Zdraví

Jak co nejlépe využít aloe vera v péči o tělo a její účinky

Aloe vera je rostlinou, jejíž pěstování je velmi snadné. Čím méně pozornosti jí věnujeme, tím lépe roste. A za tohle minimum péče se nám odmění léčivými účinky, které se dokáží projevit jak na povrchu těla, tak při interním užití.

Rostlinek rodu aloe je mnoho a liší se od sebe jak velikostí, tvarem a barvou, tak také účinnými látkami v nich obsaženými. Pravá aloe vera má nejvíce účinných látek z oblasti, která napomáhá regeneraci pokožky, imunity nebo oběhového systému.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Má dlouhé a úzké masité listy, které se soustřeďují do růžice. Často je povrch listů skvrnitý, převládá však zelenošedá barva. Na okrajích listů jsou ostré výběžky. Aloe také kvete, přičemž květenství vyrůstá až na metr vysokém větveném stvolu a květy mají trubkovitý tvar.

Aloe vera, neboli aloe pravá, je považována za zázračnou rostlinu s širokou škálou využití. Obsahuje mnoho vitamínů a tělu prospěšných látek. Hojně se využívá při léčbě nemocí, v kuchyni a samozřejmě k výrobě kosmetiky.

Jaké má aloe vera účinky a využití v péči o naše tělo

Tekutina, která vytéká z aloe vera, urychluje hojení drobných poranění a spálenin. Běžně tak využijete její síly v létě, kdy se spálíte na sluníčku. Poslouží jako rychlá záchrana při drobných spáleninách v kuchyni. Mimo to také příjemně chladí.

Aloe vera se dá použít jak zevně, tak i vnitřně. Vnější použití slouží k ošetření oděrků, malých popálenin, oparů, některých typů ekzémů, dokonce i akné. Pomůže i při hojení řezných ran nebo modřin, co jsou těsně pod povrchem.

Aloe vera má protizánětlivé účinky. Pomáhá dobrému trávení. Využijete ji k léčbě zácpy i průjmu. Směsi s aloe vera pomáhají k léčbě hemoroidů, nebo ulevují při bolestech svalů. Vhodná je aloe i k posilování imunity. V přírodním léčitelství je podávána jako lék na rakovinu a jiná závažná onemocnění.

Aloe vera obsahuje mnoho vitamínů, proto ji využijete v kuchyni při přípravě smoothies, či kaší. Vhodné je využití aloe k péči o vlasy. Jestliže vás trápí lupy, roztřepené konečky, a nebo slabé vlasy, aloe vera pomůže problémy vyřešit. Vytvořte si například aloe vera vlasový zábal.

Čerstvá šťáva z aloe vera je téměř sterilní. Umí zklidnit svědění, chladí a dokonale podporuje růst nových buněk místo těch původních, poškozených. Pro získání šťávy k vnějšímu užití stačí jen odříznutý list zmáčknout mezi prsty.

Vnitřní užití spočívá v pití nápoje z aloe vera nebo v užívání jedné čajové lžičky gelové dužniny třikrát denně. Aloe je možné smíchat s ovocnou šťávou, s jogurtem nebo třeba jen s vodou. Slouží k očistě organismu, k podpoře trávení, snížení hladiny cukru v krvi, k posílení imunitního systému nebo k regulaci krevního tlaku.

Jak si můžeme aloe vera jednoduše pěstovat doma

Aloe je nutné dávat spíše do menšího květináče nebo truhlíku. Vždy musíme pořídit substrát pro sukulenty, který je plný písku a správného typu rašeliny, co dodá alespoň z počátku ty správné živiny. Rostlinku sadíme jen po kořeny, ale ne hlouběji.

Na dno květináče dáme drenáž z kamínků nebo ze speciálního keramického materiálu, který se jako drenáž prodává. Pak teprve dáme trochu substrátu, vložíme sazeničku a zahrneme dalším substrátem, ale nijak vysoko. Ihned zalijeme, ovšem střídmě, aby rostlina nezůstala ve vlhku dlouho.

Aloe vera miluje slunce, teplo a dostatek světla. Nejlépe se jí povede v zimních zahradách, v lodžiích nebo dokonale prosvětlených místnostech, kde jsou okna z více stran, ne pouze na jedné stěně.

Potřebuje málo vody a málo často, takže ji opravdu nepřelévejte, rozhodně jí nenechávejte v misce vodu. Rostlině stačí vlhkost, která se vsákne do substrátu, další zálivka nejdříve za týden, v zimě v chladnějších teplotách i jen jednou za 2 – 3 týdny.