Intersticiální cystitida a 6 přírodních způsobů její léčby

Intersticiální cystitida je také známá jako syndrom bolestivého močového měchýře. Již tento název dává tušit, že tento stav může být bolestivý a frustrující. Pokud jste o něm dosud neslyšeli, intersticiální cystitida neboli IC je chronické onemocnění charakterizované bolestí močového měchýře, tlakem a/nebo nepříjemnými pocity. Intersticiální cystitida většinou postihuje více ženy než muže. Ne vždy má jasnou příčinu, což znamená, že jí nelze vždy předcházet. Naštěstí ji lze poměrně účinně zvládnout pomocí přírodní léčby.

Jak se intersticiální cystitida liší od infekce močových cest?

Příznaky intersticiální cystitidy jsou velmi podobné zánětu močových cest. Patří mezi ně:

Pocit pálení při močení.
Zdánlivě neustálá potřeba močit.
Časté močení v průběhu dne v malém množství (až 60 krát denně).

Tyto příznaky mohou být od mírných až po závažné. Rozdíl je v tom, že infekce močových cest jsou způsobeny bakteriemi a často se léčí antibiotiky. V případě IC se v moči nevytváří žádná kultura bakterií a antibiotika nemají žádný účinek. Intersticiální cystitida je také doprovázena pánevní bolestí a bolestí při pohlavním styku. Na rozdíl od infekce močových cest se také jedná o chronické onemocnění.

Intersticiální cystitida a možnosti její léčby na přírodní bázi

Většině pacientů je proti těmto příznakům předepsána nějaká forma léků. Průzkumy však ukazují, že existují přirozené způsoby, jak IC kontrolovat a zvládat bez použití léků.

1. Gardénie

Gardénie je čínská bylina, která se ukázala jako poměrně účinná při řešení příznaků IC. Často se prodává ve formě čaje nebo tablet. Pacienti, kteří trpěli tímto onemocněním, zaznamenali výrazné snížení bolesti poté, co pravidelně užívali doplněk po dobu 4 týdnů. Jiní zaznamenali změnu po 3 měsících užívání doplňku.

2. Aloe Vera

Aloe vera, která se běžně používá při kožních onemocněních a jako prostředek na vlasy, může být užitečná i při zánětech močového měchýře. Použití tablet koncentrované aloe vera ukázalo, že pacienti s IC zaznamenali výrazné snížení příznaků pálení a bolesti.

3. Quercetin

Quercetin neboli kvercetin, což je flavonoid, má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, které mohou pomoci v boji proti zánětu. Bylo zaznamenáno, že kvercetin měl pozitivní vliv na příznaky IC. Kvercetin je snadno dostupný v potravinách, jako jsou semena, olivový olej, čaj a červené víno. Přidejte do svého jídelníčku více těchto potravin.

4. Arginin

Arginin je esenciální aminokyselina, kterou získáváme ze zdrojů bílkovin, jako je krůtí maso, kuřecí maso, čočka, sójové boby a cizrna. Tato aminokyselina se pak v našem těle přeměňuje na dusík. Tyto specifické formy dusíku mají antibakteriální, hladké svaly relaxující a hormony uvolňující vlastnosti, které mohou léčit příznaky IC. Ukazuje se, že u některých pacientů dochází po léčbě argininem ke zmírnění bolesti a snížení frekvence močení. Zařaďte do svého jídelníčku tyto potraviny bohaté na bílkoviny, abyste pocítili rozdíl.

5. Cviky na pánevní svaly

U pacientů s IC se může vyskytnout dysfunkce pánevního dna, kdy dochází k oslabení svalů pánevního dna, což má za následek mnoho problémů, jako je inkontinence a bolest při pohlavním styku. Cviky na pánevní svaly pomáhají udržovat tyto svaly tonizované a silné.

6. Trénink močového měchýře

Trénink močového měchýře je forma cvičení, kdy pacient prodlužuje intervaly mezi potřebou vyprázdnit močový měchýř. Pomocí relaxačních technik a pánevních cviků se lze pokusit prodloužit interval přibližně o 15 minut každý týden. Tím trénujete močový měchýř na delší intervaly mezi chozením na toaletu.

Potraviny, kterým je třeba se vyhnout

Všechny tyto potraviny jsou běžnými dráždidly močového měchýře, kterým byste se měli v ideálním případě vyhnout.

Kofein
Alkohol
Rajčata
Ocet
Kořeněná jídla
Citrusové plody
Nakládané potraviny

Vyhýbejte se potravinám, které se zdají být obzvláště dráždivé. Může se jednat o lepek, který může způsobit zánět, nebo potraviny obsahující nebo podporující kvasinky, které mohou přispívat ke kvasinkovým infekcím a zhoršovat stav. Věnujte pozornost tomu, jaké potraviny nebo nápoje zhoršují vaše příznaky.

Další užitečné rady

1. Nechte si vyšetřit hladinu hormonů

Hormonální nerovnováha může způsobit další zánět, proto si nechte udělat testy a výsledky konzultujte s lékařem.

2. Veďte si deník močového měchýře

Zaznamenávejte si, kdy a jak často močíte. Můžete také zahrnout hodnocení úrovně bolesti v průběhu dne. To pomůže vašemu lékaři posoudit, jak závažný je stav a jaký druh léčby zvolit. Můžete se také sami přesvědčit, zda je vaše léčba tímto způsobem účinná.

3. Snižte stres

Stres může způsobit vzplanutí IC, proto se snažte udržovat hladinu stresu na nízké úrovni. Využijte meditaci, jógu nebo aromaterapii, které vám pomohou se uvolnit.

Řešení intersticiální cystitidy může být frustrující a bolestivé. Tyto přirozené metody jejího zvládání mohou pomoci zmírnit některé z těchto nepříjemných pocitů a pomoci vám pokračovat v každodenní rutině s minimálním narušením.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Harward Health Publishing , National Library of Medicine