Zdraví

Esenciální oleje, které mohou obnovit vaše hormony

Všichni víme o široké škále výhod, které nám bylinky nabízejí. Jsme si také vědomi toho, jak křehká je rovnováha hormonů v našem těle. Jaké je však mezi nimi spojení? Ukázalo se, že esenciální oleje mohou skutečně pomoci obnovit vaše hormony.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Hormony a esenciální oleje

Hormony jsou uvolňovány různými žlázami v endokrinním systému. Řídí biologické procesy v těle, jako je kontrola hladiny cukru v krvi, funkce reprodukčního ústrojí, tělesný růst a produkce energie.

Esenciální oleje se nacházejí v různých částech rostlin (kořeny, květy, kůra, stonky a semena). Jsou to přírodní těkavé sloučeniny, které dodávají rostlinám a bylinám charakteristickou vůni. Složení těchto esenciálních olejů se liší v závislosti na zeměpisné poloze, ročním období, počasí a destilačním procesu použitém k jejich výrobě. Ukazuje se, že některé z těchto bylin a éterických olejů z nich by mohly pomoci tělu obnovit hormonální rovnováhu nezbytnou pro bezproblémové fungování.

5 esenciálních olejů pro obnovení hormonů

1. Tymián

Esenciální olej z tymiánu se destiluje z jeho květů a listů. Obsahuje léčivé složky a běžně se používá jako bylina a koření v mnoha kuchyních po celém světě. Jednou z nejdůležitějších vlastností tymiánu je jeho vliv na hormony estrogen a progesteron, díky čemuž je velmi užitečný při léčbě rakoviny prsu. Strava bohatá na tymiánový med může zabránit rakovinným procesům v buňkách rakoviny prsu, prostaty a děložní sliznice.

Kromě toho je tymiánový éterický olej známý také tím, že zlepšuje krevní oběh, posiluje imunitní systém a odstraňuje jizvy. Mimo to je tymián známý svými protikřečovými a protirevmatickými účinky.

2. Bazalka

Bazalka je kulinářská bylina a je označována za krále bylin. Používá se po celém světě, zejména v indické ájurvédě a čínské medicíně, již tisíce let. Bazalka by mohla stimulovat hormony, které regulují přirozenou reakci těla na stres. Zmírňuje také vyčerpání a problémy spojené se spánkem.

3. Růže

Růže by mohla znamenat vše, co souvisí s romantikou, a používá se v mnoha kosmetických procedurách. Jedním z jejích nejméně známých aspektů jsou však její léčebné účinky. Zmírňuje úzkost, pomáhá vyrovnávat hormony a snižuje depresi. O oleji z růží se říká, že vyrovnává pohlavní hormony, a tím ovlivňuje libido.

4. Pačuli

Pačuli je malá keříčkovitá bylina pěstovaná v asijských zemích, jako je Čína, Indie, Malajsie, Thajsko, Mauricius, Indonésie, Filipíny, Vietnam a Tchaj-wan. Již dlouhou dobu se používá v parfémech a repelentech proti hmyzu a také jako antidepresivum. Říká se, že inhalace pačuliového esenciálního oleje uvolňuje v našem těle serotonin a dopamin. Tyto hormony hrají roli při zmírňování úzkosti a hněvu.

5. Šalvěj muškátová

Šalvěj muškátová je oslavována pro své blahodárné účinky na ženy. Pomáhá při problémech souvisejících s dělohou a také při regulaci menstruačního cyklu. Snižuje také hladinu kortizolu u žen. Ovlivňuje hormon estrogen, který u žen zmírňuje příznaky menopauzy.

Potenciál éterických olejů byl právě využit. Nejenže jsou všechny přírodní, ale také nemají tolik ohromujících vedlejších účinků jako většina ostatních léků. Než však začnete používat esenciální oleje k obnovení hormonů, ujistěte se, zda nemáte případné alergické reakce. Používejte je jako doplňkovou alternativní medicínu a uvidíte, jak dobře se vám osvědčí.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: EPA , Marcelle Pick