Esenciální oleje na záněty a bolesti způsobené artritidou

Pokud trpíte artritidou, vězte, že nejste sami. Touto nemocí trpí miliony dospělých na celém světě. Vyznačuje se zánětem kloubů, který může způsobovat velké bolesti a otoky. Toto chronické onemocnění se také s věkem stává častějším.

Vypořádat se s artritidou je celoživotní práce, protože vykonávání každodenních činností se stává složitým. Jistě, vždy můžete užívat léky proti bolesti. Mnohé z nich však mají vedlejší účinky a rizika. Chcete-li získat přirozenější lék, podívejte se na tyto esenciální oleje na záněty.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zázvor

Pokud uvažujete o přírodních ingrediencích, nemůžete udělat chybu se zázvorem. Není tedy překvapením, že zázvor ve formě esenciálního oleje má úžasné protizánětlivé vlastnosti. Studie ukázala, že zázvor má terpeny, což jsou rostlinné sloučeniny s účinky podobnými estrogenům. To znamená, že se chovají jako hormony, i když nejsou produkovány endokrinním systémem.

Díky tomuto mechanismu terpeny zabraňují chronickým zánětům kloubů. Úlevu však přináší i vůně zázvoru, díky níž je jeho éterický olej jedním z nejlepších při zánětech.

Bazalka

Možná vás překvapí, že bazalka není určena jen na vaření. Jako esenciální olej může bazalka poskytnout úlevu od bolesti způsobenou zánětem při artritidě. Bylo prokázáno, že snižuje otoky, a to i v případě, že jsou způsobeny chronickým onemocněním.

Protože bazalka má zemité aroma, dobře se hodí k omlazujícím olejům. Bergamot, zázvor a citron jsou skvělou volbou.

Jujube – Cicimek čínský

Jujube neboli čínská datle či cicimek datlový je známý svými silnými antioxidačními vlastnostmi. Když se však semena použijí k výrobě esenciálního oleje, může jujube také zmírnit záněty a bolest kůže. Díky tomu se můžete při nepříjemných pocitech cítit lépe.

Máta peprná

Chladivý účinek mátového oleje je úžasný na zanícené klouby. Může to být právě to, co potřebujete ve svém domácím přípravku na potírání při artritidě. Jako vždy nezapomeňte olej naředit, aby nedošlo k podráždění pokožky.

Pokud dáváte přednost aromaterapii, mátový esenciální olej může ještě změnit pravidla hry. Bylo prokázáno, že snižuje bolest a zmírňuje depresi u pacientů s artritidou, zejména v kombinaci s oleji, jako je levandule a rozmarýn.

Muškátový oříšek

Stejně jako bazalka je muškátový olej obvykle spojován s chutným jídlem. Jeho teplá a kořeněná vůně však může skutečně pomoci i při zánětech a bolestech kloubů. Tento esenciální olej má analgetický účinek, což znamená, že při aplikaci na pokožku zmírňuje bolest. Může dokonce zmírnit běžné potíže spojené s artritidou, jako je horkost a otoky.

Rozmarýn

Rozmarýn je další voňavá bylina, která se běžně používá v kuchyni. Esenciální olej z této rostliny má také hvězdné protizánětlivé účinky. Při aplikaci na kůži rozmarýn zmírňuje bolest a zánět při artritidě. V podstatě revitalizuje končetiny, které se cítí znecitlivělé, a skvěle vás povzbudí!

Jak používat esenciální oleje

Nyní, když víte, které éterické oleje působí protizánětlivě, je čas vyrobit si vlastní potírání proti artritidě. Jednoduše zřeďte 5 až 10 kapek esenciálních olejů v 1 polévkové lžíci nosného oleje. Ideálními možnostmi jsou olivový, mandlový, avokádový a olej z hroznových semínek.

Ředění éterických olejů je nesmírně důležité. Jsou vyráběny ve vysokých koncentracích, takže se budete chtít vyhnout riziku podráždění pokožky. Nosné oleje zajistí, že jsou bezpečné pro styk s pokožkou.

Chcete-li směs aplikovat, jednoduše ji vetřete na postižené klouby.

Pokud dáváte přednost aromaterapii, přidejte oleje do difuzéru nebo ohřívače. Lahvičku můžete také rychle očichat.

Bezpečnostní upozornění

Než si olej nanesete na tělo, proveďte nejprve náplasťový test. Ověřte si, zda nejste na konkrétní olej alergičtí. Pokud ano, okamžitě jej přestaňte používat.

Těhotné a kojící ženy by se měly používání olejů na pokožku vyhnout. Mohly by uškodit vašemu dítěti, proto se nejprve poraďte se svým lékařem.

Mnoho éterických olejů je fototoxických. To znamená, že po vystavení slunci způsobují podráždění. Nejlépe uděláte, když tyto oleje použijete večer, těsně před spaním.

Používání éterických olejů při zánětech je jen jednou ze součástí léčby, když trpíte artritidou. Budete se také chtít zaměřit na dobře sestavenou protizánětlivou stravu. Pravidelné cvičení a protahování také udrží bolest na uzdě.