Holistické způsoby jak se zbavit rakoviny přirozenou cestou

Válka s rakovinou je velmi, velmi reálná. Většina lékařů vás přesvědčí, že jedinou možností, jak se zbavit rakoviny je chemoterapie a západní medicína, ale nikdy nezapomeňte, že máte na výběr. A když vezmete v úvahu vedlejší účinky chemoterapie, určitě stojí za to přemýšlet o holistickém přístupu.

Nepomáhá ani to, že chemoterapie je často spojována s jinými formami léčby. Ještě horší je, že není vždy spolehlivá a existuje pravděpodobnost recidivy. Navíc to všechno něco stojí a způsobuje vedlejší účinky, jako je vypadávání vlasů, nechutenství, bolest, anémie, problémy s plodností a nervové problémy.

Ačkoli je to netradiční, volba přírodní cesty vynechává drsné následky chemoterapie. A i když není tak agresivní vůči rakovinným buňkám, dává tělu šanci bojovat s rakovinou místo toho, aby se snažilo bojovat s rakovinou i chemoterapií. Vše záleží na tom, co si myslíte, že je pro vás správné. Ať už jste se tedy rozhodli vyléčit rakovinu, nebo zabránit jejímu neúprosnému návratu, nezapomeňte na těchto pět složek celostní léčby.

1. Jezte ovoce a zeleninu

Nikdy nezapomínejte, že jídlo je lék. Připouštíme, že výživa může hrát větší roli v prevenci rakoviny, ale i tak je důležitá během léčby a uzdravování. Rostlinné potraviny nelze dostatečně zdůraznit. Ovoce a zelenina jsou plné antioxidantů, jako je vitamín A, C a E. Tyto živiny loví a ničí volné radikály, tedy molekuly, které podporují vznik rakoviny.

V mnoha případech ovoce a zelenina obsahují další složky, které rakovinu ničí, jako je sulforafan, chemoprotektivní živina v brokolici. Sulforafan působí proti zánětům, genovým mutacím a dokonce i proti kmenovým buňkám, které mohou přežít chemoterapii. Mezitím bromelain v ananasu chrání zdravé buňky před poškozením DNA.

2. Vyhněte se rafinovaným sacharidům

Ať už máte rakovinu, nebo ne, existuje mnoho důvodů, proč se vyhnout příjmu jednoduchých rafinovaných sacharidů. Rakovinné buňky se udržují kombinací cukru a bílkovin. Tento proces se nazývá abnormální glykosylace a vysvětluje, proč mají rakovinné buňky tendenci „konzumovat“ více cukru. Není překvapením, že jednodušší cukry se snáze spotřebovávají.

A pak je tu ještě otázka přibývání na váze. Čím více rafinovaných sacharidů jíte, tím je pravděpodobnější, že budete přibírat kila. Je to prokázané riziko vzniku rakoviny! Riziko navíc zvyšuje hyperglykémie neboli vysoká hladina glukózy v krvi. Studie z roku 2014 v časopise BioMed Research International sdílí, že zastavuje apoptózu, důležitý proces sebevraždění rakovinných buněk. Hyperglykémie také přispívá ke vzniku více typů zhoubných nádorů, ale její kontrola může mít terapeutický účinek.

3. Cvičte co nejvíce

Fyzická aktivita je jednou z nejlepších věcí, které můžete dělat. Je špičkovým nástrojem prevence rakoviny a její síla je silná i po stanovení diagnózy. Ve studii Cancer Epidemiology and Prevention Biomarkers z roku 2017 vědci zjistili, že odporový trénink snižuje zánětlivé markery pozorované u rakoviny prsu. Další studie z roku 2017 zaznamenala souvislost mezi potlačením nádorů a fyzickou aktivitou.

Cvičení může dokonce blokovat určité dráhy, což tělu usnadňuje kontrolu nad rakovinnými buňkami. Překážky, jako je bolest a únava, mohou stát v cestě. Dělejte však, co můžete, protože každá maličkost se počítá. Snažte se cvičit 30 minut denně, 5 dní v týdnu.

4. Zbavte se stresu

Když se díváte rakovině do očí, zdá se, že zbavit se stresu je nemožné. Ale stejně jako cvičení, i odbourání stresu vám v tomto těžkém období změní pravidla hry. Přemýšlejte o tom tímto způsobem: Stres uvolňuje kortizol, nechvalně známý „stresový hormon“, který řídí imunitní a metabolické funkce. Při vysokých hladinách působí kortizol proti vám a pomáhá rakovině bujet a růst. Proč nechat kortizolu volný průběh?

Až se budete pohybovat na cestě k uzdravení z rakoviny, stanovte si jako hlavní prioritu zvládání stresu. Snažte se trávit čas s lidmi, na kterých vám záleží. Dělejte věci, které máte rádi, ať už je to zahradničení nebo kreslení. Péče o sebe sama je ve své podstatě péčí o rakovinu. Zvažte kognitivně-behaviorální terapii, jógu a meditaci, abyste regulovali hladinu stresu. Zaměřte se na to, abyste se vyhnuli hromadění negativních emocí, protože jakmile se tak stane, imunitní systém se bude hůře bránit.

5. Posilujte imunitní systém

Všechny tyto návyky společně podporují optimální funkci imunitního systému. Proč ji ale ještě trochu nepovzbudit? Pomocí celostních prostředků a léčebných postupů můžete imunitní systém povzbudit, jak potřebuje. Například reishi je léčivá houba. Podle přehledu z roku 2016 reishi nabudí bílé krvinky, jako jsou přirozené zabíječe a T-lymfocyty. Cordyceps, další medicinální houba, také zlepšuje buněčnou imunitu podporou makrofágů. Pomocí těchto přírodních přípravků můžete pomoci stimulovat imunitní systém.

Nezapomínejme ani na další rostlinné potraviny. Koření, jako je kurkuma neboli „indické ryzí zlato“, má silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Bylo zjištěno, že narušuje dráhy nezbytné pro oxidační stres! Zázvor nabízí podobné výhody tím, že odstraňuje volné radikály.

To jsou jen základní, stěžejní koncepty celostního léčení. Lze je použít místo konvenční léčby rakoviny, jako doplněk nebo dodatečně. Opět platí, že postupujte podle toho, co je pro vás nejlepší.

Zdroje: National Cancer Institute , National Cancer Institute , John Hopkins Medicine