Domov

Jak se jednoduše rychle zbavit odpadních mušek v domácnosti

Výskyt odpadních mušek neboli koutulí skvrnitých se v naších končinách rozmohl teprve nedávno. Jedná se původně o tropický a subtropický nebodavý druh hmyzu, který se však také rozšířil do oblastí mírného pásu.

Ať už žijete v bytě nebo v rodinném domě, mouchy celkově mohou být neustálým problémem. Pokud necháte dveře nebo okno otevřené příliš dlouho, pustíte tyto škůdce dovnitř a odpadky ponechané příliš dlouho venku jich mohou přilákat ještě více. Mušky odtokové mohou být obzvláště nepříjemné a je obtížné se jich zbavit.

Tento průvodce vám ukáže, jak odpadní mušky rozpoznat, nabídne vám tipy, jak se odpadních mušek krok za krokem zbavit, a pomůže vám určit, kdy je možná čas zavolat na pomoc odborníka.

Čistící a úklidové prostředky můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Domov

Jak vypadají kanalizační mušky

Odtokové mušky jsou velmi malé, měří mezi 2 a 5 milimetry. Tyto mouchy mají malá kulatá křídla a obvykle šedou barvu. Jsou známé také jako filtrační nebo kanalizační mušky, přitahuje je stojatá voda a špatně létají. Z hladiny na hladinu se obvykle dostávají skokem. Díky vajíčkům, která se mohou líhnout každých 48 hodin, žijí tyto mouchy obvykle až tři týdny, než uhynou.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení drenážní mušky člověka nekoušou.

Jak se k vám dostanou odtokové mušky

Odtokové mušky se obvykle nedostanou do domu přes kanalizaci. Mohou se sice shromažďovat v blízkosti odtoků a umyvadel se stojatou vodou, ale do domu se obvykle dostávají velmi malými otvory. I když jste řádně zavřeli okna a dveře, může dojít k napadení odtokovými mouchami.

Odtokové mušky nepředstavují žádný typ bezprostřední hrozby kromě toho, že jsou nepříjemné. Existuje však vzácná možnost, že by odtokové mouchy mohly být přenašeči nemocí, protože mají tendenci se shromažďovat v okolí stojaté vody a odpadních vod.

Jak zkontrolovat výskyt odpadních mušek

Pokud jste právě objevili hejno mušek okolo kuchyňského dřezu, koupelového umyvadla nebo sprchového koutu, můžete být zamořeni odpadními muškami.

Odpadní mušky se rády shromažďují v okolí stojaté vody, odtokových jímek a potrubí. Pokud se domníváte, že máte problém s odpadními muškami, umístěte na odtokové potrubí pásku alespoň na jeden celý den a poté zkontrolujte druhou stranu pásky.

V případě možného výskytu drenážních mušek na dvorku zakryjte plastovým kelímkem všechny otevřené odtoky vody a po několika dnech kelímek zkontrolujte. Drenážní mušky se obvykle začnou shromažďovat v kelímku, protože hledají cestu ven.

Pokud se domníváte, že by váš domácí mazlíček mohl být napaden drenážními muškami, použijte hřeben s jemnými zuby a zkontrolujte všechny části jeho těla. Dbejte na to, abyste srst vyčesali dostatečně hluboko, aby byla vidět kůže.

Jak dlouho může napadení drenážními muškami trvat

Napadení drenážními mouchami obvykle trvá až 20 dní, což je celkový životní cyklus hmyzu. Pokud napadení nezachytíte, mohou se drenážní mušky rychle rozmnožit a začít cyklus znovu.

Pokud objevíte napadení odtokovými mouchami, odstraňte veškerou stojící vodu, splašky a vše, co zapáchá. To pomůže zkrátit celkovou dobu napadení.

Jak se jednoduše zbavit odpadních mušek

Pokud se naučíte, jak se zbavit odpadních mušek, a budete postupovat podle těchto kroků, nebudete muset ve většině případů vyhledat odbornou pomoc. Proces odstraňování budete chtít zahájit ihned po zjištění napadení, protože odtokové mušky mohou naklást vajíčka, líhnout se a opakovat životní cyklus.

Uvolněte všechny odtoky

Odtokové mušky jsou nejšťastnější, když najdou ucpaný nebo pomalu se pohybující odtok. Ujistěte se, že jste se o tyto odtoky postarali jako první tím, že jste je uvolnili.

Vyčistěte odtoky

Musíte odstranit veškeré rozkládající se smetí v kanalizaci. Budete muset do odtoku pustit teplou vodu a pomocí instalatérského hada odstranit co nejvíce nečistot. Hadi neboli péra na čistění odpadů jsou nástroje, které se často používají k účinnému odblokování odtoků a mají podobu kovové hadice. Nezapomeňte používat jemné drhnoucí pohyby, abyste odstranili co nejvíce nečistot.

Vyčistěte sifon

Otevřete a vyčistěte U-odtok, který se nachází pod dřezem. Často se zde shromažďují i odtokoví komáři.

Použijte enzymatický čistič

Chcete-li odstranit všechny částice, které zůstaly po čištění odtoku pérem, nalijte do odtoku enzymatický čistič odpadů. Tento enzymatický čistič odpadů zajistí největší pokrytí v potrubí a zanechá za sebou vrstvu chemikálie, která zajistí hladký průchod nečistot a částic v budoucnu.

Vypláchněte odtok

Po uplynutí předem stanovené doby od nalití enzymatického čističe nebo přípravku na uvolnění odpadů do potrubí, je čas propláchnout jej teplou vodou. Nechte vodu téct dvě až tři minuty a poté ji vypněte.

Dodržení těchto kroků by mělo účinně eliminovat líheň případných odtokových mušek. Pokud po dvou týdnech stále zaznamenáte značné množství odtokových mušek, budete muset zkontrolovat a vyčistit ostatní odtoky v domě pomocí stejných kroků.

Nechcete používat chemické čisticí prostředky

Zde je návod, jak se zbavit mušek přirozenou cestou.

Při hledání účinného způsobu hubení odpadních mušek nejsou chemické prostředky vždy nejlepším a vhodným řešením. Pokud máte doma potřebné věci, mohou vám pomoci přírodní domácí prostředky.

Nejprve vezměte kovového instalatérského hada a pomalu ho tlačte kolem odtoku, jak jen to bude možné. Poté do odtoku nalijte vařící vodu. Chcete-li zjistit, zda v odpadu nějaké mušky nezůstaly, naplňte misku stejným množstvím cukru a octa a přidejte až 10 kapek prostředku na mytí nádobí. Misku postavte vedle dřezu. Odtokové mouchy ucítí vaši směs a po přistání v misce se utopí.

Další přírodní, doma vyrobený čistič odtoku spočívá ve smíchání půl šálku soli, půl šálku jedlé sody a jednoho šálku octa v misce a nalití do odtoku. Poté, co směs necháte přes noc odstát a působit, nalijte do odtoku vařící vodu.

Kdy zavolat profesionálního deratizátora k odstranění odpadních mušek

Napadení odtokovými mouchami by nemělo trvat déle než 20 dní. Pokud jste se pokusili odstranit odtokové mušky sami pomocí výše uvedených kroků na všech odtocích a mušky jsou ve vaší domácnosti stále patrné, může být nejlepší volbou profesionální deratizátor.

Jak zabránit výskytu odtokových mušek ve vaší domácnosti

Na rozdíl od jiného hmyzu mají odtokové mušky schopnost proniknout do vašeho domova malými otvory v okenních a dveřních sítích. Pokud odtokové mušky ucítí ve vašem domě něco, co se jim líbí, najdou si způsob, jak se dostat dovnitř.

Nejlepším způsobem, jak zabránit vniknutí odtokových mušek do vašeho domu, je čistit odtoky a odpady každý druhý týden pomocí směsi soli, jedlé sody a octa a následně vařící vody. Ujistěte se, že máte co nejvíce utěsněné a uzavřené dveře a okna, abyste jim zabránili najít cestu k jejich vytouženému místu rozmnožování.

A konečně, protože mušky v kanalizaci milují vodu a odpadní vody, ujistěte se, že je veškerá stojící voda odstraněna a místo je okamžitě vyčištěno.

Závěrem o odpadních muškách

Drenážní mušky jsou jako přenašeči nemocí jen málo znepokojivé. I když se většinou vyskytují v blízkosti kontaminované vody, neodvažují se vzdálit od zdroje potravy a nežijí tak dlouho, aby cestovaly na velké vzdálenosti. Pokud je napadení zjevné, majitelé domů by přesto měli přijmout vhodná opatření k jejich likvidaci a vytvořit plán pravidelného čištění kanalizace, aby se předešlo budoucím problémům.