové trávy

Ve stejné studii se na druhém místě umístil esenciální olej z citronové trávy. Při rozptýlení potlačoval aktivitu zárodků, jako je virus chřipky a streptokoky. Olej z citronové trávy se dobře kombinuje s eukalyptem, tak proč tyto dvě látky nezkombinovat?

5. Tymiánový olej

Pokud jste příznivci bylinných vůní, vyzkoušejte tymiánový olej. Hlavní účinná látka, thymol, konkuruje svou aktivitou skořicové kůře cinnamaldehydu. Jeho antimikrobiální vlastnosti nejsou tak silné jako u jiných, ale rozhodně může podat pomocnou ruku.

Jak čistit vzduch pomocí esenciálních olejů

Elektrické difuzéry jsou nejlepším způsobem rozptylování, když chcete rozptýlit esenciální oleje. Po přidání vody a oleje do přístroje vzniká pára. Ta se šíří vzduchem a naplní místnost úžasnými vůněmi.

Difuzování esenciálních olejů není jediným způsobem, jak vyčistit vzduch. Jednou za čas otevřete okna a ještě zapněte ventilátor. Podpoříte tím odchod vydýchaného vzduchu ven a umožníte čerstvému vzduchu proniknout dovnitř. Pro další dávku očisty můžete do místnosti umístit několik rostlin.