Jak se rychle zbavit škytavky: 10 účinných způsobů

Škytavka je přinejmenším nepříjemná. Většinou ale odezní samovolně. Někdy však může škytavka přetrvávat a vy ji chcete všemi prostředky zastavit. No, existuje mnoho způsobů, jak se zbavit škytavky – některé triky jsou kulturně předávané, zatímco jiné jsou vyzkoušené.

Škytavka, známá také jako synchronní chvění bránice nebo v lékařské hantýrce singultus, se objevuje, když se bránice, tenká vrstva svalu, která odděluje hrudní dutinu od břicha, náhle a mimovolně stáhne. To způsobí, že se člověk velmi rychle nadechne vzduchu. Tento náhlý nádech však vyvolá náhlé uzavření hlasivek, což vede k charakteristickému zvuku.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Škytavka většinou nemá žádnou zjevnou příčinu. Někdy ji může vyvolat nafouklý žaludek, příliš rychlé jedení nebo polykání, polykání vzduchu, konzumace kořeněného jídla, stres, strach atd. Krátké záchvaty škytavky obvykle přejdou bez nutnosti jakékoli léčby.

Ve vzácných případech může být škytavka, která trvá 48 hodin nebo déle, způsobena základním onemocněním, jako jsou gastrointestinální problémy, respirační potíže, stavy ovlivňující centrální nervový systém, podráždění bloudivého nervu, který ovládá bránici, psychická reakce, jako je strach nebo šok, nebo metabolické potíže.

Někdy mohou být příčinou přetrvávající škytavky také léky, které užíváte.

Účinné způsoby, jak zastavit škytavku

Obvykle je při škytavce nejlepší vyčkat a nechat ji přejít. Pokud se tak nestane, můžete vyzkoušet řadu věcí, které vám mohou pomoci škytavku rychle zastavit. Nicméně i když někteří lidé na účinnost těchto metod přísahají, neexistují žádné vědecké důkazy, které by prokazovaly jejich účinnost. Mezi tyto metody patří např:

 • Popíjení ledové vody.
 • Krátké zadržení dechu nebo Valsalvův manévr.
 • Kousnutí do citronu.
 • Čajová lžička cukru.
 • Trocha octa.
 • Dýchání do papírového sáčku.
 • Přitahování kolen k hrudníku.
 • Stlačování hrudníku předklonem.

Většina běžných lidových léků na škytavku se snaží čelit škytavce buď odkloněním mozkových vjemů od nervů, které jsou za škytavku zodpovědné, nebo přímým zásahem či stimulací částí těla, jako je bloudivý nerv, které se na škytavce podílejí.

Zde je několik jednoduchých způsobů, jak se zbavit škytavky, které obstály ve zkoušce časem a patří k nejoblíbenějším.

Lžička plná cukru

Lžička cukru může pomoci, když se potřebujete zbavit škytavky. Předpokládá se, že cukr stimuluje bloudivý nerv a pomáhá resetovat frenické nervy, čímž tělo na škytavku zapomene. Vezměte si lžíci cukru, vložte ji celou do úst, cucejte ji a pomalu polykejte.

Další metodou je vzít lžičku plnou cukru, vložit si ho na pět vteřin do úst a pak ho nechat pomalu rozpustit. Až se všechen cukr rozpustí, napijte se vody a škytavka by měla ustat.

Kousněte do citronu

Trik s kousnutím do plátku citronu nebo popíjením něčeho kyselého spočívá v tom, že šokujete své smysly a zapomenete na škytavku. Pocit, který zažíváte při kousnutí do něčeho kyselého, je podobný vaší reakci, když vás někdo vyděsí. Kromě toho existuje také pravděpodobnost, že kyselost spustí v krku soubor nervů, které jsou zodpovědné za škytavkový reflexní oblouk. Častým návrhem je umístit na citronový klín několik kapek Angostura Bitters (známé kapky s nezaměnitelným kořeněným aroma), díky čemuž působí účinněji.

Polykejte arašídové máslo

Arašídové máslo je jedním z nejznámějších léků na škytavku, se kterým se kdy setkáte. Při žvýkání a polykání arašídového másla a jeho odlepování od jazyka a zubů se vaše polykací a dýchací vzorce vyruší z normálního režimu. Předpokládá se, že tím velmi snadno zastavíte neustálé škytání.

Vezměte si jednu lžičku arašídového másla, vložte ji do úst a bez žvýkání ji spolkněte. Ti, kteří mají alergii na arašídy, se rozhodnou pro mandlové máslo.

Vyplazujte jazyk

Ne, ne nutně na někoho. A bylo by lepší, kdybyste tuto techniku vyzkoušeli v soukromí. Vypláznutí jazyka je považováno za spolehlivou metodu, jak se rychle zbavit škytavky. Při vypláznutí jazyka se stimuluje bloudivý nerv a uvolní se křeče v bránici.

Nejlepším způsobem je vytahování jazyka prsty.

Dýchejte do papírového sáčku

Metoda s papírovým sáčkem funguje tak, že se zvýší hladina oxidu uhličitého v krvi a bránice se začne hlouběji stahovat, aby přivedla více kyslíku. Předpokládá se, že to pomáhá zastavit škytavku.

Stačí, když budete pomalu a zhluboka dýchat do malého papírového sáčku. Nezapomeňte okamžitě přestat, pokud se vám začne točit hlava.

Pomáhá voda

Jedním z důvodů, proč voda může pomoci zbavit se škytavky, je to, že když hltáte vodu, rytmické stahy jícnu překonávají křeče bránice. Další princip spočívá v tom, že soustředěné hltání působí proti křečovitým svalovým pohybům při škytavce. Podívejte se na některé metody:

 • Polknutí vody: Zkuste si dát 9 nebo 10 rychlých doušků ze sklenice vody za sebou. Tím zastavíte křeče způsobující škytavku.
 • Sklenice s papírovou utěrkou: Naplňte sklenici vodou, položte na ni jednu vrstvu papírové utěrky a pak přes ni pijte. Budete muset silně táhnout, abyste se napili vody. Tento „tah“ pomáhá působit proti křečovitému pohybu svalů při škytavce, čímž ji zastaví.
 • Polknutí studené vody: Vypijte sklenici studené vody co nejrychleji. To způsobí vašemu organismu šok a odvede pozornost, čímž zastaví škytavku. Pomoci může také přidání lžíce medu do vody.
 • Kloktání: Říká se, že účinné je také kloktání studenou vodou po dobu až jedné minuty, které pomáhá od škytavky.
 • Led: Další možností, jak se škytavky zbavit, je cucat několik sekund malý kousek ledu.
 • Pití brčkem: Vypijte celou sklenici vody brčkem. Současně si zacpěte obě uši.

Taktika vyděšení

Náhlé leknutí působí dvojím způsobem – nastartuje dechový vzorec a také dává převažující podnět sympatickému nervovému systému. Tím se aktivuje stresová reakce typu „bojuj, nebo uteč“, což vede k odvedení pozornosti a následnému ukončení záchvatu škytavky.

Lžička kakaového prášku

Stejně jako arašídové máslo a mandlové máslo je i lžíce kakaového prášku jedním z nejjednodušších způsobů, jak se škytavky zbavit. Vezměte si lžičku kakaového prášku a pokuste se ji okamžitě spolknout. Protože to není tak snadné, jak to zní, a vyžaduje to určité úsilí, zkrátí to škytavku a pomůže ji zastavit.

Med v teplé vodě

Med dokáže polechtat bloudivý nerv, čímž škytavku zastaví. Rozmíchejte lžičku medu v teplé vodě, položte ji na zadní stranu jazyka a spolkněte. Škytavka rychle ustane.

Metoda 30 sekund

Tato metoda sice trvá jen 30 sekund, ale je trochu složitější. Říká se však, že je velmi účinná. Zde je několik pokynů krok za krokem, jak ji správně provádět.

 • Krok 1: Nadechněte se ústy, dokud nebudete mít pocit plných plic.
 • Krok 2: Polkněte. Ve skutečnosti nic nepolykáte, ale zdá se, že bez tohoto úkonu to nefunguje. Nevypouštějte žádný vzduch.
 • Krok 3: Nadechněte se ještě jednou, dokud nebudete mít pocit, že jsou vaše plíce opět plné. Možná se vám nepodaří nadechnout se příliš, ale přesto do nich dostanete ještě trochu vzduchu.
 • Krok 4: Znovu polkněte. I to začne být v průběhu obtížné. Nevypouštějte žádný vzduch.
 • Krok 5: Opakujte kroky 3 a 4 (nádech a polknutí), dokud nebudete moci znovu polknout.
 • Krok 6: Vydechněte.

Při správném provedení by celý proces měl trvat asi 30 sekund a škytavka bude pryč.

Když budete mít pocit, že už nemůžete polknout, přesto znovu polkněte. Bude to těžké, pravděpodobně vám zčervená obličej a můžete vydávat pisklavé zvuky. Můžete však polknout naposledy. V této době by již měly být vaše plíce také zcela plné a mělo by být obtížné dostat do nich i další vzduch. I když byste se měli snažit nevypouštět žádný vzduch, pokud jste kroky 3 a 4 opravdu opakovali tolikrát, kolikrát jste mohli, pravděpodobně nakonec trochu vzduchu vypustíte, než můžete udělat poslední polknutí. Pokud zjistíte, že vám vzduch stále uniká z nosu i na začátku procesu, zkuste ho stisknout prsty. Pro dosažení celkově nejlepších výsledků provádějte jednotlivé kroky co nejrychleji a velmi se snažte nevypouštět vzduch.