Zdraví

Příznaky poranění vazů kotníku a jeho léčba

Kosterní systém je to, co poskytuje našemu tělu strukturální oporu a zároveň chrání životně důležité orgány. Vazivo je vláknitá pojivová tkáň, která je součástí kostry a spojuje kosti mezi sebou. Zejména vazy v kotníku jsou v těle nejvíce namáhány. Nesou váhu těla a musí vydržet všechny druhy fyzické aktivity, do kterých se zapojujeme.

Poranění vazů kotníku jsou nejčastější příčinou akutní bolesti kotníku. Vazy kolem kotníku se v zásadě dělí do tří skupin: postranní vazy, deltový vaz na mediální straně a vazy tibiofibulární syndesmózy. Tyto vazy spojují části holenní a lýtkové kosti nohy.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Typy poranění vazů kotníku

Nejčastější příčinou poranění vazů kotníku je nadměrná zátěž, která vede k vytočení kotníku směrem dovnitř. Podvrtnutí lze rozdělit do 3 stupňů podle složitosti zranění.

Podvrtnutí prvního stupně

Vzniká po minimálním natažení nebo natržení vazu. Vyznačuje se mírnou bolestí, obtížemi při chůzi, citlivostí a otokem. Nedochází k pracovní neschopnosti a k úplnému zotavení dochází za 4-6 týdnů.

Podvrtnutí druhého stupně

Lidé, kteří utrpěli tento typ poranění vazů, si stěžují, že v době úrazu bylo slyšet praskání nebo lámání. Objevuje se značný otok a citlivost, která může omezovat pohyb. Na kotníku je přítomna modřina a její hojení trvá nejméně 4-8 týdnů.

Podvrtnutí třetího stupně

Tento typ zranění zahrnuje vykloubení hlezenního kloubu. Je spojeno s obrovskou bolestí, otokem a nemožností hýbat nohou. Obvykle trvá 6-12 týdnů, než se plně zotaví, a může představovat i dlouhodobé potíže.

Příznaky poranění vazů kotníku

Příznaky podvrtnutého nebo přetrženého vazu kotníku jsou podobné jako u jakéhokoli jiného poranění měkkých tkání. Intenzita příznaků se liší podle prahu bolesti a závažnosti zranění.

Bolest a citlivost

Předním příznakem podvrtnutí kotníku je bolest, která se zintenzivňuje při dotyku nebo pohybu.

Otok

Vaz v kotníku, který utrpěl poranění druhého nebo třetího stupně, je spojen s otokem. Oteklý kotník je na dotek teplý a citlivý.

Vzhled pohmožděniny

Při prasknutí krevních cév v kotníku se při absenci vnějšího poranění objeví fialově zbarvená modřina. Do týdne nebo dvou odezní.

Nemožnost pohybu

Poraněný vaz omezuje rozsah pohybu kloubu. Noha je ztuhlá, a pokud se pokusíte vyvinout tlak na kotník, velmi to bolí.

Správná léčba poranění kotníku

Bez ohledu na druh zranění, které váš kotník utrpěl, by se jeho léčba měla řídit kroky podle těchto pokynů.

Odpočinek kotníku

Odpočinout kotníku znamená zdržet se jakékoli činnosti, která by na něj vyvíjela tlak. Noste ortézu na kotník, abyste snížili otok a zlepšili hojení. Pokud se musíte pohybovat, používejte berle, aby nedocházelo k tlaku na postižený kotník.

Ledování oblasti

Každých 10 až 15 minut lze na oblast přikládat led, aby se zmenšil otok. Předejděte omrzlinám tím, že jej budete aplikovat po dobu kratší než 20 minut.

Místo stlačujte

Komprese se provádí pomocí ortézy kotníku nebo sádry či dlahy. Provádí se za účelem znehybnění kotníku a urychlení rekonvalescence.

Zvedněte nohu

Pokaždé, když si lehnete, dbejte na to, aby bylo chodidlo podloženo polštářem ve výšce nad srdcem nebo pasem.

Jakmile se otok a bolest zmenší, doporučuje se cvičit posilovací cviky pro hlezenní kloub. To mu pomůže obnovit rozsah pohybu. Během rekonvalescence musíte dodržovat stravu bohatou na vápník, fosfor a hodně antioxidantů, abyste zvýšili schopnost hojení ran.

Mnozí ignorují důležitost rehabilitační fáze poranění kotníku a nakonec trpí dlouhodobými následky. Mezi ně patří artritida, chronická bolest kotníku a nestabilita. Jediným způsobem, jak předejít zranění kotníku, je naslouchat signálům svého těla.