Fobie ze závazků u mužů: Jak jim pomoci
Mnoha lidem trvá nějakou dobu, než se začnou cítit sebejistě, pokud jde o závazky, ale nakonec se to podaří každému. Řada lidí má však skutečnou fobii ze závazků, což může způsobit mnoho problémů, pokud se s touto osobou snažíte navázat vztah. Tento jev se častěji vyskytuje u mužů a může vést k rozchodu při prvních známkách fobie. Se správným druhem podpory však můžete svému partnerovi pomoci tuto fobii překonat a udržet s ním pevný a zdravý vztah i nadále. Ačkoli tento druh trpělivosti a podpory není pro každého, může se vyplatit, pokud máte pocit, že jste potkali toho pravého, ale on potřebuje pomoc. Zde je několik tipů, které vám mohou pomoci toto období lépe pochopit:
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czIdentifikujte, zda se jedná o fobii
Je rozdíl mezi mužem, který prostě nemá zájem, a mužem, který má fobii ze závazků. Navíc se může stát, že jste zamilovaná do někoho, kdo má fobii ze závazku k vám. Pokud váš partner spadá alespoň do 2 z následujících 6 kategorií, může se jednat o fobika ze závazků, který by k vám mohl něco cítit, ale bojí se být ve vztahu:
V minulosti měl krátkodobé vztahy nebo vždy s někým chodil, aniž by to přerostlo v něco podstatného.
Má potíže s plánováním, protože se bojí zavázat i k obyčejnému rande. Neodpovídá „ano“ nebo „ne“, ale na všechno odpovídá „možná“ nebo „pokud to ten den vyjde“ (nebo něco v tom smyslu).
Je přehnaně sexuálně aktivní, což by mohl být jeho způsob, jak se snaží zaplnit vnitřní citovou prázdnotu, kterou je třeba řešit.
Nikdy nevyjadřuje své pocity, ať už jsou jakékoli.
Zdá se, že nemá mnoho přátel: fobici ze závazků se bojí navázat jakýkoli vztah, ať už romantický, nebo platonický.
Nepředstaví vás své rodině, ani když se vídáte několik měsíců.
Vždycky nakonec uděláte to, co chce on, ale on umí dobře dělat, aby to vypadalo, že to byl váš nápad. Navíc když něco nevyjde tak, jak mělo, obviňuje vás, protože nechce nést odpovědnost za své činy.
Identifikujte příčinu
U každého člověka má fobie nějakou základní příčinu, takže identifikace toho, co ji mohlo v první řadě vyvolat, je rozhodně užitečná. Nejčastěji se u lidí, kteří mají emoční problémy z minulosti, nakonec objeví problémy se závazky, a vyřešení příčiny může nastartovat proces řešení dalších emocí spojených s touto událostí nebo pocitem. Níže jsou uvedeny některé z nejčastějších příčin, které vedou k fobii ze závazků:
Nejčastějším důvodem bývá opravdu špatný vztah z minulosti, zejména pokud rozchod nebo rozvod skončil velmi špatně a způsobil příliš mnoho stresu.
Minulá životní zklamání, která pramení z neúspěchu, jsou také jedním z nejčastějších důvodů, proč se nechcete vázat. Člověk může mít pocit, že není pro druhou osobu dostatečně dobrým partnerem, a proto se drží stranou od vztahů, aby se vyhnul dalšímu selhání.
Trauma z dětství nebo problémy týkající se rodičů, zejména neustálé odmítání a nedostatek náklonnosti, mohou někoho hluboce ovlivnit. Člověk se může bát, že bude odmítnut nebo opuštěn, a proto nechce o vztah usilovat.
Má nízké sebevědomí, které v něm neustále vyvolává úzkost, jíž se chce zcela vyhnout. Problémy se sebeúctou v něm navíc mohou vyvolávat pocit, že si nezaslouží být ve vztahu.
Hledá dokonalou ženu a má pocit, že když se někomu zaváže, mohl by propásnout šanci s někým lepším.
Chce se svým životem ještě něco udělat a prozkoumat vše, co nabízí, než se s někým usadí.
Má pocit, že vztah se po skončení líbánkové fáze jen zhorší, a bojí se toho, co přijde potom. Nechce na sebe vzít odpovědnost za plnohodnotný vztah.
Pracujte na tom společně
Pokud se domníváte, že chcete vynaložit značné množství energie, emocí a trpělivosti na někoho, kdo se nemusí vždy změnit a vrátit vám vše, co jste do vztahu vložili, můžete se pokusit využít tyto tipy a pomoci partnerovi překonat fobii ze závazků.
Vážně si s ním promluvte o jeho neschopnosti se zavázat. Vyjádření se může být skvělým způsobem, jak rozhovor zahájit, a také vám pomůže pochopit, jaký je jeho pohled na situaci. Pokud své problémy naprosto popírá a neprojevuje žádný zájem na těchto problémech pracovat, možná je na čase, abyste vztah přehodnotila a investovala svůj čas do někoho, kdo vám lásku, kterou do vztahu dáváte, dokáže vrátit. Koneckonců nejste pro tohoto člověka terapeut ani rodič a nejste povinni řešit jeho psychické problémy. Pokud však máte pocit, že by mohl být otevřený práci na sobě, můžete si společně o vašem dalším postupu promluvit.
Vyhledání odborné pomoci může být prospěšné pro vás oba. Volba individuální terapie nebo poradenství může být lepší volbou, protože muži poskytne bezpečný prostor, aby se mohl otevřít a vyjádřit se, aniž by ho někdo předem odsuzoval. Když se rozhodnete využít odbornou pomoc pro sebe, můžete vidět, jak vaše vlastní problémy mohou ovlivňovat to, jak vnímáte sebe a váš vztah, a to může usnadnit proces bytí s někým, kdo má problémy se závazky.
Pokud na těchto problémech pracujete společně, je třeba nechat partnerovi jeho vlastní prostor, aby se stal lepším, a také vědět, že tempo vztahu může být pomalejší, než si představujete. Řešení problémů je těžké a může to vyžadovat mnoho pokusů a omylů na obou stranách, abyste to zvládli správně. Je důležité pochopit, že psychický dopad minulosti může být zpočátku obtížně manévrovatelný, ale díky podpoře se může stát pro vás oba snazším.
V tomto období nezapomeňte, že se v tomto vztahu nesmíte úplně ztratit. Nakonec si potřebujete udržet identitu i mimo to, že jste partnerkou tohoto muže, takže se ujistěte, že máte čas i sama pro sebe. Udělejte si dny jen pro sebe, abyste se zotavila ze stresu a úzkosti, a můžete se vrátit s větším nadhledem, jak toto náročné období zvládnout. Pokud máte pocit, že by toho na vás mohlo být už příliš, a i po rozpětí šesti měsíců dochází k velmi malému pokroku, možná je na čase, abyste zvážila lepší možnosti pro svou budoucnost. Je důležité někoho v těžkém období podpořit, ale je třeba si také uvědomit, že vztah je obousměrná ulice. Pokud vaše potřeby nejsou nijak naplňovány, máte plné právo se o sebe postarat a hledat někoho, kdo se k vašemu vztahu bude chovat s respektem, který si zaslouží.