Zdraví

Má sledování televize vliv na váš zrak nebo ne

Většina z nás jistě v mládí slyšela od rodičů, že bychom se měli vzdálit od televizní obrazovky, protože prý ovlivňuje náš zrak. Řekněme, že to byl mýtus.

Studie prokázaly, že sezení příliš blízko u televize při jejím sledování náš zrak neovlivní ani nepoškodí.

Proč nás tedy rodiče žádají, abychom se od televizní obrazovky vzdálili, když to není pravda? Je sice pravda, že sledování televize z krátké vzdálenosti nepoškodí zrak, ale může způsobit únavu očí. Děti se mohou na předměty zblízka soustředit bez namáhání více než dospělí, a proto je u dospělých větší pravděpodobnost vzniku únavy očí než u dětí. Pokud však děti sedí při sledování televize příliš blízko, může to být známkou krátkozrakosti.

Nyní, když jsme pochopili důvod, proč bychom se neměli dívat na televizi příliš z blízka, prozkoumejme, proč bychom se neměli dívat na televizi ve tmě.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Škodí vám sledování televize potmě?

Při sledování televize se zaměřujete na pixely. To se nijak neliší od toho, co vidíte v běžném životě. Barvy a různé vzory, které vidíte každý den, jsou jen světlo odrážející se od předmětů a lidí. Není tedy žádný rozdíl, pokud sledujete televizi v dobře osvětlené místnosti.

Rozdíl však existuje, pokud sledujete televizi v tmavé místnosti. Zde je důvod proč.

Když sledujete televizi v tmavé místnosti, jediné osvětlení v místnosti je to, které vychází z televizní obrazovky. Pokud se nyní podíváte na stěnu naproti obrazovce, zjistíte, že osvětlení není trvalé. Jak se mění scény v pořadu, mění se i osvětlení. To znamená, že se vaše oči soustředí na různé úrovně osvětlení.

Soustředění na různé úrovně osvětlení může způsobit, že se zorničky stále znovu a znovu rozšiřují a oči tak musí používat více svalů, které jim pomáhají zaostřit. To může oči snadno unavit, způsobit bolest očí a v některých případech také bolest hlavy. Z tohoto důvodu se doporučuje sledovat televizi v místnosti ještě s jiným osvětlením než jen se světlem vycházejícím z televizní obrazovky.

Kromě toho, když se soustředíte na bílé světlo nebo na jasné barvy na tmavém pozadí, vaše oči budou mít potíže se soustředěním. Jasné barvy a tmavé pozadí znamenají, že oči budou znovu přepínat mezi nimi, což vede k neustálému rozšiřování zorniček. To bude vaše oči namáhat, ale nezpůsobí to žádné trvalé poškození.

Je sledování televize škodlivé pro děti?

Lékaři se domnívají, že je lepší, když se děti do 18 měsíců nevystavují televizi ani žádné jiné formě zařízení, které zahrnuje pohled na obrazovku. Trvá přibližně 18 měsíců, než se mozek dítěte vyvine a začne interpretovat pohyby na obrazovce.

Děti se lépe učí, když komunikují s rodinou a dalšími lidmi. Každá interakce je pro děti procesem učení. Učí se z tónu hlasu, výrazu tváře a řeči těla. To se děti nemohou naučit ze sledování televize nebo z pohledu na obrazovku mobilního telefonu.

Zde jsou důvody, proč by se měla média u batolat a malých dětí omezit.

Malé děti, které jsou více vystaveny médiím, nebo ty, které mají v pokoji mobil, televizi nebo jiné přístroje, mají tendenci usínat večer později. Vystavení světlu stimuluje nervovou dráhu vedoucí z oka do částí mozku, které řídí hormony, tělesnou teplotu a další funkce, jež hrají roli v tom, zda se nám chce spát, nebo zda jsme vzhůru.

Sledování televize v kojeneckém a předškolním věku může způsobit opoždění pozornosti, myšlení, řeči a sociálních dovedností dítěte. Toto zpoždění může být způsobeno tím, že rodiče přicházejí o interakci se svými dětmi.

Když jsou malé děti přilepené k televizi, hrozí jim přibývání na váze a dětská obezita. Svačinky při sledování televize podporují nepravidelné stravovací návyky.

Sledování televize může mít také vliv na chování dítěte. Sledování pořadů, které zobrazují násilí, může ovlivnit chování dětí a ty mohou tyto činy nakonec napodobovat.

Příliš časté sledování televize může také způsobit suchost očí, protože snižuje frekvenci mrkání.

Způsoby, jak snížit únavu očí při sledování televize

Televizi můžete sledovat bez namáhání očí následujícími způsoby.

Snižte jas a kontrast – Když snížíte jas televizoru, vaše oči nebudou mít problém se zaostřením na obrazovku. Snížení kontrastu nemusí být tak účinné, ale sjednocení barev a jasu sníží namáhání očí.

Dodržujte odstup od televize – Při sledování televize se posaďte alespoň tři až čtyři metry od obrazovky. Sezení příliš blízko může způsobit únavu očí a v některých případech i bolesti hlavy, jak již bylo zmíněno výše.

Vyhněte se oslnění a zvolte slabé osvětlení – Ujistěte se, že televize není jediným zdrojem světla v místnosti při sledování televize. Dbejte však na to, aby na obrazovku nedopadaly odlesky ze zdroje světla, protože i ty mohou způsobovat únavu očí. Ideální je používat při sledování televize nepříliš jasný zdroj světla, aby nedocházelo k oslnění.

Až příště zapnete televizi, ujistěte se, že nejste příliš blízko televizoru, a užijte si svůj oblíbený pořad!